Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 18 listopada 2013 
    

Kolejne Xeony Phi będą pozbawione PCI-Express?


Autor: Wedelek | źródło: WCCFTech | 14:33
(4)
Oprócz tradycyjnych Xeonów, zbudowanych w oparciu o nieco zmodyfikowane architektury CPU, znane nam z rynku konsumenckiego (Ivy Bridge, Haswell), w ofercie Intela możemy również znaleźć układy o symbolu Phi, zbudowane w oparciu o architektury MIC (Many Integrated Core). Pierwszym tego typu produktem jest Knight Corner sprzedawany w konfiguracjach obejmujących 57, 60 lub 61 rdzeni x86, wytwarzanych w 22nm procesie produkcji z wykorzystaniem tranzystorów tri-gate. Jego następcą będzie układ o kodowej nazwie Knights Landing, wytwarzany w całkiem nowym, 14nm procesie litograficznym.

Niższy proces pozwolił Intelowi na zastąpienie prostych rdzeni x86 przez znacznie bardziej zaawansowane technologicznie rdzenie x86 bazujące na Haswellach i Skylake. Zmiany są znaczące i jak donoszą nieoficjalne źródła pojawią się między innymi nowe, 512-bitowe rejestry AVX, a wydajność całego układu wzrośnie niemal trzykrotnie do 3TFLOPs’ów w operacjach na liczbach zmiennoprzecinkowych z zachowaniem podwójnej precyzji. Najmocniejsza odmiana będzie dysponowała 60 rdzeniami a jej docelowym segmentem będą serwery zajmujące się skomplikowanymi i rozległymi obliczeniami.

Co ciekawe obecna generacja Xeonów Phi, wywodząca się z projektu Larrabee, przypomina wyglądem karty graficzne, łączy się przez interfejs PCI-Express i ma własną pamięć RAM typu GDDR5. Podobnie miało być w przypadku Knights Landing, gdzie według planów zagościć miała pamięć RAM typu GDDR5, o pojemności do 8GB, zapewniająca transfery na poziomie 352GB/s.

Zdaniem WCCFTech stanie się inaczej i Xeon Phi będzie montowany w podstawce LGA, podobnie jak ma to miejsce przypadku „zwykłych” Xeonów. Zniknie też pamięć RAM typu GDDR5, którą zastąpi kontroler RAM typu DDR4, łączący procesor z pamięcią operacyjną, zapewniając tym samym o wiele niższe transfery.

Na potwierdzenie bądź zaprzeczenie tych rewelacji przyjdzie nam długo poczekać, bo nowe Xeony Phi na rynek wkroczą dopiero w 2015 roku.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Nie wiem czy do konca dobry krok (autor: VP11 | data: 18/11/13 | godz.: 14:56)
    Z jednej strony zwiekszaja wydajnosc rdzeni ale z drugiej strony obnizaja wydajnosc calego ukladu. Oby sie nie okzalo ze bedzie mniej wydajny.

    Analizuje jak Xeon x5680 zaczyna dusic sie po uruchomieniu wiecej niz 3 symulacji jednowatkowych. Najwyrazniej brakuje mu szybkosci pamieci by symulacja z innymi procesami dzialala tak szybko gdyby liczyla tylko ona bez dodatkowych w tle.


  2. Xeon Phi (autor: Conan Barbarian | data: 18/11/13 | godz.: 17:10)
    Zatem jeśli ktoś liczy na więcej niż 4 rdzenie w desktopach przed 2020, to niech zapomni. Intel ma w doopie inwestycje w rozbuchane desktopowe proce. Jedynie jeszcze pompuje w GPU, ale to tylko z powodu APU - tak dla sportu.

  3. a w miedzy czasie (autor: RusH | data: 18/11/13 | godz.: 19:53)
    glupie konsole dostaja 8 rdzeni od AMD
    glupie chinskie telefoniki dostaja 8 rdzeni od ARM


  4. @RusH (autor: VP11 | data: 19/11/13 | godz.: 12:13)
    Za nim nie powstanie jakies narzedzie ktore z automatu bedzie wykorzystywalo wiecej niz 1 watek bez marudnego pisania pod wielowatkowosc taka tendencja bedzie miala sens. Po co komu 6 czy nawet 8 watkow jak 90% aplikacji korzysta z jednego watka.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.