Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 3 czerwca 2014 
    

Premiera desktopowych układów Intela z odblokowanym mnożnikiem


Autor: Wedelek | 14:09
(3)
Dziś swą premierę mają nowe procesory Intela z rodziny Haswell Refresh z odblokowanym mnożnikiem, co umożliwia ich podkręcanie. W tym roku mamy do czynienia z ciekawą sytuacją, bo do oferty oprócz dwóch modeli z rodziny Core o kodowej nazwie Devil’s Canyon, dołączył jeszcze trzeci układ nazwany Pentium Anniversary Edition. Jest to procesor stworzony po to by uświetnić 20-lecie istnienia marki Pentium, która niegdyś obejmowała najwydajniejsze chipy Intela dla rynku konsumenckiego. Specyfikacja techniczna opisywanych tu modeli Pentium G3258, Core i7-4790K i Core i5-4690K pokrywa się z danymi dostarczonymi przez nieoficjalne źródła.

Najważniejsze informacje znajdziecie na poniższych slajdach. Są one na tyle czytelne, że nie ma sensu ich przepisywać, zwłaszcza, że wielokrotnie o nich pisaliśmy.



Począwszy od układów z rodziny Sandy Bridge procesory Intela dla średniej półki cenowej wyposażone są w tylko jeden generator taktów zegarowych, którego sygnał jest wykorzystywany nie tylko przez rdzenie x86, ale i kontrolery wbudowane w procesor. W związku z tym jedynym sposobem na OC jest modyfikacja mnożnika, a ten w większości chipów jest zablokowany. W obecnej generacji tylko trzy wymienione powyżej układy pozwalają na podkręcanie. Szkopuł tkwi w tym, że po przejściu na proces litograficzny 22nm wykorzystywany dotąd przez Intela materiał przewodzący ciepło pomiędzy IHSem a jądrem krzemowym nie był dostatecznie efektywny, co hamowało OC. Dlatego też w procesorach Devil’s Canyon i Pentium Anniversary Edition zastosowano nowy materiał termoprzewodzący, który ma ponoć rozwiązać problem. W lepszym OC pomogą też dodatkowe kondensatory wlutowane w spodnią część PCB procesora, których zadaniem jest stabilizowanie napięcia prądu trafiającego do układu. Tak przynajmniej przekonuje Intel.

Cała trójka korzysta z dwukanałowych kontrolerów pamięci RAM typu DDR3 o taktowaniu 1333MHz lub 1600MHz, posiada 16 linii PCI Express 3.0 a zestaw instrukcji procesora obejmuje AVX, AES i SSE 4.2. Układy te są wytwarzane w 22nm procesie litograficznym, natomiast zamontować można je w podstawce LGA 1150. Tutaj zaczyna się jednak pewien problem, bo o ile Pentium G3258 jest zgodny zarówno z chipsetami z serii 8 jak i 9, to już w przypadku Devil’s Canyon nie mamy takiej pewności i wiele wskazuje na to, że układy te będą współpracować tylko z najnowszymi chipsetami.

Ostatecznie wszelkie wątpliwości rozwiejemy po rynkowej premierze owych układów, co nastąpi w trzecim kwartale bieżącego roku (dostawy do partnerów ruszą 14 czerwca).



 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. No to (autor: biuro74 | data: 3/06/14 | godz.: 14:22)
    4 GHz u Intela peklo.

  2. Kręciłbym (autor: Dziadek Żniwiarz | data: 3/06/14 | godz.: 14:26)
    :-)

  3. @2 Tutaj masz wyniki (autor: skalak23 | data: 3/06/14 | godz.: 14:57)
    Intel OC Challenge Computex 2014, gdzie 5 obozów kręciło 4790K na powietrzu, wodzie i azocie.
    http://hwbot.org/competition/intel_occ_computex14/


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.