Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 6 czerwca 2014 
    

Dyson świętuje 21 lat istnienia firmy


Autor: Wedelek | 14:19
(5)
Firma Dyson świętuje 21 lat swego istnienia i z tej okazji zdradza kilka swoich ciekawych pomysłów, które miały odmienić nasze życie. Z różnych powodów się to nie udało, o czym możecie przeczytać w dalszej części newsa. Dyson to światowej klasy producent odkurzaczy, wentylatorów i suszarek do rąk z rozwiniętym działem R&D, który zajmuje się nie tylko projektowaniem nowych produktów dla już zdobytych działów gospodarki, ale tworzy też nowinki, które potencjalnie mogą zwiększyć zasięg funkcjonowania Dysona.

To podejście odzwierciedlają wynalazki o których wspomniałem na początku.

Filtr cząsteczek Diesel X007

Wydobywające się z rur wydechowych spaliny są szkodliwe dla naszego zdrowia. Niewidoczne gołym okiem cząsteczki spalin o wielkości 2,5 mikronów z biegiem czasu wywołują poważne choroby, w tym nowotworowe. Kluczowe jest więc powstrzymanie ich przedostawania się do naszych płuc. Dział R&D Dysona doszedł do wniosku, że skoro cyklony w ich odkurzaczach wyłapują jeszcze mniejsze cząstki o wielkości od 0,5 mikrona, to można by je zaadaptować w filtrach spalin. Badania ruszyły w 1997 roku, ale pierwsze prototypy pobierały zbyt dużo energii i projekt trzeba było zmodyfikować

Następnie powstał pomysł rozbijania ropy na małe cząstki, aby zwiększyć ich promień. Jednak rozmiar cząsteczek był niestały co powodowało liczne problemy, więc skupiono się na elektrostatyce i finalnie system bazował na wyładowaniach elektrycznych, jonizujących i zbierających cząstki, które następnie były spalane w środowisku bogatym w tlen.

Wydawało się, że rozwiązanie Dysona wywoła małą rewolucję w branży motoryzacji, ale ostatecznie producenci nie byli zainteresowani tą technologią. Zamiast tego zdecydowali się na używanie filtrów z materiałów ceramicznych. Obecnie w układach wydechowych silników wysokoprężnych stosuje się filtry cząsteczek stałych, które się zatykają, co doprowadza do spadku wydajności – cząsteczki, które powodują zatykanie muszą być spalane, aby układ odzyskał wydajność.



Dyson Halo (N066)

Google nie był wcale pierwszą firmą, która próbowała stworzyć okulary rozszerzonej rzeczywistości. Już w 2001 roku Dyson rozpoczął prace nad rozbudowanym zestawem słuchawkowym, wyposażonym
w kolorowy wyświetlacz 3D o kodowej nazwie N066. Urządzenie było przenośnym, noszonym na głowie zestawem, którego jednostkę sterującą użytkownik mógł nosić w kieszeni. Było ono równocześnie urządzeniem komunikacyjnym i PC. Innowacyjny zestaw słuchawkowy można było nosić jak parę okularów, które wykorzystywały sygnały dźwiękowe i wizualne wskazówki w formie nakładki informacyjnej o aktualnym otoczeniu.

Zestaw słuchawkowy:
• Dwa lusterka na swoich płaszczyznach odbijały obraz z dwóch małych monitorów zamontowanych na skroniach, który przechodził przez pryzmat. To tworzyło iluzję projekcji obrazu wyświetlanego około metra od nas na 10 calowym ekranie. Ekran wyświetlał serię aplikacji podobnych do tych z dzisiejszych smartfonów.
• Za pośrednictwem prototypu użytkownik mógł widzieć oraz korzystać z kilku różnych kluczowych aplikacji. Wirtualny asystent, podobny do Siri, mógł czytać nasze e-maile oraz interpretować podstawowe komendy głosowe.
• Prototyp rejestrował odczyt z zamontowanego żyroskopu. Pozwalało to wirtualnym obiektom pozostać na miejscu podczas ruszania głową w górę i w dół albo w lewo i prawo. Przykładowo klawiatura była stale wyświetlana przed użytkownikiem, dzięki czemu mógł pisać e-maile na każdej powierzchni.

Komputer:
• Słuchawka mogła być odłączona od komputera, który mógł być podłączony do monitora, stając się tym samym komputerem stacjonarnym. Dawało to taki sam efekt jak podłączenie laptopa do telewizora.

Kontroler:
• Użytkownik mógł nosić urządzenie sterujące jak zegarek, naśladujące wskaźnik pomocniczy, który był podobny do tych używanych w laptopach, znajdujących się pomiędzy klawiaturą. Pozwalało to użytkownikowi poruszać wirtualnym kursorem po wyświetlaczu.
• Urządzenie mogło być także sterowane za pomocą śledzenia ruchu palca i rozpoznawania mowy. Palec i gesty były śledzone za pomocą kamery, która w trybie 2D mogła być wykorzystana jako trackpad podobny do tego stosowanego w laptopie. Po trzech latach badań projekt został wstrzymany, aby inżynierowie mogli się skupić na rozwijaniu technologii Dysona w USA. Elementy tej technologii są obecnie używane w przy innych projektach, które będą opracowywane w przyszłości.


Ogniwo paliwowe Dysona

Wodorowe ogniwo paliwowe przekształcające energię z reakcji chemicznych z wodoru
i tlenu w energię elektryczną. Ogniwa wymagały do działania ogromnego, stałego źródła zarówno wodoru jak i tlenu, ale produkowały energię nieprzerwanie, tak długo jak dostarczało się do nich paliwo. Przez trzy lata, 10 inżynierów Dysona pracowało nad zaadoptowaniem silnika cyfrowego, który mógłby znajdować się w środku ogniwa paliwowego. Celem było podniesienie osiągów przy jednoczesnym zmniejszeniu rozmiarów. Rezultaty były imponujące. Kompaktowy, lekki i wysoko wydajny silnik cyfrowy V4HF charakteryzował się 20% wzrostem mocy i poprawą skuteczności. Natomiast czas uruchamiania był trzykrotnie szybszy. Niestety póki co nie ma żadnych planów związanych z jego wdrożeniem do sprzedaży. Być może w przyszłości jakiś producent zainteresuje się tą technologią lub Dyson sam znajdzie dla niego przeznaczenie.



 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. dyson to patent troll (autor: RusH | data: 6/06/14 | godz.: 18:46)
    opatentowal rozwiazanie stosowane od 100 lat w tartakach, patent ala 'reading mail ... on a mobile device'

    W uk jest gleboka tradycja, etos gentlemena wynalazcy. Nawet Sinclair dostal knighthood za swoje buble (ktore wielokrotnie doprowadzily do bankructwa firmy ktore prowadzil za cudze pieniadze). Do tego mamy goscia od radia na korbke ktoremu sie w glowie poprzewracalo i zgrywa od 20 lat mentora wynalazcow.
    Maja typowo imperialne podejscie i silne poczucie wyzszosci (sense of entitlement).


  2. RusH a wiesz jaką koleś przeszedł drogę aby mieć obecną (autor: Sławekpl | data: 7/06/14 | godz.: 02:09)
    pozycję? pewnie się nawet nie zainteresowałeś to daruj mu, że teraz się tak a nie inaczej zachowuje, warto dodać że wspiera wynalazki innych, pomaga w ochronie patentowej aby korporacje nie zagarnęły pomysłów, moim zdaniem koleś zasługuje na szacunek, zwłaszcza jak się odnosi do pracowników, nie jeden polski "bisnesmen" mógłby się od niego uczyć
    ludzi się poznaje nie po tym jak się odnoszą do równych sobie ale do słabszych
    coś słyszałeś ale nie w tym kościele :P, nie w tartakach a kamieniołomach


  3. slawek, jak zwykle nie :) (autor: RusH | data: 7/06/14 | godz.: 15:38)
    "w kamieniolomach" to musi byc alegoria twojego procesu myslowego (Yeeeeaaaaahhhh ah hominem :P)

    http://web.archive.org/.../article.asp?aID=newidea

    sam dyson sie kiedys przyznawal ze zerznal 50 letni patent na 100 letni wynalazek dodajac "in a household appliance" na koncu

    Oczywiscie ze wspiera patenty, patenty umozliwiaja monopol.


  4. prawo patentowe bywa różne (autor: curie | data: 7/06/14 | godz.: 19:33)
    W USA jest patent na wykorzystanie wskaźnika laserowego do zabawy z kotem lub psem. Chcąc produkować i sprzedawać produkt w tym celu trzeba opłacić właściciela patentu.

  5. RusH rozdrabniarki kamieni są w kamieniołomach więc... (autor: Sławekpl | data: 8/06/14 | godz.: 15:16)
    a żeś homisiem to nie pisz wszystkim, katoliccy czytelnicy Cię ukrzyżują tutaj :P
    poszukaj w sieci filmu dokumentalnego w którym sam Dyson opowiada o początkach i skąd zaczerpnął pomysł, dość stary ale dla mnie bardziej wiarygodny niż później zniekształcone czy dorobione idee
    i nie porównuj zaadoptowania pomysłu (miniaturyzacja, zmiana zastosowania) do trolla japka który patentuje to co już jest - kształt klina, narożniki, łączenia itp.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.