Tusz i toner to dwie zupełnie odmienne technologicznie metody druku – odpowiednio: mokra i sucha. Urządzenia atramentowe (tuszowe) mają możliwość zmiany wielkości nanoszonej kropli atramentu, co powoduje duży zakres rozdzielczości. Dlatego drukarki atramentowe służą przede wszystkim do zastosowań graficznych, a w szczególności do druku fotorealistycznego. Natomiast drukarki laserowe wyróżniają się dzięki światłu lasera możliwością tworzenia bardzo cienkich linii o regularnych brzegach - nie mamy wówczas do czynienia z rozlewaniem się tuszu na kartkę, jednak takie produkty mają bardzo ograniczoną możliwość zmiany rozdzielczości. Tonery zachowują te same właściwości co oryginalne wkłady. Dodatkowo przewaga tonera widoczna jest na płaszczyźnie zasychania - toner nie zasycha, ponieważ tak na prawdę jest już suchy, a niestety nieużywane tusze atramentowe mają to do siebie, że zasychają, tym samym marnując pozostały tusz.
Druk atramentowy składa się z małych kropel płynnego atramentu, który wsiąka we włókna papieru tworząc poszarpane brzegi - tego właśnie unikniemy przy druku laserowym, który jest wprasowywany w papier poprzez wysoką temperaturę.
W przypadku wykorzystywania drukarki atramentowej do druku kolorowego (nie biało-czarnego), klient musi kupować również wkłady kolorowe, co oznacza dodatkowe koszty. Lecz firmy produkujące zamienniki - takie jak np. polska firma Asarto - zmniejszają te koszty, poprzez produkcję odpowiednich produktów w dobrej cenie. Wkłady atramentowe mają dość niską wydajność, zazwyczaj na kilkaset stron druku, natomiast wkłady laserowe posiadają wydajność przeciętnie od 1,5 do 30 tysięcy stron z jednego tonera, czyli z jednego naboju drukującego.
Problemem wymiany wkładu drukującego zazwyczaj wiąże się z ubrudzeniem rąk i ubrania. Atrament bardzo szybko wysycha i pozostawia bardzo trudne do usunięcia plamy. Dla porównania, toner laserowy - jak już wspomniano - jest suchy, składa się z suchego proszku, który bardzo łatwo można choćby zdmuchnąć czy zmyć.
Aspekt ekologiczny
Gdy stosujemy drukarki atramentowe konieczne jest częste wymienianie małych wkładów z tuszem. Zużyte wkłady (plastiki) najczęściej trafiają do kosza na odpady, jednak problemem nie jest ich wielkość, a ilość. Tonery są o wiele bardziej wydajniejsze, ale też ich zaletą jest podatność na recycling, a to oznacza jednocześnie wyższą świadomość ekologiczną, co w perspektywie stanowi tańsze rozwiązanie. Żyjemy w czasach gdzie ceny najtańszych drukarek laserowych są na tyle niskie, że dodatkowo przy zastosowaniu tanich zamienników (np. wspomnianej już firmy Asarto produkującej je w najlepszej jakości), powoduje to że początkowa nadwyżka przy zakupie urządzenia bardzo szybko wyrównuje się do ceny zakupu urządzenia atramentowego. Oczywiście żywotność urządzenia nie kończy się na jednym tonerze - ich ilość sięga kilkudziesięciu (czyli daje to okres około 4-5 lat). Uzyskane w ten sposób oszczędności oscylują wokół nawet tysiącach złotych.
|