Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 14 listopada 2014 
    

Superkomputery 'Summit' i 'Sierra' napędzane Teslą NVidii


Autor: DYD | 16:21
(3)
Departament Energii Stanów Zjednoczonych przedstawił dziś plany zbudowania dwóch superkomputerów akcelerowanych przez procesory graficzne. Nowe systemy mają zapewnić przynajmniej trzykrotnie większą wydajność od tej, jaką cechuje się obecnie najpotężniejszy superkomputer na świecie, czyniąc w ten sposób kolejny krok do celu, jakim jest zbudowanie komputera o eksaskalowej mocy obliczeniowej. Superkomputery, które zostaną uruchomione w 2017 roku, będą oparte na nowej generacji serwerów IBM POWER z akceleratorami graficznymi NVidia Tesla oraz technologii NVidia NVLink, zapewniającej szybkie połączenie pomiędzy procesorami graficznymi.

Superkomputer „Summit”, który zostanie zainstalowany w Oak Ridge National Laboratory, będzie w stanie osiągnąć wydajność szczytową od 150 do 300 PFLOPS i będzie wykorzystywany do otwartych badań naukowych. Natomiast cechujący się wydajnością przekraczającą 100 PFLOPS, superkomputer „Sierra” będzie kluczowym elementem misji bezpieczeństwa jądrowego Stanów Zjednoczonych, realizowanej w Lawrence Livermore National Laboratory.



Oba systemy będą znacznie szybsze zarówno od obecnego amerykańskiego lidera wydajności, czyli superkomputera „Titan” znajdującego się w laboratorium Oak Ridge i osiągającego 27 PFLOPS mocy szczytowej, jak i najszybszego na świecie „Tianhe-2” z Chińskiego Narodowego Laboratorium Superkomputerowego w Kantonie, osiągającego 55 PFLOPS mocy szczytowej.

Dzisiejsza nauka pozwala nam tworzyć technologie przyszłości”, powiedział Jen-Hsun Huang, prezes i współzałożyciel firmy NVIDIA. „Naukowcy rozwiązują obecnie problemy o niezmiernym stopniu skomplikowania, zarówno w skali kwantowej jak i globalnej. Ich praca wymaga coraz potężniejszych superkomputerów. Rozwój akceleratorów graficznych utorował drogę do stworzenia komputerów zdolnych do wykonywania obliczeń w skali eksaskalowej, dając naukowcom narzędzie umożliwiające osiągnięcie niewyobrażalnych odkryć.

Inwestycje w superkomputery Summit i Sierra pozwolą Stanom Zjednoczonym osiągnąć większą niezależność energetyczną, uzyskać rozwiązania pozwalające ograniczyć zmiany klimatyczne, tworzyć konstrukcje zużywające mniej paliw, przewidywać kataklizmy, zwiększyć bezpieczeństwo przechowywania materiałów nuklearnych oraz konkurencyjność gospodarczą.

Systemy te stanowią pierwszy istotny krok we współpracy firm IBM i NVIDIA. Opiera się ona działaniach w ramach Fundacji OpenPOWER, będącej otwartą społecznością zajmującą się rozwojem nowoczesnych rozwiązań informatycznych nowej generacji dla wysokowydajnych systemów obliczeniowych i korporacyjnych centrów danych.

Społeczność pracująca nad rozwojem superkomputerów od wielu lat stara się stworzyć systemy o mocy eksaskalowej, czyli takich, które mogą wykonać trylion – czyli miliard miliardów (1018) – obliczeń zmiennoprzecinkowych na sekundę, zwanych w skrócie FLOPS. Jeden FLOP jest równoważnikiem pojedynczego działania matematycznego, takiego jak przemnożenie dwóch liczb.

Superkomputery Summit i Sierra będą kolejnym krokiem na drodze do osiągnięcia eksaskalowej mocy obliczeniowej, dzięki szeregowi zastosowanych w nich przełomowych technologii.

Jedną z nich jest szybkie łącze NVidia NVLink, zaimplementowane w akceleratorach graficznych NVIDIA i procesorach centralnych IBM POWER, które będą napędzać nowe superkomputery. NVLink umożliwia wymianę danych pomiędzy procesorami graficznymi i centralnymi z prędkością od pięciu do dwunastu razy większą niż obecnie i umożliwi docelowo stworzenie superkomputerów działających od 50 do 100 razy szybciej niż dzisiejsze najszybsze systemy.


NVidia NVLink


Systemy zostaną także wyposażone w procesory graficzne oparte na architekturze Volta, które zapewnią znacznie wyższą wydajność od obecnej architektury Maxwell i następującej po niej architekturze Pascal. Akceleratory graficzne firmy NVIDIA, które zapewniają znacznie wyższą wydajność obliczeniową niż jakiekolwiek urządzenia dostępne obecnie na rynku, będą generować ponad 90% szczytowej mocy obliczeniowej w superkomputerach Summit i Sierra.

Summit, podobnie jak działający obecnie superkomputer Titan, będzie przeznaczony do otwartych badań naukowych, co oznacza, że naukowcy w całego świata będą mogli składać zgłoszenia o dostęp do systemu. Nowy system podniesie także poprzeczkę w zakresie efektywności energetycznej, gdyż zapewni od 5 do 10 razy większą wydajność niż Titan, zużywając przy tym jedynie 10% więcej mocy.

Sierra osiągnie od 5 do 10 razy większą wydajność obliczeniową od używanego obecnie w laboratorium Lawrence Livermore superkomputera „Seqouia”, który może się pochwalić mocą 20 PFLOPS. Nowy system będzie wykorzystywany w ramach programu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Nuklearnego (National Nuclear Security Administration) do zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności amerykańskich nuklearnych środków odstraszających, bez konieczności ich testowania, co ma ograniczyć rozprzestrzenianie broni masowego rażenia na całym świecie.

Oczekuje się, że superkomputery eksaskalowe umożliwią postęp w wielu dziedzinach nauki, techniki i przemysłu, w tym na stworzenie nowych leków, odkrycie tajników ludzkiego mózgu, łagodzenie wpływów zmian klimatycznych i uzyskania większej wiedzy na temat pochodzenia wszechświata.

Jednakże jednym z największych wyzwań przy projektowaniu systemów eksaskalowych jest konieczność zwiększenia wydajności przy możliwie jak najmniejszym zużyciu energii, a akceleratory graficzne doskonale się do tego nadają. Eksaskalowy superkomputer zbudowany z najnowszych akceleratorów firmy NVIDIA będzie zużywać 5 razy mniej energii niż porównywalny system oparty na procesorach o architekturze x86. Dzięki takiej efektywności projektanci superkomputerów mogą tworzyć znacznie wydajniejsze konstrukcje.

Informacje o platformie obliczeń akcelerowanych NVIDIA Tesla
Platforma obliczeń akcelerowanych NVIDIA Tesla została zaprojektowana od podstaw pod kątem energooszczędnych obliczeń wysokowydajnych, przydatności w naukach obliczeniowych, superkomputerach, złożonych analiz danych i aplikacji uczenia maszynowego. Zapewnia ona znacząco większą wydajność i energooszczędność w porównaniu z rozwiązaniami opartymi wyłącznie na procesorach centralnych. Platforma jest głęboko zintegrowana z akceleratorami graficznymi, zaawansowanymi systemami zarządzania systemem, technologią akceleracji komunikacji i najpopularniejszym modelem obliczeń równoległych na świecie NVIDIA CUDA.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. procesorach IBM POWER (autor: RusH | data: 16/11/14 | godz.: 06:05)
    ciekawe, bo ibm sie wlasnie pozbyl fabryk, wiec bedzie je produkowac w tsmc? :)

  2. @up (autor: Conan Barbarian | data: 16/11/14 | godz.: 12:36)
    Procesory Power8 to chyba niestety ostatni krzyk rozpaczy IBM-a, więc faby nie będą już potrzebne. Widać wyraźnie, że x86 przez ostatnie 10 lat zdominowało rynek serwerów i ten trend jest utrzymywany. Power8 to bardzo dobra konstrukcja, ale jest jak jest i Intel już siłą rozpędu leci ku totalnej dominacji. W razie ewentualnych problemów jest gotowa broń masowego rażenia w postaci 14 nm..

  3. Czyli już wiemy, (autor: Shamoth | data: 17/11/14 | godz.: 09:17)
    że przez najbliższe 2 lata nV nic nowego nie wyda ;)
    Swoją drogą niedługo te kloce będą w trakcie pierwszego uruchomienia przeprowadzać obliczenia po których będą się wyłączać i odmawiać dalszego działania ponieważ wykryły że ich funkcjonowanie znacznie wpływa na pogłębianie się efektu cieplarnianego i kryzysu energetycznego ;)


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.