W nawiązaniu do wiadomości na temat preinstalowanego oprogramowanie Superfish na urządzeniach Lenovo firma wydałą oficjalny komunikat w tej sprawie. Oto fragment oświadczenia a w dalszej części pełna treść komunikatu: W Lenovo dokładamy wszelkich starań, by zapewnić klientom jak najlepszą ofertę. Wiemy, że z naszych urządzeń korzystają codziennie miliony osób, a my jesteśmy zobowiązani zapewniać użytkownikom wysoką jakość, niezawodność, innowacyjność i bezpieczeństwo informacji. Dążąc do doskonalenia swojej oferty, na niektórych notebookach dla klientów indywidualnych instalowaliśmy fabrycznie oprogramowanie producenta zewnętrznego — firmy Superfish z Palo Alto w stanie Kalifornia.
Pełna treść oświadczenia Lenovo:
W Lenovo dokładamy wszelkich starań, by zapewnić klientom jak najlepszą ofertę. Wiemy, że z naszych urządzeń korzystają codziennie miliony osób, a my jesteśmy zobowiązani zapewniać użytkownikom wysoką jakość, niezawodność, innowacyjność i bezpieczeństwo informacji. Dążąc do doskonalenia swojej oferty, na niektórych notebookach dla klientów indywidualnych instalowaliśmy fabrycznie oprogramowanie producenta zewnętrznego — firmy Superfish z Palo Alto w stanie Kalifornia.
Wychodziliśmy z założenia, że produkt ten, zgodnie z intencjami Superfish, ułatwi użytkownikom zakupy w Internecie. Oprogramowanie to nie spełniło jednak oczekiwań naszych ani klientów, którzy krytykowali jego działanie. Na te skargi zareagowaliśmy szybko i zdecydowanie. Przepraszamy, jeżeli nasi użytkownicy poczuli się zaniepokojeni z jakiegokolwiek powodu. Zawsze wyciągamy wnioski z własnych doświadczeń i staramy się doskonalić na ich podstawie.
W styczniu zaprzestaliśmy fabrycznej instalacji tego oprogramowania. Także w styczniu zablokowaliśmy połączenia z serwerem, który umożliwiał jego działanie. Na naszych stronach internetowych zamieściliśmy instrukcję usuwania tego oprogramowania. We współpracy z Superfish oraz innymi partnerami branżowymi reagujemy na wszelkie obecne i potencjalne kwestie związane z bezpieczeństwem informacji. Szczegółowe informacje na temat tych działań oraz narzędzia do usuwania oprogramowania można uzyskać pod adresami:
Pragniemy podkreślić, że firma Lenovo nigdy nie instalowała tego oprogramowania na jakichkolwiek notebookach marki ThinkPad, komputerach stacjonarnych ani smartfonach. Oprogramowanie to nie było nigdy instalowane na żadnych produktach dla klientów z sektora dużych przedsiębiorstw —serwerach ani rozwiązaniach pamięci masowej — i sprawa ta w żaden sposób nie dotyczy tych urządzeń. Nie instalujemy już technologii Superfish na żadnych urządzeniach Lenovo. Najbliższe tygodnie poświęcimy na dogłębne zbadanie tej sprawy i wyciąganie wniosków na przyszłość. Będziemy prowadzić dialog z partnerami, specjalistami branżowymi oraz użytkownikami i poprosimy ich o opinie. Pod koniec miesiąca przedstawimy plan działań, które pomogą Lenovo i całej branży działać z większą świadomością kwestii związanych z oprogramowaniem adware, oprogramowaniem instalowanym fabrycznie i zabezpieczeniami. Poczuwamy się do odpowiedzialności za swoje produkty, ofertę dla użytkowników i wyniki naszych nowych działań.
Technologia Superfish mogła być instalowana na następujących modelach komputerów:
Seria G: G410, G510, G710, G40-70, G50-70, G40-30, G50-30, G40-45, G50-45
Seria U: U330P, U430P, U330Touch, U430Touch, U530Touch
Seria Y: Y430P, Y40-70, Y50-70
Seria Z: Z40-75, Z50-75, Z40-70, Z50-70
Seria S: S310, S410, S40-70, S415, S415Touch, S20-30, S20-30Touch
Seria Flex: Flex2 14D, Flex2 15D, Flex2 14, Flex2 15, Flex2 14(BTM), Flex2 15(BTM), Flex 10
Seria MIIX: MIIX2-8, MIIX2-10, MIIX2-11
Seria YOGA: YOGA2Pro-13, YOGA2-13, YOGA2-11BTM, YOGA2-11HSW
Seria E: E10-30
Zaktualizowane [21/02/2015] oświadczenie Lenovo w sprawie technologii Superfish
Jak już informowaliśmy wczoraj, Lenovo bada wszelkie możliwości, by pomóc użytkownikom zaniepokojonym kwestią oprogramowania Superfish. Dzisiaj podjęliśmy dwa dodatkowe działania:
1. Oprócz dostępnej na naszych stronach internetowych instrukcji ręcznego usuwania tego oprogramowania, udostępniliśmy także automatyczne narzędzie do usuwania zarówno oprogramowania, jak i certyfikatu. Narzędzie to jest dostępne tutaj: http://support.lenovo.com/us/en/product_security/superfish_uninstall
2. Współpracujemy z firmami McAfee i Microsoft nad kwarantanną lub usunięciem oprogramowania i certyfikatu Superfish przy użyciu przodujących w branży narzędzi i technologii tych firm. Działania te już się rozpoczęły i spowodują automatyczne usunięcie tej luki w zabezpieczeniach nawet na komputerach użytkowników, którzy nie wiedzą jeszcze o tym problemie.
Na podstawie zażaleń użytkowników, w styczniu zaprzestaliśmy fabrycznego instalowania oprogramowania Superfish i zablokowaliśmy jego połączenia z serwerem. Jednak dopiero wczoraj dowiedzieliśmy się o potencjalnej luce w zabezpieczeniach. Obecnie koncentrujemy się na jej usunięciu.
Na podstawie uzyskanej wiedzy, od wczorajszego dnia działamy szybko i zdecydowanie. Choć problem ten w żaden sposób nie dotyczy notebooków ThinkPad, tabletów, komputerów stacjonarnych i smartfonów ani przeznaczonych dla przedsiębiorstw serwerów i urządzeń pamięci masowej, uważamy, że informacja ta powinna dotrzeć do wszystkich klientów Lenovo. Przepraszamy, jeżeli nasi użytkownicy poczuli się zaniepokojeni z jakiegokolwiek powodu. Wyciągamy wnioski z własnych doświadczeń i staramy się doskonalić na ich podstawie. Będziemy nadal ułatwiać klientom usuwanie tego oprogramowania i zagrożonych certyfikatów oraz umożliwiać im dalsze korzystanie z naszych produktów w poczuciu pewności, jakiej zasadnie oczekują.
K O M E N T A R Z E
Bla, bla, bla (autor: Kenjiro | data: 21/02/15 | godz.: 14:21) Znaczy się, zapewne wrócimy z czymś podobnym do Superfisha, ale mniej upierdliwym, by ludzie się nie skarżyli (tak bardzo).
No i oczywiście, w zasadzie winni są ci, którzy kupili modele domowe, bo biznesowe są "cacy".
Ech, ten PR, w końcu papier wszystko przyjmie.
Kenjiro winni? chyba poszkodowani ;) (autor: Sławekpl | data: 21/02/15 | godz.: 17:05) dla mnie to nie problem, kupuję bez systemu lapki albo instaluję na czysto system od razu
nie wyobrażam sobie zostawiać lapa z tym całym chłamem załadowanym przez producenta który do niczego w większosci przypadków się nie przydaje
@Lenovo (autor: lcf | data: 22/02/15 | godz.: 09:18) Powinno się skończyć zakazem sprzedaży w cywilizowanym świecie dla wszystkich modeli z tym syfem.
Ala papka (autor: Atak_Snajpera | data: 22/02/15 | godz.: 20:36) "W Lenovo dokładamy wszelkich starań, by zapewnić klientom jak najlepszą ofertę..."
Ten początek to chyba z jakiegoś szablonu wzięte. Typowa marketingowa papka.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.