Dziś na przegląd trafiły dwa urządzenia niemieckiej firmy AVM - po pierwsze flagowy, najbardziej rozbudowany router z oferty na polskim rynku, czyli Fritz!Box 7490 oraz jedna z dwóch oferowanych słuchawek AVM, która wspiera ten router w postaci Fritz!Fon M2. Router 7490 zapewnia 4xGigabit LAN, wsparcie ADSL2+ jak i VDSL oraz sieci kablowych czy osiedlowych, wykorzystując port WAN. Posiada WLAN AC o prędkości do 1300 Mbit/s i funkcje, NAS (z 2xUSB3.0), SmartHome i bazy DECT. W przeglądzie opiszemy co potrafi router wyceniony na 969zł oraz słuchawka DECT za niecałe 200zł zawierająca m.in. funkcje NAS, radia internetowego, czytnika RSS oraz e-maila. Sprawdzimy, ile wyciągnie router z hasłem WLAN AC 1300Mbit/s.
Fritz!Box 7490
Router Fritz!Box 7490 nie jest nowością, zadebiutował na rynku już ponad rok temu, ale wciąż jest najbardziej rozbudowanym modelem w ofercie AVM oferowanym w Polsce. Model ten oferuje działającą w paśmie 5 GHz bezprzewodową sieć AC z prędkością wedle danych producenta do 1300 Mbit/s (standard 802.11 AC, czyli bardzo teoretycznie, na papierze do około 162MB/s transfer przesyłu danych) oraz jednocześnie używaną sieć bezprzewodową 802.11 N z szybkością do 450 Mbit/s, która operuje w paśmie 2,4 GHz. Jest bogato wyposażony w gigabitowe porty LAN (x4), porty USB 3.0 (x2), system telefoniczny i stację bazową DECT obsługując wszystkie rodzaje połączeń telefonicznych (analogowych, IP, ISDN). Router integruje także modem VDSL z technologią vektoringu, który pozwala osiągnąć prędkość ponad 100 Mbit/s w połączeniach z internetem na łączach telefonicznych (to na razie pieśń przyszłości w naszym kraju). Model ten podobnie jak inne routery Fritz!Box, pozwala na podłączenie zewnętrznych modemów kablowego (łącze kablowe), wówczas tracimy jeden port LAN, który wówczas pracuje jako port WAN.
Fritz!Box 7490 (kliknij, aby powiększyć)
Fritz!Box 7490 gniazda tylne (kliknij, aby powiększyć)
Przyciski DECT i WLAN/WPS (kliknij, aby powiększyć)
Diody LED świecą się na zielono (kliknij, aby powiększyć)
Szybki WLAN na USB od D-Linka (kliknij, aby powiększyć)
Od spodu (kliknij, aby powiększyć)
Konfiguracja routera jest prosta i w zależności od rodzaju połączeniu (DSL, przyłączenie do modemu kablowego lub modem zewnętrzny / inny router) ustawiamy router przechodząc kroki korzystając z pomocnego kreatora. System Fritz!OS jest w jeżyku polskim, więc tym łatwiej poprawnie skonfigurować urządzenie. W naszym przypadku Fritz!Box 7490 został podłączony do routera z UPC, przez co na starcie straciliśmy jedno gniazdo LAN1, które wówczas pracuje jako port WAN (tędy "wchodzi" sygnał internetowy do routera). Do Fritz!Boksa podłączony był telefon Fritz!Fon M2 pracujący w standardzie bezprzewodowym DECT, wzmacniacz Fritz!WlanRepeater oraz gniazdko Fritz!DECT 200. Do routera podpięte były dwa urządzenia USB - pendrive i dysk twardy 1TB USB3.0 (router posiada dwa porty USB3.0). Po konfiguracji ekran routera i wcześniej wymienionych urządzeń ekran logowania do routera wygląda następująco:
W przeglądarce wpisujemy http://Fritz.box/ lub klikając na ikonę Fritz!Box 7490 w eksploratorze sieci. Jeśli ustawiliśmy hasło należy je tutaj wpisać. (kliknij, aby powiększyć)
Po zalogowaniu tak prezentuje się ekran główny systemu Fritz!OS, obecnie w wersji 06.20 (kliknij, aby powiększyć)
Przyglądając się ekranowi głównemu systemu Fritz!OS widać "Zestawienie", które w czytelny sposób informuje nas co dzieje się w połączenia telefonicznych, połączeniach sieci przewodowej i WLAN, urządzeń USB, urządzeń podpiętych pod Smart Home (cyfrowe gniazdka elektryczne). Widać także stan pamięci sieciowej (NAS), aktualne zużycie energii przez router, informacje o podłączonych urządzeniach oraz dostępne usługi typu dostęp z internetu (HTTPS) do routera, codzienne informacji przez e-mail oraz aktualnej wersji systemu Fritz!OS. Patrząc na nasz ekran widać że mamy 2 kontakty w książce telefonicznej, 1 połączenie aktywne w SmartHome, dostęp dla gości przez WLAN nieaktywny, 860GB wolnej pamięci masowej, dostęp do routera z internetu przez bezpieczny port HTTPS oraz aktywną usługę Push Service wysyłającą automatycznie różne raporty na maila. Mamy też informację o podłączonych trzech urządzeniach do WLAN (dwa komputery P67 i Z97 i smartfon).
W Menu po lewej stronie jest dostęp do różnych funkcji routera pogrupowanych w zakładkach Zestawienie, Telefonia, Sieć domowa, WLAN, DECT, Diagnostyka oraz System. Można jednak z ekranu głównego przechodzić do szczegółowych ustawień dzięki aktywnym linkom (głównie te zaznaczone na niebiesko, ale nie tylko). Dzięki takim skrótom, mimo iż system Fritz!OS ma dużą ilość ustawień i usług, poruszanie się po systemie jest wygodne i dość szybkie. Dla przykładu klikając w Smart Home przejdziemy do takiej zakładki:
Zakładka Smart Home i informacje o gniazdku Fritz!DECT 200 #1 (kliknij, aby powiększyć)
Funkcje cyfrowego gniazdka już opisywaliśmy przy okazji recenzji Fritz!DECT 200. Gniazdkiem możemy łatwo zarządzać zarówno z poziomu routera jak i telefonu. Tak samo można szybko przejść do ustawień wzmacniacza Fritz!, jeśli takowego posiadamy. To jedna z zalet urządzeń Fritz!, że wszystkie dobrze ze sobą współdziałają i mamy często zarządzanie w jednym miejscu i podobnym interfejsie.
Fritz!DECT 200 #1 i analiza poboru mocy (kliknij, aby powiększyć)
Teraz przelecimy po niektórych ciekawszych zakładach MENU.
Info o komputerach dostępnych w sieci (aktywne i nie aktywne połączenia) (kliknij, aby powiększyć)
Pamięć sieciowa NAS (kliknij, aby powiększyć)
Pamięć sieciowa NAS (kliknij, aby powiększyć)
Serwer mediów (kliknij, aby powiększyć)
WLAN Kanał bezprzewodowy (kliknij, aby powiększyć)
Diagnostyka (kliknij, aby powiększyć)
Fritz!NAS (kliknij, aby powiększyć)
Router może pełnić też funkcje dysków sieciowych NAS, czyli po zindeksowaniu plików audio/video podpiętych do routera przez USB, możemy je udostępniać w sieci. Jest też specjalny interfejs w routerze do przeglądania plików, ale działa trochę dziwnie, np. zamiast ściągać dany plik, jest on od razu pakowany do ZIP-a. Jest też od razu player plików audio i video z poziomu przeglądarki, ale działa on raczej słabo z plikami MKV.
Generalnie router posiada ogrom funkcji i ustawień, a także zestaw logów i raportów od analizy. Bezpieczeństwo, tryb pracy dla gości, udostępnianie portów, dostęp do routera z internetu, monitor czasu online, to tylko niektóre możliwości tego modelu. Można ustawić sobie dzienne raporty (zestawienie dotyczące połączenia FRITZ!Box czy Status i zużycie z gniazdka Fritz!DECT 2000), które będą automatycznie wysyłane poprzez usługę Push Service na skrzynkę e-mail. Nie można zapomnieć o kilku przydatnych aplikacjach na smartfony. Fritz!App WLAN to informator, podaje nam szczegółowe informacje o połączeniu WLAN, info o sile sygnału, dostępnych połączeniach czy urządzeniach podpiętych do sieci. Fritz!App Fon służy do połączeń telefonicznych korzystać z sieci WLAN. Aplikacja MyFritz! informuje globalnie co się dzieje w obrębie routera i innych urządzeń firmy AVM. Fritz!App Media to media serwer plików udostępnionych jako NAS w routerze.
Pora na sprawdzenie transferów. Przy połączeniu przewodowym Gigabitem uzyskujemy między komputerami transfer rzędu 100-115 MB/s. Bardzo wskazane przy przerzucaniu dużych plików, przy 100mbit jest to 10 razy mniejsza wartość. Teraz łyżka dziegciu - USB3.0. Router 7490 posiada dwa takie porty, które powinny być szybkie. Niestety, działały ale nawet nie osiągając poziomu USB2.0. Sprawdzane na dysku 1TB HDD, i dwóch pamięciach pendrive 32GB i 128GB (Sandisk Extreme Pro osiągający "kosmiczne" wartości ~250MB/s). Niestety pobieranie z dysku USB3.0 podpiętego pod router nie przekraczało wartości 12MB/s odczyt oraz 10MB/s zapis. Jeśli uda nam się wyjaśnić z AVM te słabe wyniki z USB3.0, to wrócimy do tej kwestii.
Teraz testy WLAN AC, który teoretycznie ma dochodzi o wartości 1300 Mbit/s. AVM informuje, że router FRITZ!Box 7490 osiąga maksymalne wartości efektywnej przepustowości danych, gdy jest zamontowany pionowo (diodami LED do góry). Klient WLAN powinien być ustawiony w niezakłóconym polu widzenia w kierunku górnej pokrywy. U nas sprawdziliśmy pomiary na karcie D-Link DWA-182 Wireless AC1200 Dual Band pod USB i maksymalnie dało się uzyskać wartości rzędu 468 / 585 lub 526 / 526 (prędkość w mbit/s z i do karty WLAN). WLAN pracował w paśmie 5 GHz przy szerokości kanału 80 MHz. Router był oddalony niecałe 2 metry od karty WLAN, z przeszkodami w postaci ścianki biurka, komputera i krzesła z testerem :). Realny transfer jaki uzyskaliśmy był rzędu 28MB/s - 32MB/s. Zasięg pracy routera w trybie WLAN może mniej więcej objąć mieszkanie rzędu 70-80m przy centralnym ustawieniu routera. Lepszy zasięg miała sieć 2.4GHz niż 5GHz.
Jeśli ktoś ma propozycję jeszcze sprawdzenia jakieś innej funkcji czy dodatkowego pomiaru dla tego routera, zapraszam do komentarzy na dole.
Dla Fritz!Box 7490
Wybrane dane techniczne Fritz!Box 7490
- Zintegrowany modem DSL/ADSL2+ oraz VDSL/VDSL2, port WAN dla modemów kablowych
- Pasmo WLAN 2,4 oraz 5 GHz - 802.11 N 450 Mbit/s oraz 802.11 AC 1300 Mbit/s
- 4 x Gigabit LAN (10/100/1000 Base-T)
- 2 Porty USB 3.0, serwer multimediów DLNA, funkcje NAS/Dysk sieciowy
- Centralka telefoniczna/PBX: Analogowa/ISDN/VoIP, baza DECT do 6 słuchawek bezprzewodowych
- Smart Home: obsługa do 10 gniazdek Fritz!DECT 200
- Automatyczna sekretarka, kontrola rodzicielska, Menu w języku polskim
- Cena: 969zł, 5 lat gwarancji
Fritz!Fon M2
Fritz!Fon M2 to bezprzewodowy telefon DECT dla telefonii internetowej i stacjonarnej (POTS/ISDN). Współpracuje z dowolnymi modelami routerów Fritz!Box wyposażonymi w bazę DECT. Oferuje usługi internetowe (np. RSS czy radio internetowe) oraz funkcje telefoniczne np. tryb głośnomówiący, szybkiego wybierania czy elektronicznej niani (funkcja ta umożliwia jedynie przekierowanie). Jakość wykonania obudowy i przycisków jest poprawna, wytrzymałość solidna, zwłaszcza na upadki. Spójrzmy na początek jak się prezentuje.
Fritz!Fon M2 (kliknij, aby powiększyć)
Fritz!Fon M2 (kliknij, aby powiększyć)
Fritz!Fon M2 (kliknij, aby powiększyć)
Fritz!Fon M2 (kliknij, aby powiększyć)
Fritz!Fon M2 (kliknij, aby powiększyć)
Fritz!Fon M2 (kliknij, aby powiększyć)
Fritz!Fon M2 (kliknij, aby powiększyć)
Jakość wykonania telefonu nie budzi zastrzeżeń - solidna, biała obudowa jest wytrzymała na spokojne upadki, zaś gumowe klawisze w dotyku i nawigacji również się sprawdzają. Posiada podświetlany zarówno wyświetlacz jak i przyciski sterujące, co pomaga przy nocnej nawigacji telefonem. Obudowę można łatwo rozebrać, we wnętrzu której umieszczono wyjmowalny akumulator o pojemności 750mAh. Starcza on np. na całonocne działanie muzyki, audycji z dysku NAS lub słuchania radia internetowego. Jakość dźwięku z zewnętrznego głośnika telefonu jest bardziej przyjemna dla ucha niż np. ze smartfona, dźwięk wydaje się pełniejszy, nie tak sztucznie wyostrzony jak to bywa w smartfonach.
Telefon zdolny jest do użytku jeśli poprawnie wykryje go router Fritz!Box. Nasz model początkowo miał problem ze skomunikowaniem się z routerem (pracował jedynie w wersji niemieckiej), ale po kilku próbach załapał i wówczas automatycznie zmienił język na polski (czyli zgodnie z interfejsem routera). Do sprawdzenia telefonu użyliśmy usługi firmy halonet.pl, która na swojej stronie ma opis konfiguracji telefonu w routerze Fritz!Box. Procedura instalacji jest prosta i wymaga podania kilku danych w ustawieniach telefonii. Ustalamy sobie wewnętrzny/internetowy numer, który pozwala tylko na dzwonienie w obrębie sieci oraz na płatne połączenia wychodzące (nie można na niego dzwonić z "zewnątrz"). Taki numer zdefiniowany przez nas jest darmowy, jeśli chcemy mieć swój własny numer wykupiony u operatora VoIP, na który będzie można normalnie dzwonić z dowolnego miejsca wówczas opłata wynosi 1zł (kolejny numer niecałe 20 zł, opłaty są roczne). Opłaty za połączenia naliczane są sekundowo, zaś koszt połączenia można sprawdzić u danego usługodawcy telefonii VoIP, np. koszt na komórkę do Orange wynosi 0,18 zł, zaś połączenia na numery wykupione w HaloNet są darmowe. Dzięki wsparciu telefonii HD jakość rozmów telefonicznych jest na wysokim poziomie.
Telefonia / Numery własne - tutaj konfigurujemy telefon z dostawcą VoIP (kliknij, aby powiększyć)
Z ciekawostek jakie posiada Fritz!Fon M2 to radio internetowe, obsługa kanałów RSS, pogląd e-maila oraz dostęp do plików dźwiękowych z dysków NAS-owych w sieci. Fajnie sprawdza się radio internetowe, tylko szkoda, że obsługuje jedynie formaty .pls, innych stacji radiowych nadających w odmienny sposób nie dało się uruchomić (na obrazku poniżej przekreślone nie działały).
Radio internetowe (kliknij, aby powiększyć)
Fritz!Fon M2 (kliknij, aby powiększyć)
RSSy i e-mail, którego nie udało nam się poprawnie skonfigurować, to raczej już mniej przydatne funkcje w tego typu telefonie. Poprzez oprogramowanie w routerze można skonfigurować różne rodzaje budzenia, a także faks, automatyczną sekretarkę i książkę telefoniczną. Z poziomu telefonu jest też dostęp do zarządzania gniazdkiem elektrycznym Fritz!DECT 200, możemy sprawdzić stan poboru mocy lub kontrolować pracę gniazdka (włączyć/wyłączyć). Z poziomu telefonu można też wyłączyć/włączyć WLAN w routerze.
Budzenie (kliknij, aby powiększyć)
Z dodatkowych funkcji telefonu przydaje się obsługa dysków sieciowych NAS, można puszczać w telefonie pliki MP3, tutaj jedyna wada, nie można przewijać plików dźwiękowych, jak mamy audycje lub książkę audio i chcemy przeskoczyć ileś minut do przodu jest problem, warto to usprawnić w kolejnej aktualizacji firmware'u.
Wybrane dane techniczne Fritz!Fon M2
- Podświetlany monochromatyczny wyświetlacz 112 x 65 pikseli i podświetlane przyciski, które pozwalają łatwo poruszać się po menu i spisie telefonów także w ciemności.
- Tryb głośnomówiący z pełnym dupleksem w jakości HD
- Integracja z systemem inteligentnych gniazdek elektrycznych FRITZ!DECT (Smart Home)
- Czas rozmowy do 15 godzin, czas czuwania do 10 dni (do 240 godzin)
- Zasięg do 300 metrów na otwartej przestrzeni i do 40 metrów pomieszczeniach zamkniętych
- Zasilanie - akumulator Li-Ion 750 mAh, 3.7 V
- Obsługa internetowych kanałów RSS, radia internetowego i podcastów
- Możliwość odczytywania i wysłania email'i bezpośrednio z telefonu
- Książka telefoniczna na 300 wpisów – możliwość synchronizowania kontaktów on-line (np. z Google)
- Wsparcie dla kilku niezależnych automatycznych sekretarek – łatwy dostęp przez menu
- Aktualizacja oprogramowania przez Internet
- Cena: 199zł, 2 lata gwarancji
|