Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 26 listopada 2015 
    

9 konkretnych sposobów na wzmocnienie domowego sygnału Wi-Fi


Autor: Artykuł reklamowy | 09:28
(11)
Sposób na wzmacnianie sygnału domowego Wi-Fi jest bardzo dużo, niestety znaczna część to dziwne sztuczki, które w praktyce okazują się mało skuteczne. AVG - dostawca programów antywirusowych przygotował dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów na to, jak skutecznie zoptymalizować i wzmocnić sygnał domowej sieci.


Krok 1 – Poszukaj dobrego miejsca dla routera

Bardzo często pierwszym błędem popełnianym przy zakładaniu Internetu w domu jest złe umiejscowienie routera. Zwracamy uwagę na takie kwestie jak wygoda, wygląd, a zupełnie zapominamy o najważniejszym: ilości przeszkód, jakie musi pokonać sygnał, aby dotrzeć do komputera.

Co więc zrobić?

W pierwszej kolejności zadbaj, aby między komputerem a routerem było jak najmniej przeszkód w postaci drzwi, mebli, gniazdek, okien itp. Im łatwiejsza droga między komputerem a routerem, tym mocniejszy sygnał. Technologia oferuje nawet programy, dzięki którym możesz znaleźć w mieszkaniu najlepsze miejsce dla urządzenia.  Darmowy program Heatmapper tworzy podgląd zasięgu domowego WiFi i pomaga wybrać najlepsze miejsce.

Bardzo możliwe, że najlepszym miejscem okaże się środek większego pokoju, np. salon. Błędem jest stawianie routera przy grubych ścianach lub na podłodze. Im mniej przeszkód do pokonania, tym większa siła routera.

Krok 2: Sterowniki i oprogramowanie

Może Cię to zdziwić, ale nawet po zakupie routera może się okazać, że wbudowane sterowniki działają zdecydowanie gorzej niż byś tego oczekiwał. Zazwyczaj takim sterownikom (np. typu v1) towarzyszą różne problemy, głównie związane z wydajnością (np. wolne łączenie się, przerwy w pracy, brak konkretnych funkcji). Dobrze wyrobić sobie nawyk aktualizacji sterowników zaraz po zakupie routera, jak i każdego urządzenia tego typu.

Aktualizacja oprogramowania wygląda bardzo podobnie do aktualizacji każdego innego sterownika bądź pobierania programu/gry. Wystarczy, że wejdziesz na stronę producenta i pobierzesz sterownik, który Cię interesuje.

Krok 3: Zoptymalizuj swój router pod siebie

Przede wszystkim musisz mierzyć siły na zamiary. Powiedzmy, że masz kartę sieciową X i chcesz sprawdzić, na jaką przepustowość i jakość połączenia możesz sobie pozwolić. Dajmy na to, że mówimy o standardzie 802.11g. W takim wypadku musisz wiedzieć, że jeśli chcesz streamingować video bardzo dobrej jakości, kopiować pliki lub uruchamiać zdalnie zaawansowane aplikacje, to niestety prędkość może być znacznie niższa od tej, której byś oczekiwał.  Przygotowałam poniżej małe zestawienie, abyś mógł zobaczyć, na jakie przepustowości przy obecnych routerach możesz liczyć:

802.11 – 2 MB/s

802.11a - 54 MB/s (niski zasięg, duży koszt)

802.11b - 11 MB/s (wolniejszy, ale większy zasięg)

802.11g - 54 MB/s (bardzo wysoki zasięg)

802.11n - 300 MB/s (dużo kanałów i częstotliwościach)

802.11ac - 1 GB/s (dużo kanałów i częstotliwościach) 

Dość jasno z tabelki wynika, że obecnie najlepszym standardem wśród kart sieciowych jest  zapewnia 802.11ac.  łączę do 1000 Mb/s.

W przypadku streamingu filmów z pewnością potrzebujesz dużych przepustowości. Aby mieć pewność szybkiego łącza, upewnij się, że karta obsługuje standard 802.11n i wyżej. Przy zakupie komputera w przeciągu ostatnich 5-6 lat, możesz liczyć na to, że ten standard obsługuje.

Krok 4:  Zewnętrzna karta sieciowa

To co zaraz przeczytasz może wydać się bardzo dziwne, ale z własnego doświadczenia wiem, że się sprawdza w większości przypadkach. Zewnętrzne karty sieciowe, z wpięciem USB, współpracują o wiele lepiej z routerami niż te wbudowane!

Krok 5:  Komponuj sprzęt jednego producenta.

W przypadku wszelkiej elektroniki najczęściej jest tak, że produkty jednego producenta współpracują ze sobą najefektywniej. Powód jest dość prosty: producentom zależy na tym, abyś kompletował całe wyposażenie tylko u niego, aby mógł więcej zarobić. Pod względem technicznym ta zasada się również sprawdza, ponieważ często specyfikacje techniczne układane są tak, aby to właśnie inne narzędzie danego producenta było pod każdym względem lepszym wyborem. Czy to oznacza, że router X nie będzie działał z kartą sieciową Y? Nie! Ale licz się z tym, że efekty mogą nie być aż tak dobre. Pamiętaj również, że antena zewnętrzna również może być przyczyną słabej jakości sygnału. Jeśli masz starą antenę (8-10 lat) pomyśl o nowej.

Krok 6: Zmiana kanału

W przeciwieństwie do starszych routerów, współczesne, a nawet paru letnie rozwiązania swobodnie komunikują się na więcej niż jednym kanale. Haczyk polega na tym, że jeśli np. sygnał Wi-Fi Twojego sąsiada przepływa przez ten sam kanał co Twój, to niestety możesz spodziewać się gorszej przepustowości i jakości przepływu. Oczywiście możesz to bardzo szybko i łatwo sprawdzić. Na komputerach z systemem Windows, wystarczy wykonać parę poleceń:

a) Najpierw uruchamiasz wiersz poleceń. Klikasz start, przechodzisz do Akcesoria i klikasz Wiersz poleceń.

p>b) Wprowadzasz polecenie: netsh wlan show all.

c) Zobaczysz listę sieci bezprzewodowych z najbliżej okolicy.

Jak znajdziesz wpis wiersz zaczynający się od Channel, zobaczysz pośród siedmiu sieci, że cztery z nich używają kanału 6 do wysyłki danych, a dwie kanału 5 i jedna kanału 13.

W tym przypadku najlepiej wybrać niższy kanał albo kanał od 6 do 13.

Teraz postaraj znaleźć kanał na stronie konfiguracyjnej swojego routera. Aby to zrobić, wprowadź po prostu adres IP w wiersz przeglądarki (np. http://192.168.1.1)

d) Kolejno podaj użytkownika i hasło, które wcześniej ustawiałeś przy instalacji lub domyślne hasło, w przypadku, gdy takiego nie ustawiałeś.

e) Poszukaj ustawienia kanału sieci bezprzewodowej. W tym konkretnym przypadku jest to opcja "Ustawienia bezprzewodowe" w podkategorii "Podstawowe ustawienia".

f) Wskaż kanał, który nie obsługuje innego połączenie w Twoim najbliższym sąsiedztwie. Następnie podłącz swoje urządzenia i sprawdź, czy uzyskałeś szybszą prędkość oraz, czy udało się wyeliminować inne problemy związane z prędkością łącza.

Krok 7: Wiesz, co to repeater?

Niektóre budynki, szczególnie stare kamienice, skonstruowane są tak, że posiadają bardzo grube ściany. Z tego powodu, przejście sygnału z jednego końca mieszkania na drugie jest trudne, przez co pojawiają się zacięcia. Aby nieco wspomóc router w transmitowaniu sygnału, zaopatrz się w bezprzewodowy repeater.

Bezprzewodowy repeater to małe, zgrabnie urządzenie, którego zadaniem jest przede wszystkim wzmocnić siłę Twojego sygnału Wi-Fi. Dzięki niemu, internet w całym mieszkaniu będzie chodził swobodniej, co jest szczególnie ważne przy oglądaniu filmów lub streamingu meczy na żywo.

Żeby jednak repeater (wzmacniacz sygnału) spełnił właściwie swoją funkcję, musisz zadbać o jego dobrą lokalizacje, właściwe wyposażenie oraz właściwą konfigurację. Na początek musisz pamiętać o odpowiednim ułożeniu samego routera (o czym pisałam w poprzedniej części). Następnie ustawiasz repeater w miejscu, w którym jest w stanie odebrać więcej niż 80% sygnału dostarczanego przez routera. Inaczej urządzenie nie spełni właściwie swojej roli.

Rozglądając się za wzmacniaczem sygnału z pewnością spotkasz się z innymi określeniami urządzenia, takimi jak wzmacniacz zasięgu, regenerator Wi-Fi itp. Pamiętaj, że to jedno i to samo narzędzie i wystarczy, że będzie przekierowywać sygnał w Twoim standardzie oraz współpracować z routerem i kartą sieciową, żeby spełniać swoją rolę. Ostatnim elementem pracy ze wzmacniaczem sygnału jest konfiguracja. Każde urządzenie zazwyczaj posiada własny sposób instalacji. Na szczęście do ustawienia urządzenia potrzebujesz dane takie jak nazwa sieci oraz hasło.

Krok 8: Konfiguracja Wi-Fi

Router, który jest w głównej mierze odpowiedzialny za transmitowanie sygnału, jest największą kopalnią ustawień, dzięki którym możesz wzmocnić siłę swojego sygnału Wi-Fi. Z uwagi, że tak naprawdę każdy router jest inny i posiada niektóre ustawienia pod innymi nazwami, pomogę Ci krok po kroku się w nich odnaleźć i skonfigurować je tak, abyś uzyskał najlepszy efekt.

W pierwszym kroku warto zmienić częstotliwość Twojego Wi-Fi ze standardowego 2.4 Ghz na 5Ghz. Dlaczego? Ponieważ jest to mniej popularny częstotliwość i z tego względu sygnał okaże się mocniejszy i lepszej jakości. A więc wchodzisz na stronę konfiguracyjną routera (znajdziesz ją na urządzeniu) i odszukujesz ustawienia sieci bezprzewodowej. Na końcu sprawdzasz ustawioną częstotliwość Wi-Fi i po prostu przełączasz ją na 5 Ghz. I gotowe.

Jeśli chcesz dodatkowo wzmocnić siłę sygnały Wi-Fi, musisz ustawić odpowiedni Próg RTS (ang. request to send). Poprzez niego możesz ustawić poziom wysyłania danych do odpowiedniego punktu dostępy przez system. oznacza Im mniejsza wartość progu, tym bardziej stabilne łącze. Dlaczego? Ponieważ dane są wówczas częściej przesyłane – stąd jego bierze się jego stabilność.


Aby to zrobić, przejdź do konfiguracji routera i postaraj się znaleźć "RTS Wartość progowa" w ustawieniach sieci bezprzewodowej i zmień wartość na 2347. Obniż tę wartość tylko wtedy, gdy masz problemy ze stabilnością połączenia.

  • Wartość progowa fragmentacji: Wartość ta określa maksymalny rozmiar pakietu, jaki system może wysłać. Mniejsze pakiety poprawią stabilność, ale obniżą wydajność. Jeśli masz problemy z niestabilną siecią, zmniejszenie wartości progowej fragmentacji nie jest zalecane. Upewnij się, że jest ustawiona według ustawień domyślnych (zazwyczaj 2346).
  • Włącz ustawienia dla Gier/Multimediów: Niektóre karty sieciowe mogą być skonfigurowane do użytku regularnego lub do gier/multimediów. Jeśli udostępniasz plik video lub grasz w gry, włączenie tej opcji przekieruje pakiety sieciowe w odpowiednie miejsce. Inaczej mówiąc, jeśli oglądasz video w sieci, pakiety sieciowe zostaną przekierowane na video.

Krok 9: Sprawdź stan anteny

W poprzedniej części cyklu pisałam Ci, że niektóre rozwiązania zewnętrzne, kupowane osobno sprawdzają się lepiej i skuteczniej współpracują z routerami, niż te wbudowane. Tak samo ma się sytuacja z antenami. Jeśli chcesz dodatkowo wzmocnić siłę sygnału lub dotychczasowe porady okazały się niewystarczające, pomyśl o kupnie zewnętrznej anteny. Do wyboru masz dwa typy rozwiązania: jedno- i wielokierunkowe.

Anteny wielokierunkowe, jak sama nazwa wskazuje, wysyłają sygnał w różnych kierunkach jednocześnie. Dzisiejszy rynek zdecydowanie przeważa antenami wielokierunkowymi więc jeśli zdecydujesz się na taką, pamiętaj o wybraniu w miarę wysokiej czułości. Powód jest prosty: im większa czułość, tym mocniejszy sygnał router będzie otrzymywał.

Z kolei antena kierunkowa przesyła bardzo mocny sygnał tylko w jednym kierunku, przez co w efekcie jest bardziej wydajna i zapewnia lepszą jakość sygnału.

Przy obu typach anten, potrzebujesz złącz SMA lub MMCX, by móc przytwierdzić je do routera.  

Uff...

Przekazaliśmy Ci wszystko, co wraz z zespołem AVG uznaliśmy za najskuteczniejsze metody w tej materii. Jestem pewna, że po ich zastosowaniu będziesz cieszyć się mocnym sygnałem. Jeśli jednak masz własne sprytne sztuki, podziel się z Nami!


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. tja (autor: zakius | data: 29/11/15 | godz.: 11:23)
    Oczywistym jest, że router musi stać jak najbliżej głównego komputera żeby kabli nie ciągać po mieszkaniu, jak telefon w rogu łazienki zgubi zasięg to mniejszy problem

  2. Ja pitole (autor: biuro74 | data: 29/11/15 | godz.: 11:39)
    ... ale żeby podawać, jak OGRANICZYĆ wpływ tych durnych fal w moim domu, to już nikt nie doradza. Jakby folia aluminiowa na ścianach pomogła, to bym se dom cały nią wytapetował, żeby tylko tego gó*na w ogóle nie mieć. A tak - kilkanaście różnych sieci w moim domu, a każda "raczy" (dwuznaczne specjalnie) moje komórki organizmu bez mojej zgody 24/7...

  3. @Autor (autor: pandy | data: 29/11/15 | godz.: 12:05)
    Artytukl, zwlaszcza rekalmowy powinie byc sprawdzany pod katem bledow - mylenie jednostek dyskwalifikuje jakakolwiek wartosc artykulu.

    Sprowadzanie problemow WLAN do wzmocnienia swiadczy o braku elementarnej wiedzy dotyczacej techniki RF. Poziom sygnalu to nie wszystko - czasem problemem jest zbyt wysoki poziom sygnalu.

    Do testow jakosci polaczenia polecam darmowy Zap z firmy Ruckus.

    Uzycie repeatera to ostatecznosc - jego obecnosc w sieci obniza wydajnosc sieci o polowe i wprowadza nieuchronne opoznienia.


  4. @up (autor: kombajn4 | data: 29/11/15 | godz.: 12:27)
    dodatkowo bym dodał że autor nie napisał że jeśli tylko nasz ruter (lub karta sieciowa w komputerze) ma odłączane anteny to można za parę groszy kupić antene np +7dBi. Zamiast się pie... kombinować z przestawianiem rutera co zresztą nie zawsze jest możliwe, wystarczy wymienić antene.

  5. poza paroma bledami (autor: Kosiarz | data: 29/11/15 | godz.: 13:06)
    to raczej fajny poradnik dla laika - bo reklam to tu malo. lapka w gore

  6. @02 (autor: KamieniKupa | data: 29/11/15 | godz.: 14:54)
    Ty tak na serio czy to ironia ?

  7. Kosiarz zgadzam się, niestety stali bywalcy (autor: Sławekpl | data: 30/11/15 | godz.: 00:07)
    takich stron zapominają, że co rusz dochodzą nowi użytkownicy którzy mają znacznie mniejsze pojęcie z uwagi że dopiero się uczą podstaw, dla nich takie coś ma jak najbardziej sporą wartość, przydałoby się więcej takich poradników, prostym językiem napisanych o podstawach

    KamieniKupa ludzie mający różne fobie :)


  8. a ja z innej beki (autor: Apollo129 | data: 30/11/15 | godz.: 09:46)
    zaposiadam RT-AC87U. Problem bo zaposiadam również smartphona z Androidem. Co ten tandem oznacza? A no po nocy (nieużywania) smartphon jest do połowy wyładowany. Przyczyna.... sterowniki w routerze są do D, dla połączenia AC. Ktoś zapyta... ok... ale po co ci AC w smartphonie? Bo, że jako idąc z duchem czasu chciałem zobaczyć co to to AC jest... Wniosek: Asus robi świetne routery, ale ostatnio bardzo dołuje w kwestii firmware. Pojawiają się cuda, na rynku, ale są nie sprawdzone, często z masą błędów, które producent nie kwapi się naprawiać. RADA: przez pryzmat otwartego firmware (DDWRT, TOMATO itp) szukać wspieranego nowego routera.

  9. @2. (autor: Shamoth | data: 30/11/15 | godz.: 14:52)
    Ależ oczywiście że folia aluminiowa daje radę, tylko trzeba wiedzieć jak ją zastosować bo potrafi być bardziej wydajna niż dużo grubszy jednolity odpromiennik.
    Jak chcesz to zrób sobie w małym pomieszczeniu tapetę, folia alu błyszcząca do ściany, tapetę, folię, tapetę, folię, tapetę. Z mojego doświadczenia 3 warstwy folii, nawet nie separowanej, robią robotę lepszą niż jeden kawałek grubszej blachy...


  10. @2. (autor: Mariosti | data: 30/11/15 | godz.: 16:24)
    Taka klatka Faradaya owszem, da dobry efekt ale nie będzie tłumić tylko wifi ale i wszelkie sieci komórkowe, także dobrze by było przynajmniej zostawić w spokoju zewnętrzne ściany budynku ;]

  11. Folie Al (autor: pandy | data: 2/12/15 | godz.: 20:07)
    lub specjalne tkaniny moga pomoc w ksztaltowaniu charakterystyki pomieszczen - pozwola doswietlic jakis obszar.

    Uzycie anten o wiekszym zysku moze byc problemem - warto pamietac ze tu nie tylko chodzi o moc wypromieniowana ale tez i odebrana - tu zaczynaja sie pojawiac problemy zwiazane z dynamika i liniowoscia stopnia wejsciowego - proponuje sprawdzic sobie problemy dotyczace liniowosci wzmacniaczy (paramtery IP3 i IP1dB).


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.