Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 19 lipca 2016 
    

Nowy rodzaj dysku wykorzystujący do zapisu danych pojedyncze atomy


Autor: Wedelek | źródło: Hexus | 20:37
(5)
Pracownicy naukowi z Delft University of Technology stworzyli prototypowy dysk w którym dane są zapisywane z użyciem poszczególnych atomów. Nowy nośnik jest zbudowany z warstwy miedzi z naniesionym na nią chlorem, którego atomy są odpowiednio układane za pomocą mikroskopu tunelowego (STM - Scanning Tunneling Microscope). Działający prototyp składał się 60 tysięcy atomów pokrywających miedzianą płytkę w taki sposób, że tworzyły one poszczególne komórki pamięci.

Działanie nowego typu dysku jest relatywnie proste. Fragment w którym znajduje się atom jest przez głowicę skanującą odczytywany jako 1, a tam gdzie go brakuje jest 0. Po zgrupowaniu kilkudziesięciu atomów możliwe jest zapisywanie bardziej skomplikowanych danych. Dzięki wykorzystaniu pojedynczych atomów potencjalnie można stworzyć dyski o pojemności około 500 Terabitów na cal kwadratowy.

A przynajmniej w teorii, bo opisywany prototyp miał zaledwie 60 tysięcy atomów i 8000 luk, co dawało potencjalnie 60 tysięcy jedynek i 8 tysięcy zer.

Niestety nowa technologia nie jest jeszcze na tyle dopracowana by można było ją wdrożyć w centrach baz danych. Największą przeszkodą jest konieczność przechowywania dysków w próżni, przy zachowaniu odpowiedniej temperatury. Nowe nośniki nie należą też do najszybszych. Aby ułożyć atomy w formie siatki konieczne jest kilka tygodni, a na zmianę ich położenia potrzeba kilku godzin.




 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. LOL (autor: biuro74 | data: 19/07/16 | godz.: 22:42)
    Predkosc zapisu: 1 bajt na 24 godziny ;-)

  2. Nom... ale kombinuja dobrze (autor: Kosiarz | data: 20/07/16 | godz.: 01:32)
    W sensie tak jakby zaczynaja od konca bo po pojedynczych atomach nie ma juz nic co dawaloby wieksza gestosc zapisu w miare stabilnie (no chyba ze o czyms nie wiem). Kolejnym etapem byloby ukladanie warstwowe :p

  3. fajnie się podaje 500 terabitów :E (autor: Sławekpl | data: 20/07/16 | godz.: 01:39)
    tylko wszyscy operujemy na terabajtach i mało osób zwróci uwagę że te 500 trzeba podzielić przez 8 a wtedy ta pojemność już tak duża nie jest ...
    niech kombinują, chciałbym za 4-5 lat mieć możliwość kupna w przystępnej cenie HDD przynajmniej 30-50 TB i aby trwałość tych nośników nie była gorsza a wręcz lepsza niż obecnych


  4. W sumie, pierwsze dyski twarde ( HDD ) też (autor: raczek70 | data: 20/07/16 | godz.: 08:55)
    były powolne, duże i żarły sporo prądu.
    Może coś z tego wyjdzie, fajnie by było.


  5. Haa (autor: Shamoth | data: 20/07/16 | godz.: 11:06)
    Chlor na miedzi, to chyba musi spoczywać w zerze absolutnym żeby dane się nie ulotniły.
    Podstawowy problem z zapisem atomowym to wiązania atomowe.
    Żeby atom spoczywał w miejscu i nie przemieszczał się musi się związać z podłożem a jak się zwiąże to z drugiej strony zachodzi dyfuzja.
    Czyli i tak źle i tak nie dobrze bo przy słabym wiązaniu dane szybciej ulegną wymazaniu/zafałszowaniu a przy zbyt mocnym atomy się wtopią w podłoże i też szlag trafi dane.
    Prędzej bym brnął w zapis danych w kryształach przez interferencję 2-3 wiązek laserów lub dodawaniu/usuwaniu elektronów z powłok czy też zabawy ze spinem a nie bawił się w przenoszenie całych atomów... panie poproszę 3 litry chloru bo muszę nagrać 300TB...


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.