Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 29 marca 2017 
    

Jak dbać o laptopa?


Autor: materiały partnera | 06:36
Odpowiednio zorganizowane stanowisko pracy, bezpieczny transport i umiejętne korzystanie z baterii to tylko kilka zasad prawidłowego użytkowania laptopa. Jeśli chcesz, aby twój komputer przenośny służył ci jak najdłużej, sprawdź jak należy o niego dbać.

Laptopy cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród zwykłych użytkowników, ale nawet w tych najbardziej wymagających kręgach. Gracze, bo o nich mowa, często zamiast stacjonarnej jednostki decydują się właśnie na przenośny sprzęt. Jeśli wciąż masz wątpliwości, czy laptop będzie dobrym narzędziem do gier, zapoznaj się z artykułem http://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jak-wybrac-laptopa-do-gier-.bhtml


Jednak aby nawet najlepszy laptop dobrze Ci służył i zapewniał rozrywkę na najwyższym poziomie, należy odpowiednio dbać o sprzęt. Oto kilka wskazówek, dzięki którym przedłużysz żywotność swojego przenośnego komputera.


Stanowisko pracy i użytkowanie


Największą zaletą i zarazem przewagą, jaką mają laptopy nad stacjonarnymi jednostkami, jest ich mobilność. Teoretycznie na laptopie można grać i pracować wszędzie. Faktycznie jest to możliwe, jednak niesprzyjające otoczenie może mieć negatywny wpływ na sprzęt. Dlatego używanie laptopa w zapylonym czy wilgotnym miejscu nie będzie dobrym pomysłem.


Podobnie, jeśli idąc do pracy lub na uczelnię w mroźny dzień, komputer przenoszony w torbie czy plecaku wychłodzi się. Należy zatem odczekać przynajmniej pół godziny, aby sprzęt poleżał chwilę w temperaturze pokojowej – pozwoli to uniknąć powstawania pary wodnej. Natomiast jeśli lubisz grać lub oglądać filmy w łóżku czy na kanapie, musisz zaopatrzyć się w specjalny stolik pod laptopa. W przypadku, gdy umieścisz komputer na kolanach czy na kołdrze, otwory wentylacyjne mogą zostać zablokowane, co w efekcie doprowadzi do przegrzania sprzętu.


Bateria w laptopie


Wokół przedłużania żywotności baterii w laptopie narosło wiele mitów. Jedni twierdzą, że jeśli korzysta się z laptopa jedynie w domu, należy wymontować baterię i podłączyć sprzęt na stałe do zasilania. Inni z kolei radzą, że warto czasem przechowywać baterię w lodówce. Na szczęście aby bateria w sprzęcie służyła w bezawaryjny sposób przez długi czas, wcale nie trzeba uciekać się do tego typu trików.


Pamiętaj zatem, aby zachować pełne cykle ładowania i rozładowania. Tzn. jeśli wskaźnik pokazuje, że bateria jest naładowana w 70%, odłącz zasilacz dopiero wtedy, gdy osiągnie 100% - wtedy możesz z czystym sumieniem pracować na komputerze. Należy także unikać całkowitego rozładowania sprzętu – wprawdzie specjalne układy elektroniczne zabezpieczają ogniwa przed zupełnym rozładowaniem, jednak zwłaszcza w starszych modelach ponowne naładowanie baterii może okazać się kłopotliwe.


Jeśli chcesz pracować na sprzęcie podłączonym do zasilania sieciowego, baterię należy wcześniej naładować i przechowywać w suchym i bezpiecznym miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest użytkowanie jej przynajmniej raz w tygodniu, a następnie ponowne doładowanie.



Czystość


Na kondycję laptopa ogromny wpływ ma także jego czystość. Systematyczne czyszczenie układu chłodzenia oraz klawiatury zapewni nie tylko komfort pracy, ale też uchroni sam sprzęt. Aby pozbyć się zanieczyszczeń z tych części komputera można zastosować sprężone powietrze. Warto także zaopatrzyć się w ściereczkę z mikrofibry, którą bezpiecznie usuniesz zabrudzenia z powierzchni komputera.



Co jeszcze możesz zrobić, aby twój laptop działał dłużej? W myśl zasady – lepiej zapobiegać, niż leczyć – dobrze jest unikać sytuacji, w których może dojść do uszkodzenia komputera. Dlatego zaopatrz się w solidną torbę lub plecak, w której umieścisz go w trakcie transportu. Ponadto postaraj się ograniczyć spożywanie posiłków i napojów przy laptopie.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.