Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 2 kwietnia 2024 
    

Rząd USA chce, aby firmy z branży AI miały własne małe elektrownie jądrowe


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 15:36
(1)
Nie jest tajmenicą, że obliczenia związane z tzw. sztuczną inteligencją pochłaniają ogromne ilośći energii elektrycznej - podobnie jak dawniej wydobywanie kryptowalut za pomocą koparek zbudowanych z wielu kart graficznych. O ile jednak wydobywaniem kryptowalut trudziły się najczęściej osoby prywatne we własnych domach, to obliczenia związane z tzw. sztuczną inteligencją odbywają się głównie w serwerowniach dużych firm, takich jak na przykład Meta, Amazon, Microsoft, Google, Apple, Oracle, Tencent. Pojedynczy GPU taki jak Nvidia H100 czy AMD Mi300x pobiera prawie 1kW energii, a są one montowane w serwerowniach w liczbie kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy.

W odróżnieniu od wydobywania kryptowalut pobór energii nie jest rozproszony geograficznie, ale w przypadku USA koncentruje się w kilkunastu dużych serwerowniach.

Z tego powodu Amerykański Departament Energii miał rozpocząć rozmowy z firmami takimi jak Meta, Amazon, Microsoft, Google, Apple, aby wyposażyły one swoje serwerownie we własne małe reaktory jądrowe, w celu pokrycia strat energii zużywanej przez obliczenia związane ze sztuczną inteligencją. Ma to zmniejszyć obciążenie krajowej sieci elektroenergetycznej w USA, która bez specjalnych działań za jakiś czas może nie być w stanie wytrzymać szybkiej rozbudowy centrów danych AI.

Amerykański Departament Energii zaproponował firmom zamontowanie obok swoich serwerowi reaktorów Holtec Palisades o mocy 800 MW. Dodatkową motywację dla firm stanowić ma możliwość uzyskania dofinansowania na zakup reaktora-Amerykański Departament Energii dysponuje funduszem 1,52 mld dolarów z przeznaczeniem na przyspieszenie instalacji małych reaktorów jądrowych w miejscach bardzo dużego poboru energii.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. @temat (autor: Mariosti | data: 3/04/24 | godz.: 10:40)
    Ciężko nazwać 800MW małym reaktorem, skoro duże bloki konwencjonalne nie osiągają aż takiej mocy, a duże reaktory PWR mają zwykle 1000-1400MW mocy.
    Te 800 można by określić bardziej mianem klasy średniej ;)


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.