Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 12 września 2024 
    

AMD ma zunifikować architektury graficze RDNA i CDNA


Autor: Zbyszek | źródło: Toms Hardware | 18:57
(5)
Firma AMD zapowiedziała debiut w 2. połowie tego roku nowego akceleratora dedykowanego dla serwerów. Jest to InstinctJack Huynh, wiceprezes AMD odpowiedzialny za dział Computing and Graphics zdradził dość zaskakującą informację. Podczas targów IFA 2024 w Berlinie, w wywiadzie udzielanym dla serwisu Toms Hardware poinformował, że niedalekiej przyszłości AMD zamierza zunifikować architektury graficzne RDNA i CDNA. Przypomnijmy, że pierwsza z nich jest nastawiona na wydajność w grach 3D i nie zawiera elementów przydatnych do skomplikowanych obliczeń. Natomiast architektura CDNA jest zaprojektowana typowo do wykonywania obliczeń na GPU i nie zawiera elementów przydatnych w grafice 3D, jak np. jednostek RayTracing.

Ogłoszenie jest dość zaskakujące, bo AMD zaledwie kilka lat temu zdecydowało się opracować osobną architekturę dla GPU do gier i osobną dla GPU do obliczeń. Tłumaczono wówczas, że takie podejście pozwala projektować mniejsze układy scalone, lepiej zoptymalizowane do konkretnego zastosowania.

Jeśli jednak Jack Huynh z AMD nie blefował, to przygotowane obecnie architektury RNDA 4 i CDNA 4 mogą być ostatnimi oddzielnymi architekturami GPU do różnych zastosowań.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. 2 zupełnie oddzielne zespoły inżynierów to marnotrawienie środków (autor: ekspert_IT | data: 14/09/24 | godz.: 19:51)
    Lepiej opracowywać jedną architekturę z dodatkowymi optymalizacjami dla serwerów i zadań profesjonalnych. Mimo wszystko uważam, że przyszłością jest opencl a nie cuda. NVIDIA zachowuje się jak Intel kilka lat temu:ignoruje całe segmenty rynku (low end przejmowany przez AMD i Intela), słabo współpracuje z innymi firmami technologicznymi i/lub stosuje zamknięte rozwiązania.

  2. Na chwilę obecną najbliżej do standardowych jednostek obliczeniowych (autor: Mario1978 | data: 17/09/24 | godz.: 12:32)
    gdzie będą one mogły wykonywać obliczenia zarezerwowane dla specjalnych rdzeni mogących wykonywać niektóre operacje szybciej to ma Huawei. Oni nie mają GPU ale i NPU zaczyna wchodzić w działkę zarezerwowaną dla GPU więc to NPU to już nie to samo co na początku. Tam jest co raz więcej możliwości XINANPU i jak dobrze pójdzie to być może już w przyszłym roku usłyszymy o XINANGPU, który będzie robić to samo co GPU dodatkowo z przyśpieszeniem bo w jednym rdzeniu będzie mieli wszystko. Zresztą Huawi wyścig z NPU zaczął już po pierwszej generacji Kirin 970 czyli kilkanaście lat temu. NVidia ze swoim RTX pojawiła się o wiele później na rynku. Tylko NVidia ma osobne jednostki a Huawei dąży do perfekcji. Pamiętam już w tamtym czasie ich NPU potrafiło odciążać CPU i GPU w wielu obliczeniach i brało udział w ponad 250 operacjach. Taki Bionic z iPhone nie osiągał wtedy nawet 30 operacji mających na celu obniżane zużycia energii a Qualcomm nie osiągnął 50 operacji. Do obecnej chwili wiele się zmieniło dlatego wystarczy poczekać na efekty. Już od dawna się mówiło o tym, że tam gdzie NPU od Huawei wchodzi do obliczeń tam przy tej samej wydajności zużycie energii podczas choćby uruchamiania aplikacji spada do 1 promila tego co zjada samo CPU i GPU. W przysżłości, że może się okazać, że Huawei nie będzie potrzebował CPU i GPU do obliczeń bo XINAGCPU będzie wykonywać wszystkie obliczenia samoistnie bo będzie wszystkim w jednym. Huawei jest tak innowacyjne jak ich pomysły. Ludzkość z ich pomocą osiągnie najwięcej a to dopiero początek. Ta firma w bliskiej przyszłości przegoni w samowystarczalności taką markę jak Samsung. Oczywiście największa w tym zasługa USA bo te zmiany bez ich Urojeń Schizofrenicznych wobec Chin nie zachodziły by tak szybko.

  3. AMD dalej niestety szuka swojej drogi w dziedzinie konkurencyjnyhc GPU (autor: Qjanusz | data: 18/09/24 | godz.: 11:18)
    ...

  4. @2. (autor: Kenjiro | data: 19/09/24 | godz.: 08:53)
    Marketingowe bajki. NPU przydaje się w bardzo specyficznych zastosowaniach, tak wąskich, że 99% ludzi nawet tego nie dotknie. NPU nie odciąży kodu żadnej aplikacji, która nie zostanie dla NPU specjalnie przygotowana.
    Łykasz broszurki jak młody pelikan, daj spokój.


  5. Kenjiro (autor: Markizy | data: 19/09/24 | godz.: 19:27)
    będąc w tym temacie do czego to tak praktycznie może wykorzystać użytkownik domowy? Poza tym że MS może sobie robić narzędzie do zbierania danych telemetrycznych które będzie działać w tle.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.