Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test kart HIS Radeon 2900Pro vs 8800GTS
    

 

Test kart HIS Radeon 2900Pro vs 8800GTS


 Autor: DYD | Data: 19/10/07

Test kart HIS Radeon 2900Pro vs 8800GTSW segmencie wydajnych kart oscylujących w okolicach 1000zł w ostatnim okresie prym wiodła nVidia. Jej układ 8800GTS w wersji z 320MB pamięci uplasował się we wcześniej wspomnianej cenie i stał się rozsądnym wyborem bez żadnej alternatywy ze strony konkurencji. Nie mógł mu zagrozić układ ATI 2900XT oferujący podobną wydajność, jednak o 300zł droższy - nie stał się on więc dobrą alternatywą. Teraz ATI odzyskuje szanse powalczyć o ten ważny segment rynku.

W teście porównamy starego, dobrego Asusa, opartego na NVidii GeForce 8800GTS (320MB pamięci) w cenie 1050zł, ze świeżym HISem Radeon HD2900Pro 512MB, który został wyceniony o stówkę mniej. Zobaczymy na co stać "świeżonkę" ze stajni ATI.

Sparing: Radeon 2900Pro vs 8800GTS

HIS Radeon HD2900Pro 512MB
ASUS EN8800GTS 320MB

(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)


Na pierwszy rzut oka obie karty są do siebie podobne. Są mocno obudowane chłodzeniem, masywne i długie. Jednak w kwestii wymiarów i wagi to ATI wiedzie niechlubny prym, ale o tym za chwilę.

U obu producentów zastosowano referencyjne rozwiązania: tradycyjnie zielony laminat znajdziemy u NVidii, zaś czerwony zaobserwujemy w wykonaniu ATI. Dodatkowo z tyłu karty ATI znajdziemy czarną, usztywniającą płytkę. Z tyłu karty, w górnym-prawym roku umieszczono dwa złącza do łączenia kart. Do połączenia dwóch kart ATI w trybie Crossfire potrzebujemy dwóch takich samych kart i dwóch mostków (nie jest już potrzebna specjalna karta "matka", wystarczy drugi taki sam egzemplarz karty). nVidia na płytach nForce oferuje swój tryb SLI poprzez połączenie jednym mostkiem.


(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)


Obydwie karty zajmują dwa sloty, posiadają wyjście TV-HDTV, zgodność z HDCP i dwa cyfrowe wyjścia DVI DUAL LINK. Na karcie ATI zastosowano dodatkowo VIVO (a więc wejście i wyjście Video). Obydwie oferują wsparcie dla standardu 1080p, jednak specjalną przejściówkę DVI->HDMI znajdziemy tylko w wyposażeniu HISa.

W systemie Vista, oprócz podłączonego monitora poprzez gniazdo DVI, podłączyliśmy dodatkowo obydwie karty kablem HDMI do telewizora Sharp Full HD - niestety aktualne sterowniki nVidii nie radzą sobie z takim tandemem. W systemie XP nie było problemów na obydwu kartach. ATI i jej Catalysty lepiej sobie poradziły i Vista nie miała kłopotów z obsługą dwóch wyświetlaczy (DVI i HDMI).


(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)


Kwestia zasilania. Jak widać u ATI mamy dość nietypowe rozwiązanie. Oprócz jednego złącza PCI-E 2x3 pinowego, mamy dodatkowe PCI-E 2x4. Od razu uściślę, że aby karta w ogóle ruszyła należy podpiąć dwa 2x3 pinowe złącza PCI-E do obydwu gniazd. Z kolei jeśli mamy zamiar podkręcać kartę lub korzystać z trybu CrossFire należy podpiąć złącza PCI-E 2x3 oraz PCI-E 2x4. Bez tego zakładka ATI Overdrive nie będzie aktywna. U NVidii mamy jedno złącze PCI-E 2x3. Z tego względu w przypadku zakupu karty z układem 2900Pro trzeba wyposażyć się w silniejszy zasilacz niż w przypadku 8800GTS. Producent karty Asus zaleca 400W zasilacz, zaś HIS sugeruje dla pojedynczej karty minimum 550W jednostkę zasilającą z dwoma liniami PCI-E 2x3, zaś do trybu CrossFire i podkręcania (ATI Overdrive) aż 750W. Trzeba przyznać że spore wymagania...


(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)


Chłodzenie. W obydwu kartach mamy zastosowane referencyjne chłodzenie producenta. NVidia pod tym względem wypada lepiej. Jej chłodzenie jest cichsze zarówno w 2D jak i 3D. Karta HIS jest już całkiem nieźle słyszalna podczas pracy w 2D a przy grach szybko wchodzi na wyższe obroty. Z kolei aby rozkręcić wiatrak u NVidii, trzeba nieźle się natrudzić (czytaj: zapuścić na długo test 3D).


(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)


Wymiary i waga. Karta ATI jest o około 1 cm dłuższa od konkurenta. Ale to i tak drobnostka przy wadze kanadyjczyka. 674g w wykonaniu Asusa to pikuś przy ponad 1kg u HISa - prawdziwa waga super ciężka. Można rzec, że karta ATI to cegła jakich mało. Na taką wagę wpłynęło przede wszystkim masywne chłodzenie, choć nie dało to efektu w postaci kultury pracy wiatraka.


(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)
Specyfikacja techniczna

(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)


Specyfikacja techniczna. Technikalia 8800GTS są już znane, w razie czego odsyłam do naszych poprzednich artykułów w dziale RECENZJE oraz do powyższych zrzutów ekranu z programu GPU-Z. A co oferuje Radeon 2900Pro ? Posiada 320 jednostek Stream Processor, rdzeń R600 wykonany w procesie technologicznym 80nm, taktowany jest zegarem 600MHz. Układowi graficznemu towarzyszy 512MB pamięci GDDR3 komunikującej się z chipem poprzez 512-bitową magistralę. Jedyną różnicą w stosunku do wersji XT, są więc obniżone taktowania, wynoszące 600MHz dla rdzenia oraz 1600MHz efektywnie dla pamięci, zamiast zegarów 740/1650 znanych z Radeona HD2900XT.

ATI oferuje oczywiście wsparcie dla DirectX 10 i Shader Model 4.0, 128-bitowe zmiennoprzecinkowe oświetlenie high dynamic-range (HDR), możliwość łączenia kart w trybie natywnym Crossfire, maksymalną rozdzielczość 2560 x 1600, wsparcie HDCP dla odtwarzania zabezpieczonych materiałów HD. Rodzina układów R6xx posiada pełne, sprzętowe wsparcie dla standardów video MPEG-2, VC-1 oraz H.264. A to dzięki procesorowi UVD (Unified Video Decoder), który przy współpracy z oprogramowaniem ATI Avivo HD umożliwia akcelerację wysokiej jakości video czyli m.in. Blu-Ray i HD DVD. Z kolei w układzie NVidii mamy PureVideo HD oraz wbudowany procesor wideo ze sprzętową akceleracją odtwarzania filmów High-definition H.264, VC-1, MPEG2 oraz WMV9. Karty NVidii oferują wygładzanie krawędzi w próbkowaniu do 16x, zaś ATI wprowadza dodatkowo 24x Custom Filter Anti-Aliasing w modelach HD2600 i 2900. Dodatkowo układ 2900 wspiera HDMI wraz ze zintegrowanym w dźwiękiem 5.1.


Wydajność

System: Windows Vista 32-bit Home Premium PL. Dla ATI Radeon HD2900Pro wykorzystałem sterowniki Catalyst 7.10. Sterowniki użyte przy GeForce 8800GTS to najnowsze Forceware 163.75 Beta oraz Forceware 163.69 WHQL. Vsync domyślnie wyłączony. Ustawienia sterowników takie jak po ich zainstalowaniu. W niektórych testach, są też podane wyniki z tańszych układów graficznych.

Testy

3DMark 06. Pomiar defaultowy.
Test na rozgrzewkę, tutaj lepsze okazało się ATI, ale to tylko przymiarka...

Doom3 v1.3. Pomiar przy pomocy demka Demo1. Ustawienia "Ultra Details".
id zawsze bardziej lubiło kolor zielony a tutaj niespodzianka. Wyniki ATI sporo lepsze.

F.E.A.R. Pomiar przy pomocy wbudowanego testera wydajności. Ustawienia dla grafiki "Maksimum".
Teraz lekka przewaga nVidii.

Call of Duty 2 v1.3. Pomiar przy pomocy timedemo i specjalnego demka. Ustawienia dla grafiki "Maksimum".
Niebawem przesiadka na COD4, ale jeszcze chwilkę trzeba poczekać. Duża dysproporcja wyników na korzyść NVidii sugeruje, iż ATI musi popracować nad sterownikami.

Half-Life 2: Lost Coast. Pomiar przy pomocy timedemo i specjalnego demka hoclost_coast.dem. Ustawienia dla grafiki "Maksimum".
Tutaj z kolei odwrotna sytuacja. Ewidentny błąd w sterownikach nVidii powodował drastyczny spadek wydajności w pomiarze 1920x1200xAA4. Sprawdzane było zarówno na ostatnich oficjalnych sterownikach WHQL jak i Betach. Wynik u NVidii w ustawieniu 1920x1200xAA2 wynosił 71 fps. Generalnie jednak ATI lepsze w tym teście.

Far Cry 1.4. Pomiar przy pomocy wbudowanego testera wydajności. Ustawienia dla grafiki "Maksimum".
Stary, ale jary (czekamy na Crysis) Far Cry. NVidia daleko na przedzie. ATI musi podłubać w driverach...

S.T.A.L.K.E.R.. Pomiar przy pomocy wbudowanego testera wydajności. Ustawienia dla grafiki "Medium" i "High".
Tym razem można rzecz - remis. Wyniki bardzo porównywalne.

Lost Planet DX10. Pomiar przy pomocy wbudowanego testera wydajności. Ustawienia dla grafiki "Low" i "High".
Pierwszy tester DX10 i zwycięstwo NVidii, zobaczymy jak będzie dalej.

Call of Juarez DX10. Pomiar przy pomocy wbudowanego testera wydajności. Ustawienia dla grafiki "Low" i "High".
ATI lepsze, zaś znów widać wyraźny bug w sterownikach NVidii z tym benchmarkiem.

Company of Heroes DX10. Pomiar przy pomocy wbudowanego testera wydajności. Ustawienia dla grafiki "High".
W niższej rozdzielczości troszkę lepsze ATI, jednak później wyrównana walka, znów remis.

PT Boats Knights of the Sea DX10. Pomiar przy pomocy wbudowanego testera wydajności. Ustawienia dla grafiki "Maksimum".
Bardzo fajny, nowy i piekielnie wymagający benchmark. nVidia tutaj poległa, zapewne znów wpływ miała "jakość" sterowników.

Wnioski

Jak widać wydajność nowego układu ze stajni ATI jest całkiem do rzeczy. W zasadzie 2900Pro nie jest taki nowy, gdyż jest to praktycznie 2900XT z niższymi zegarami rdzenia i pamięci (740/830 vs 600/800 ). Pozostała szybka, 512-bitowa magistrala pamięci, 512 megabajtów DDR3 na pokładzie, ta sama ilość jednostek Stream Processor (320), ten sam rdzeń R600 wykonany w mniejszym procesie technologicznym 80nm. Wracając jeszcze do wartości zegarów warto wspomnieć, iż karta ma spory potencjał o/c. Bez problemu osiąga wartości zarezerwowane dla wersji 2900XT a nawet więcej! Stabilnie udało nam się osiągnąć wartości 830/920 MHz (rdzeń/pamięć) można dzięki temu uzyskać od kilku do dziesięciu fps więcej w różnych benchmarkach. Do podkręcania konieczny jest jednak specjalny zasilacz z dwoma liniami zasilającymi PCI-E 2x3 (6-pinowe) i 2x4 (8-pinowe). To niezbyt dobra wiadomość, bo niewiele z zasilaczy ma odpowiednią ilość złącz dla testowanego Radeona. Przypominam, że aby w ogóle 2900Pro ruszył konieczne są dwie wolne linie PCI-E 2x3.

Wracając jednak do wyników. Widać, że jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie, zanim sterowniki dla Visty będą bardziej dopracowane. Aktualnie trochę gorzej sytuacja wygląda u NVidii, to tam jest więcej do poprawy i optymalizacji. Choć w przypadku Catalystów też znajdziemy kilka kwiatków. Także w benchmarkach DirectX10 można zaobserwować, że w uzyskiwanych wynikach są zbyt duże dysproporcje. Nowy standard wymaga jednak czasu na dopracowanie, nie wspominając o nowym systemie... Trzeba więc być cierpliwym.

Oceniając sumarycznie z prezentowanych 11-stu testów wydajność obydwu kart, jednym punktem zwyciężył Radeon. Jednak po odrzuceniu wyników z 3DMarka06 otrzymaliśmy remis. W jednych testach lepszy był 8800GTS (np. Call of Duty2 czy FEAR), w innych z 2900Pro (Half-Life2, Doom3), z kolei zdarzały się też podobne wyniki (Company of Heroes czy Stalker). Nie ulega wątpliwości, że Radeon 2900Pro może śmiało rywalizować z konkurentem.

Na minus karty HIS Radeon HD2900Pro na pewno trzeba uznać większe wymagania zasilające oraz głośniejsze chłodzenie (choć wydajne - układ graficzny przy normalnej pracy osiąga około 50°C do mniej więcej 70°C podczas długotrwałego wygrzewania). Spore gabaryty, a przede wszystkim waga (1kg!) też trochę mogą razić...

Jednak karta ma być dostępna w cenie około 950zł, co już daje więcej uśmiechu. Na razie nie widać jej jeszcze masowo w cennikach i raczej tak się nie stanie. Radeon HD2900Pro w limitowanej ilości trafił na rynek, więc jak komuś się bardziej spodoba alternatywa ATI musi się spieszyć z zakupem. ATI nie zamierza długo serwować tego produktu na rynku. Na razie jednak karta w polskiej ofercie jest droższa niż sugerowana cena przez producenta, być może sytuacja się niebawem zmieni i cena zejdzie nawet poniżej 950zł. Sugerowana cena detaliczna na zachodzie i USA to 230 EUR / 250 USD (co daje 650zł przeliczając z US$). Być może bardziej zdecydowane wejście jej na rynek spowoduje jakiś ruch ze strony zielonej konkurencji (obniżka cen?), choć chodzą plotki o wycofaniu 8800GTS w wersji 320MB (ma być zastąpiony tańszym w produkcji modelem 8800GT).

Podsumowując, HIS Radeon HD2900Pro jest godny polecenia, o ile zaopatrzeni będziemy w dobry zasilacz i przymkniemy oko (ucho) na szmerek z wiatraka. Otrzymujemy wydajną, nowoczesną i dobrze wyposażoną kartę, wsparcie HDMI wraz z przejściówką w komplecie, 512MB pamięci oraz dodatkowo niezły potencjał o/c. Jeśli w parze pójdzie dobra cena, bardziej zbliżona do 900 niż 1000zł to można śmiało nią się zainteresować. Oczywiście GTS8800 320MB cały czas także pozostaje dobrym wyborem (póki będzie dostępny) i Asus wciąż utrzymuje swój laur w postaci znaczka TwojePC OK!.

TwojePC - OK!


HIS Radeon HD2900Pro 512MB


TwojePC - OK!


Asus EN8800GTS (GeForce 8800GTS) 320MB


Podziękowania dla firm ASUS POLSKA i HIS POLSKA / AMD za udostępnienie sprzętu do testów.