Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test kart HIS Radeon 2900Pro vs 8800GTS
    

 

Test kart HIS Radeon 2900Pro vs 8800GTS


 Autor: DYD | Data: 19/10/07

Test kart HIS Radeon 2900Pro vs 8800GTSW segmencie wydajnych kart oscylujących w okolicach 1000zł w ostatnim okresie prym wiodła nVidia. Jej układ 8800GTS w wersji z 320MB pamięci uplasował się we wcześniej wspomnianej cenie i stał się rozsądnym wyborem bez żadnej alternatywy ze strony konkurencji. Nie mógł mu zagrozić układ ATI 2900XT oferujący podobną wydajność, jednak o 300zł droższy - nie stał się on więc dobrą alternatywą. Teraz ATI odzyskuje szanse powalczyć o ten ważny segment rynku.

W teście porównamy starego, dobrego Asusa, opartego na NVidii GeForce 8800GTS (320MB pamięci) w cenie 1050zł, ze świeżym HISem Radeon HD2900Pro 512MB, który został wyceniony o stówkę mniej. Zobaczymy na co stać "świeżonkę" ze stajni ATI.

Sparing: Radeon 2900Pro vs 8800GTS

HIS Radeon HD2900Pro 512MB
ASUS EN8800GTS 320MB

(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)


Na pierwszy rzut oka obie karty są do siebie podobne. Są mocno obudowane chłodzeniem, masywne i długie. Jednak w kwestii wymiarów i wagi to ATI wiedzie niechlubny prym, ale o tym za chwilę.

U obu producentów zastosowano referencyjne rozwiązania: tradycyjnie zielony laminat znajdziemy u NVidii, zaś czerwony zaobserwujemy w wykonaniu ATI. Dodatkowo z tyłu karty ATI znajdziemy czarną, usztywniającą płytkę. Z tyłu karty, w górnym-prawym roku umieszczono dwa złącza do łączenia kart. Do połączenia dwóch kart ATI w trybie Crossfire potrzebujemy dwóch takich samych kart i dwóch mostków (nie jest już potrzebna specjalna karta "matka", wystarczy drugi taki sam egzemplarz karty). nVidia na płytach nForce oferuje swój tryb SLI poprzez połączenie jednym mostkiem.


(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)


Obydwie karty zajmują dwa sloty, posiadają wyjście TV-HDTV, zgodność z HDCP i dwa cyfrowe wyjścia DVI DUAL LINK. Na karcie ATI zastosowano dodatkowo VIVO (a więc wejście i wyjście Video). Obydwie oferują wsparcie dla standardu 1080p, jednak specjalną przejściówkę DVI->HDMI znajdziemy tylko w wyposażeniu HISa.

W systemie Vista, oprócz podłączonego monitora poprzez gniazdo DVI, podłączyliśmy dodatkowo obydwie karty kablem HDMI do telewizora Sharp Full HD - niestety aktualne sterowniki nVidii nie radzą sobie z takim tandemem. W systemie XP nie było problemów na obydwu kartach. ATI i jej Catalysty lepiej sobie poradziły i Vista nie miała kłopotów z obsługą dwóch wyświetlaczy (DVI i HDMI).


(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)


Kwestia zasilania. Jak widać u ATI mamy dość nietypowe rozwiązanie. Oprócz jednego złącza PCI-E 2x3 pinowego, mamy dodatkowe PCI-E 2x4. Od razu uściślę, że aby karta w ogóle ruszyła należy podpiąć dwa 2x3 pinowe złącza PCI-E do obydwu gniazd. Z kolei jeśli mamy zamiar podkręcać kartę lub korzystać z trybu CrossFire należy podpiąć złącza PCI-E 2x3 oraz PCI-E 2x4. Bez tego zakładka ATI Overdrive nie będzie aktywna. U NVidii mamy jedno złącze PCI-E 2x3. Z tego względu w przypadku zakupu karty z układem 2900Pro trzeba wyposażyć się w silniejszy zasilacz niż w przypadku 8800GTS. Producent karty Asus zaleca 400W zasilacz, zaś HIS sugeruje dla pojedynczej karty minimum 550W jednostkę zasilającą z dwoma liniami PCI-E 2x3, zaś do trybu CrossFire i podkręcania (ATI Overdrive) aż 750W. Trzeba przyznać że spore wymagania...


(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)


Chłodzenie. W obydwu kartach mamy zastosowane referencyjne chłodzenie producenta. NVidia pod tym względem wypada lepiej. Jej chłodzenie jest cichsze zarówno w 2D jak i 3D. Karta HIS jest już całkiem nieźle słyszalna podczas pracy w 2D a przy grach szybko wchodzi na wyższe obroty. Z kolei aby rozkręcić wiatrak u NVidii, trzeba nieźle się natrudzić (czytaj: zapuścić na długo test 3D).


(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)


Wymiary i waga. Karta ATI jest o około 1 cm dłuższa od konkurenta. Ale to i tak drobnostka przy wadze kanadyjczyka. 674g w wykonaniu Asusa to pikuś przy ponad 1kg u HISa - prawdziwa waga super ciężka. Można rzec, że karta ATI to cegła jakich mało. Na taką wagę wpłynęło przede wszystkim masywne chłodzenie, choć nie dało to efektu w postaci kultury pracy wiatraka.


(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)
Specyfikacja techniczna

(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)


Specyfikacja techniczna. Technikalia 8800GTS są już znane, w razie czego odsyłam do naszych poprzednich artykułów w dziale RECENZJE oraz do powyższych zrzutów ekranu z programu GPU-Z. A co oferuje Radeon 2900Pro ? Posiada 320 jednostek Stream Processor, rdzeń R600 wykonany w procesie technologicznym 80nm, taktowany jest zegarem 600MHz. Układowi graficznemu towarzyszy 512MB pamięci GDDR3 komunikującej się z chipem poprzez 512-bitową magistralę. Jedyną różnicą w stosunku do wersji XT, są więc obniżone taktowania, wynoszące 600MHz dla rdzenia oraz 1600MHz efektywnie dla pamięci, zamiast zegarów 740/1650 znanych z Radeona HD2900XT.

ATI oferuje oczywiście wsparcie dla DirectX 10 i Shader Model 4.0, 128-bitowe zmiennoprzecinkowe oświetlenie high dynamic-range (HDR), możliwość łączenia kart w trybie natywnym Crossfire, maksymalną rozdzielczość 2560 x 1600, wsparcie HDCP dla odtwarzania zabezpieczonych materiałów HD. Rodzina układów R6xx posiada pełne, sprzętowe wsparcie dla standardów video MPEG-2, VC-1 oraz H.264. A to dzięki procesorowi UVD (Unified Video Decoder), który przy współpracy z oprogramowaniem ATI Avivo HD umożliwia akcelerację wysokiej jakości video czyli m.in. Blu-Ray i HD DVD. Z kolei w układzie NVidii mamy PureVideo HD oraz wbudowany procesor wideo ze sprzętową akceleracją odtwarzania filmów High-definition H.264, VC-1, MPEG2 oraz WMV9. Karty NVidii oferują wygładzanie krawędzi w próbkowaniu do 16x, zaś ATI wprowadza dodatkowo 24x Custom Filter Anti-Aliasing w modelach HD2600 i 2900. Dodatkowo układ 2900 wspiera HDMI wraz ze zintegrowanym w dźwiękiem 5.1.poprzednia strona (Sparing: Radeon 2900Pro vs 8800GTS)    -   następna strona (Wydajność)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test kart HIS Radeon 2900Pro vs 8800GTS
 
 » Sparing: Radeon 2900Pro vs 8800GTS
 » Wydajność
 » Wnioski
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »