Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test grafik: Radeon HD 4870 vs GTX 260
    

 

Test grafik: Radeon HD 4870 vs GTX 260


 Autor: DYD | Data: 13/08/08

Test grafik:  Radeon HD 4870 vs GTX 260Od czasu wydania udanej serii Radeon HD 4800, AMD odzyskało siły i zaczęło mocno przyciskać trochę zagubioną nVidię. AMD zaatakowało produktem z dobrym stosunkiem ceny do wydajności, z wystarczającą dostępnością kart na rynku oraz uplasowało się w przedziale cenowym trudnym dla kontrofensywy przez swojego konkurenta. NVidia nie mając w ofercie nowych kart zmuszona była głównie do redukcji cen aktualnie dostępnych modeli. Głównie widać to po serii GTX 260, której ceno mocno poszybowały w dół i zbliżyły się do HD4870. W artykule sprawdzimy wydajność układu ATI Radeon HD 4870 (na przykładzie kart Asusa i HIS'a) kontra NVidia GeForce 260 GTX w wykonaniu firmy EVGA. Zapraszamy.

Układ ATI Radeon HD 4870 i karty

Rodzinę układów Radeon HD 4800 poznaliśmy już przy okazji poprzedniej recenzji modelu HD 4850. Przypomnijmy jednak kilka faktów. Tak więc ATI Radeon HD 4870 dysponuje mocą obliczeniową na poziomie 1.2Tflopa i cechuje go zegar rdzenia graficznego na poziomie 750MHz. W tym modelu po raz pierwszy zastosowano pamięć typu GDDR5 w ilości 512MB oraz częstotliwości efektywnej 3.6 GHz (900MHz). W kwestii poboru prądu, to maksymalny pobór w szczytowym momencie Radeona HD 4870 wynosi 160W.

Chip RV770 na którym zbudowany jest ten model wykonany został w procesie technologicznym 55nm, liczy łącznie 956 milionów tranzystorów i wyposażony został w 800 (co jest wynikiem pomnożenia 10 jednostek SIMD z osiemdziesięcioma 32-bitowych jednostek przetwarzających) zunifikowanych jednostek shader. Mniejszy proces produkcyjny spowodował zmniejszenie wielkości chipu do 260mm2. Warto wspomnieć także, iż aktualnie na rynku swoją premierę ma karta ATI Radeon HD 4870 X2 wykorzystująca dwa układy 4870 na jednej płytce.

Układ posiada wsparcie dla środowiska DirectX 10.1 (z Shader Model 4.1), czym wyprzedza konkurencje, która potwierdza chęć implementacji dopiero wersji 11 pakietu DirectX, z pominięciem tej użytej w kartach AMD. Co prawda na razie nie doczekaliśmy się żadnych tytułów wykorzystujących DX10.1 w praktyce, jednak część developerów wyraziła chęć współpracy z tym środowiskiem. Czas zweryfikuje, czy zobaczmy znaczące gry wykorzystujące elementy DX10.1, czy jednak specyfikacja ta pozostanie tylko na papierze zaś developerzy zaczną implementować od razu 11-stą edycję tego API Microsoftu.

W Radeonie HD 4870 nie zabrakło obsługi technologii łączenia kart CrossFireX (praca do czterech GPU jednocześnie), złącza HDMI w wersji 1.3 ze zintegrowanym dźwiękiem przestrzennym 7.1 oraz wsparcia dla PCI Express 2.0. Procesor Unified Video Decoder 2 prawie w całości weźmie na siebie dekodowanie treści HD w tym VC-1, H.264 i MPEG-2. Z kolei z nowości funkcji video ATI Avivo HD warto wspomnieć o rozszerzonym trybie DVD z konwersją do HD oraz ustawienia dynamicznego kontrastu.

Zobaczmy jak prezentują się dwa modele zbudowane w oparciu o układ ATI Radeon HD 4870.

Asus EAH 4870 TOP 512MB


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Karta EAH 4870 TOP 512MB tradycyjnie dla wyrobów Asusa znajduje się w dość w sporym pudełku. Widać na nim oznaczenie TOP (Top Overclocking Performance), co w wydaniu Asusa oznacza dodanie 'paru' megaherców ekstra ponad wersję referencyjną karty. Sama budowa karty pozostała jednak nie zmieniona od wydania referencyjnego - Asus nie ingerował tutaj w rodzaj zastosowanego chłodzenia czy też rozmieszczenia elementów na płytce PCB. Wygląd wyróżnia się jedynie poprzez okleinę Asusa na radiatorze karty. W wyposażeniu tego modelu, oprócz samej karty, znajdziemy przejściówkę DVI->HDMI, przejściówkę VGA->DVI, mostek Crossfire do łączenia kart w trybie multi-gpu, kable HDTV, przejściówkę złącza molex->PCIe oraz elegancki, skórzany pad pod myszkę. Karta posiada dwa złącza DVI oraz wyjście HDTV. Dostępna jest też wersja karty Asusa, niepodkręcona fabrycznie, ale z dostępną z grą Alone in the Dark V. W testowanej wersji żadnej bonusowej gry nie ma, są tylko sterowniki oraz znane aplikacje Asusa: Splendid, Gamer OSD, Video Security Online oraz Smart Doctor.

Asus Radeon HD 4870 to dwuslotowe rozwiązanie referencyjne wyposażone w 512MB pamięci GDDR5 pracujące z częstotliwością 925MHz (DDR ~3.7 GHz). Mamy więc tutaj 25MHz więcej ponad referencyjny standard. Zegar procesora graficznego pracuje z częstotliwością 815MHz, co jest wartością o 65MHz większą od 'normy' dla Radeona HD 4870. Maksymalna rozdzielczość obsługiwana przez DVI to 3840 x 2400 pikseli, wyjście HDMI v1.3 odbywa się poprzez specjalną przejściówkę przez port DVI. Wymiary karty pozwalają na swobodne włożenie jej do typowej obudowy typu midi-tower. Nie było problemu z montażem.

Karta początkowo pracowała dość głośno, jednak po korekcji ustawień wiatraczka obroty się ustabilizowały - w początkowej fazie cooler pracował przy bardzo wysokich obrotach, na poziomie 1800~2000rpm. Po korekcji obrotów wiatrak w 2D pracował dość cicho, zaś w 3D potrafił się rozkręcić. W trybie bezczynności częstotliwość rdzenia automatycznie redukuje się do poziomu 500 MHz, zaś temperatura w takim stanie wynosiła około 60 stopni C. Z kolei przy dużym obciążeniu rosła ona do poziomu 87 stopni C. Układ wedle specyfikacji producenta powinien znieść maksymalnie 120 stopni C - lepiej jednak nie doprowadzać karty do takiego stanu, gdyż zbyt długo nie podziała w takich warunkach.

Apetyt na prąd wynosi około 50W więcej w porównaniu do modelu 4850 - maksymalnie posiłkuje się 160W zgodnymi ze specyfikacją. Do obsługi pojedynczej karty wystarczyć powinien 500W zasilacz. Wymaga ona dodatkowego podpięcia zasilania PCI-Express w postaci dwóch 6-pinowych złączy.


HIS Radeon HD 4870 512MB


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Ten model od poprzednika różni się jedynie wartościami zegarów. Karta HIS Radeon HD 4870 512MB to rozwiązanie w pełni referencyjne, łącznie z grafiką na radiatorze - po prostu czysta wersja built by AMD/ATI. Dwuslotowe chłodzenie, konstrukcja płytki PCB, wymiary i częstotliwości (750MHz rdzeń graficzny / 900MHz pamięci) są standardowe, stworzone przez producenta układu. W pudełku znajdziemy przejściówkę DVI->HDMI, przejściówkę VGA->DVI, mostek Crossfire do łączenia kart w trybie multi-gpu, kable HDTV, przejściówka złącza molex->PCIe oraz sterowniki. Karta posiada dwa złącza DVI oraz wyjście HDTV. Cooler na karcie pracował nie powodując hałasu ponad normę. W trybie bezczynności temperatura w takim stanie wynosiła około 58 stopni C, a przy dużym obciążeniu rosła do poziomu 85 stopni C. Programowe podkręcanie karty przyniosło nikły przyrost fps (wyniki są zamieszczone w teście Crysis) - karta stabilnie pracowała w przy wartościach 790/985 (rdzeń/pamięć).

poprzednia strona (Układ ATI Radeon HD 4870 i karty)    -   następna strona (Układ NVidia GeForce GTX 260 i karta)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test grafik: Radeon HD 4870 vs GTX 260
 
 » Układ ATI Radeon HD 4870 i karty
 » Układ NVidia GeForce GTX 260 i karta
 » Testy
 » Wnioski
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »