Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
RECENZJE | Test 31 Pendrive 4GB - OCZ Patriot SanDisk Pretec Corsair Kingston PQI i inne
    

 

Test 31 Pendrive 4GB - OCZ Patriot SanDisk Pretec Corsair Kingston PQI i inne


 Autor: DYD | Data: 31/10/07
     

Testy

INFO do testów: Testy przeprowadziłem na płycie głównej MSI P35 Platinium (MS-7345) z chipsetem Intela P35 pod systemami Windows VISTA 32-bit oraz Windows XP. Wykonane zostały rzeczywiste testy kopiowania ze sticka na twardy dysk oraz w odwrotną stronę (kopiowanie poprzez eksploratora Windows). Dodatkowo każdy pendrive został przetestowany benchmarkiem ATTO32 (Windows Disk Benchmark 2.02) oraz testem Vista Ready Boost. W testach kopiowania podane są także wyniki uzyskane przez dysk twardy Seagate SATA 750GB umieszczony w obudowie USB. Pod wykresami znajduje się sumaryczna tabela z wynikami, wymiarami, wagą, ceną, gwarancją i całkowitą pojemnością. Wyniki kopiowania podane są w sekundach. System plików na stickach to FAT32.
Pierwszy test: kopiowanie jednego dużego pliku 3.5GB (dokładnie: 3.603.955.712 bajtów) z twardego dysku na Pendrive. Pomijając wyniki z dysku USB na czele trzy modele: OCZ ATV Turbo, Corsair Survivor (8GB) i GoodDrive SLC. Przeliczając na minuty, to najszybsze sticki na przerzucenie dużego pliku potrzebowały 2min30sekund, zaś najwolniejsze prawie 15 minut !


Teraz odwrotny kierunek: kopiujemy jeden plik 3.5GB z pamięci flash na HDD. W czołówce tym razem PQI Cool Drive U330, wraz z Corsair Survivor (8GB) i OCZ ATV Turbo. Trzy sticki poradziły sobie szybciej niż dysk twardy w obudowie USB.


Kolejny test to kopiowanie wielu plików o łącznej wielkości 1.5GB (dokładnie: 1.615.779.413 bajtów; 1071 plików i 62 foldery) z twardego dysku na Pendrive. OCZ ATV Turbo wyraźnie najszybszy, dalej Corsair Survivor (8GB) oraz Sandisk Cruzer Countour i Corsair Voyager GT. Najszybsze modele potrzebowały 2 minuty na kopiowanie, najwolniejsze aż 12 minut.


Kopiowanie wielu plików odwrotne: z flasha na twardy dysk. Pierwsze miejsce OCZ ATV Turbo, następnie PQI Cool Drive U330, GoodDrive SLC oraz OCZ ATV i Patriot XporterXT 200XT.


Często naszego sticka trzeba wyczyścić z danych. Można tego dokonać przez szybki format lub zwykłe kasowanie. Ten test to czas, jaki potrzebny jest na skasowanie 1071 plików i 62 folderów o łącznej wielkości 1.5GB (dokładnie: 1.615.779.413 bajtów). Dysk twardy potrzebuje na to 1sekundę, zaś najszybszy stick 11 sekund. Jak widać niektórym potrzeba na to aż 225 sekund.


Dwa poniższe wykresy pochodzą z aplikacji ATTO Benchmark Disk. Wyniki zamieszczone na wykresach, to szczytowe wartości, jakie dany stick uzyskał w tym benchmarku. Im większy wynik, tym lepiej. Najlepszy odczyt na PQI Cool Drive U330, najlepszy zapis na OCZ ATV Turbo.


Z kolei dwa poniższe wykresy to sprawdzenie zdolności do pracy sticka jako dodatkowej pamięci cache w systemie Vista, w celu przyspieszenia operacji na małych plikach. Minimalne wymagania pojemnościowe to 235MB wolnego miejsca w pamięci flash, maksymalnie 4GB. Minimalne wymagania jakie stawia ReadyBoost wynoszą 2.5 MB/s dla odczytu 4kB losowych porcji danych oraz 1.75 MB/s dla zapisu losowych porcji o wielkości 512kB. Konieczne jest także urządzenie flash z czasem dostępu nie większym niż 1ms (milisekunda). Generalnie więc wszystkie sticki spełniają normę jaką stawia ReadyBoost. Realny zysk ze stosowania ReadyBoost mogą odczuć posiadacze 512MB, ewentualnie też 1GB pamięci RAM, podczas pracy z wieloma otwartymi plikami jednocześnie (np. program graficzny, prezentacje, maile czy edytor tekstu). Przy 2GB i więcej pamięci RAM zysk ze stosowania będzie raczej nie widoczny. Mając jednak szybkie urządzenie flash, warto popracować trochę z włączonym ReadyBoost i poobserwować, czy wydajność pracy na wielu plikach będzie lepsza.

Do wykonania testu odczytu wpisujemy komendę:

winsat disk –read –ran –ransize 4096 –drive “litera dysku”

Do wykonania testu zapisu wpisujemy komendę:

winsat disk –write –ran –ransize 524288 –drive “litera dysku”


Na koniec trzy wykresy z ilością wolnego miejsca na sticku (część ma zajęte miejsce przez oprogramowanie), wagą urządzenia oraz ceną.

Poniżej sumaryczna tabela z wszystkimi wynikami, wymiarami, wagą, ceną, gwarancją i całkowitą pojemnością testowanych sticków.


sumaryczna tabela (kliknij, aby powiększyć)

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test 31 Pendrive 4GB - OCZ Patriot SanDisk Pretec Corsair Kingston PQI i inne
 
 » Wstępik
 » OCZ Vboost, Rally2, ATV, ATV Turbo
 » GoodDrive SLC, Fresh
 » Pentagram PentaDrive
 » Patriot Xporter, Mini, 200X, 150X, Razzo
 » Sandisk Cruzer Countour, Crossfire, Micro
 » Pretec i-Disk Tiny, BulletProof
 » Corsair Voyager GT, Survivor GT, Padlock
 » Kingston DataTraveler Secure, Privacy, Migo
 » Verbatim Store 'n' Go i Carry It Easy, HD Drive
 » Kingmax U-Drive, Super Stick
 » PQI Cool Drive U330, U339 Pro, i221
 » Testy
 » Podsumowanie
 » [update] Dodatkowy test na płycie DFI nForce 680
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »