Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Asus Radeon 9800XT vs Gigabyte GeForce FX 5950 Ultra
    

 

Asus Radeon 9800XT vs Gigabyte GeForce FX 5950 Ultra


 Autor: Kris | Data: 12/12/03

Asus Radeon 9800XT vs Gigabyte GeForce FX 5950 UltraTym razem proponuję pojedynek na szczycie rankingów zarówno wydajnościowych jak i cenowych. Dwie najmocniejsze karty na układach nVidia i ATI z ostatniego "wysypu" w walce na wyniki testów o koronę królestwa mocy 3D roku 2003. Aby było pikantniej, do zawodów wybrałem produkty firm Asus i Gigabyte występujące pod sztandarami swoich dotychczasowych rywali. Kartę Asus Radeon 9800XT dostarczył polski oddział Asusa, natomiast ze stajni Gigabyte przyjechała karta Gigabyte GeForceFX 5950 Ultra. Zapraszam.

Szatnia

Skoro zainteresowanie potyczkami GeForceFX 5900 Ultra vs Radeon 9800 Pro powoli zaczęło słabnąć, to producenci postanowili umilić nam życie organizacją kolejnych zawodów. Aby się zbytnio nie przemęczyć opracowywaniem kolejnych układów co pół roku, jesienny "wysyp" na charakter bardziej marketingowy niż techniczny. Tym razem nie będzie ani rewolucji, ani nawet ewolucji, tylko typowy "face-lifting". Trochę więcej punktów testowych, dużo szumu medialnego. Zwrócenie uwagi, obniżenie cen starszych produktów, nakręcenie popytu, klasyczne sztuczki handlowe.

  

Oczywiście nic w tym złego, jeśli zapewnienia producentów potraktujemy z odpowiednim podejściem. Najważniejsze, aby wiedzieć, co w zasadzie zyskujemy kupując nowy produkt jednocześnie pamiętając o przecenie jego poprzednika. Można to nazwać próbą racjonalnego podejścia do zakupu. Jednak w przypadku najdroższych kart o powodzeniu sprzedaży decydują nieco inne czynniki. To jest sprzęt przeznaczony dla ludzi, którzy chcą najlepszego produktu na rynku i są gotowi zapłacić za to najwyższą cenę. Nie liczy się stosunek możliwości do kosztów nabycia, ale bezwzględna wyższość w stosunku do konkurencji. Magnesem staje się korona króla wydajności. Wynik pojedynku "na górze" nie jest też bez wpływu na inne, niższe segmenty rynku. Zwycięski producent zdobywa cenne punkty marketingowe popychające sprzedaż tańszych modeli kart. Z uwagi na dwubiegunowy podział rynku, zawody cieszą się dużym zainteresowaniem, a kibice reprezentują oczywiście jednego z dwóch producentów, utożsamiając się z własnym sprzętem, najczęściej kilkukrotnie tańszym.

W związku z tym, że przed nowym rokiem nie szykują się premiery silniejszych kart to niniejszym ogłaszam rozpoczęcie igrzysk o tytuł najmocniejszej karty roku 2003. Do pojedynku stają GeForceFX 5950 Ultra oraz Radeon 9800 XT. Postaram się, aby było krótko, skutecznie i na temat. Bomba w górę!

Jak dodać blasku starszym układom graficznym? Recepta jest prosta. Wyższe taktowanie wraz z przykuwającą wzrok modyfikacją chłodzenia, dodatkowy gadżecik w sterowniku, nowa nazwa i akcja promocyjna. Producenci wzięli sobie wytyczne do serca i upichcili nam tzw. "jesienny wysyp kart". Spróbuję w kilku słowach opisać proces rasowania znanych nam układów w odniesieniu do poszczególnych modeli.

R360: Zwiększenie taktowania rdzenia do 412MHz możliwe było dzięki trzem czynnikom. Po pierwsze ulepszenie samej płytki, po drugie dalsza optymalizacja schematu układu i po trzecie modyfikacja układu chłodzenia. Szczególnie chciałbym zwrócić uwagę na ten pierwszy czynnik, bo przy aktualnych granicach technologii wielokrotnie ma on dominujące, choć niedocenianie znaczenie. Dodatkowo wprowadzono do układu oraz płytki elementy pomiaru temperatury umożliwiające wdrożenie dynamicznych zmian taktowania lub podwyższające komfort i bezpieczeństwo działania karty. Aby nie doprowadzić do zbyt dużej asymetrii taktowania podniesiono również częstotliwość pracy pamięci. W związku z tym, że zarówno R9800Pro jak i R9700Pro korzystały z tych samych modułów 2.86ns (max. 350MHz) to osiągnięto granicę ich wykorzystania i wprowadzono nowe moduły 2.5ns (do 400MHz). Taktowanie referencyjne wzrosło niewiele (do 365MHz), ale zapas możliwości powiększył się znacząco. Konstrukcja chłodzenia zależy ściśle od producenta karty, więc w tym miejscu nie będę się na nim skupiał. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nowe karty ATI w zbliżonym stopniu podnoszą zarówno taktowanie rdzenia jak i pamięci (średnio po 8%). Producent nie potraktował nas kolejnym "numerem" modelu natomiast wyróżnikiem jest nowy dodatek do jego nazwy. Tak oto pojawił się zawodnik zwany Radeonem 9800 XT (od słowa "extended").

NV38: Nieco inaczej przebiegały zmiany w karcie nVidia. W przypadku GeForceFX katalizatorem procesu było pojawienie się na rynku nowych pamięci 2ns. Zostały one skwapliwie wykorzystane, umożliwiając podniesienie taktowania z 425 na 475MHz. Aby można było pisać o nowej karcie niezbędne było również zwiększenie częstotliwości pracy samego układu. Przyrost 25MHz wprawdzie nie rzuca na kolana, ale aby go osiągnąć, również potrzebne były konkretne zmiany. Niewielka różnica taktowania przy konieczności zastosowania zmodyfikowanego chłodzenia wskazuje raczej na brak działań w stosunku do samego rdzenia. Sądzę, że to właśnie nowy system wentylujący jest bazą przyrostu. W konstrukcji referencyjnej zastosowano rozwiązanie podobne do tego, które było jedną z przyczyną krytyki wycofanych kart FX5800, czyli słynnego FlowFX. Tym razem jednak, poziom hałasu jest według zapewnień producenta znacznie niższy. Podwójny śledź i zasada działania są jednak podobne. Oczywiście tak jak i w przypadku kart konkurencji można się spodziewać również i innych konstrukcji w zależności od tego, kto markuje kartę. Łącznie średni wzrost taktowania jest zbliżony do nowego Radeona, ale w przypadku FX'a warto zwrócić uwagę na to, że głównie opiera się na zmianie przepustowości pamięci. Nowa karta dostała nazwę GeForceFX 5950 Ultra.

Wszystkie technologie 3D oraz pozostałe aspekty techniczne dziedziczone są od poprzedników bez żadnych zmian. Zainteresowani tematem mogą o nich przeczytać w recenzji R9800Pro vs FX5900.

poprzednia strona (Szatnia)    -   następna strona (Zawodnicy)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Asus Radeon 9800XT vs Gigabyte GeForce FX 5950 Ultra
 
 » Szatnia
 » Zawodnicy
 » Asus Radeon 9800 XT/TVD
 » Gigabyte GeForceFX 5950 Ultra (GV-N595U256V-P)
 » Bieżnia (7 okrążeń...)
 » Bieżnia (...i kolejnych 7 okrążeń)
 » Doping
 » Meta
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »