Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Asus Radeon 9800XT vs Gigabyte GeForce FX 5950 Ultra
    

 

Asus Radeon 9800XT vs Gigabyte GeForce FX 5950 Ultra


 Autor: Kris | Data: 12/12/03

Asus Radeon 9800 XT/TVD


Niewątpliwie duże pudło... (kliknij, aby powiększyć)


...w środku pudełka ład i porządek... (kliknij, aby powiększyć)




...z pudełka się wysypało sporo dodatków... (kliknij, aby powiększyć)

Jeśli wielkość pudełka miałaby świadczyć o sile karty to Asus powinien natychmiast dostać tytuł mistrzowski. Pudło jest gigantyczne. Przemyślany projekt graficzny, okienko eksponujące kartę, uchylna część kartonu, dużo informacji. Czuć, że Asus dobrze przygotował ekspansję ATI. Oprócz samej karty opakowanie zawierało:
 • Płyta CD ze sterownikiem (Catalyst 3.7) oraz oprogramowaniem narzędziowym (m.in. SmartDoctor, Video Security, Digital VCR, GameFace)
 • Płyta CD z grą GunMetal
 • Płyta CD z programem CyberLink PowerDirector Pro 2.55 ME do edycji filmów.
 • Płyta CD z programami Ulead : Cool 3D SE 3.0 (tworzenie trójwymiarowych symboli do prezentacji) oraz Photo Express SE 4.0 (zarządzanie plikami graficznymi).
 • Płyta CD z programem CyberLink Medi@Show SE 2.0 do tworzenia prezentacji.
 • Płyta CD z programem do odtwarzania filmów PowerDVD XP 4.0 w wersji dwukanałowej.
 • Płyta CD z grą Battle Engine Aquila.
 • Płyta CD z demonstracjami gier (Splinter Cell, Warcraft III, Big Mutha Truckers, Breed, Colin McRae Rally 3.
 • Kupon uprawniający do darmowego ściągnięcia gry Half-Life 2 po jej wydaniu.
 • Przejściówka DVI-VGA.
 • Panel VIVO z długim przewodem i taśmą klejącą.
 • Instrukcja instalacji karty w języku angielskim.
 • Instrukcja użytkowania oprogramowania w języku angielskim.
 • Pudełko na 12 płyt CD.




...bohater od góry i z tyłu... (kliknij, aby powiększyć)


...i jeszcze pozowanie z ręki. (kliknij, aby powiększyć)

Przyjrzyjmy się samej karcie. Tylko "największych" stać na przygotowanie własnego projektu płytki pod układy tej klasy. Asus nie pozostawia wątpliwości, co do własnych możliwości. Asus Radeon 9800XT w ich wykonaniu jest modyfikacją projektu referencyjnego i będzie różnił się od większości innych produkcji tej karty, opartych o podstawowy projekt ATI/Sapphire. Oczywiście z punktu widzenie potencjalnego nabywcy niekoniecznie ważna jest sama inność, ale przede wszystkim wszystko to, co ona wnosi do walorów użytkowych. Asus atakuje wejściem wizyjnym, rozbudowanym monitoringiem oraz własnym systemem chłodzenia.


...karta z boku... (kliknij, aby powiększyć)

Płytka w kolorze jasnoczerwonym z oznaczeniami niepozostawiającymi wątpliwości, co do marki producenta. Osiem kości Hynix 2.5ns rozmieszczonych po obu stronach płytki ma łączną pojemność 256MB. Na rewersie układ ATI Rage Theater odpowiedzialny za wejście wizyjne. Funkcja VIVO jest oczywiście pożytecznym dodatkiem sprzętowym dla zainteresowanych, ale w przypadku Asusa ma ona przede wszystkim charakter marketingowy. Dzięki implementacji wejścia osiągnięto element walki z konkurencją produkującą Radeony i jednocześnie znaleziono "zatrudnienie" dla sporej dawki oprogramowania, które Asus wcześniej przygotował dla innych swoich produkcji graficznych. Niestety Asus zmodyfikował projekt płytki tak, aby można było zastosować starszy układ wejścia zamiast lepszego ATI Theater 200 (12-bitowe przetworniki), który przewidziany został w referencyjnym projekcie laminatu. Układ graficzny oraz pamięci na awersie przykrywa gruba płytka z miedzi. Przy okazji chciałbym przypomnieć, że wiele konstrukcji chłodzenia kart graficznych wykonuje się aktualnie z aluminium pokrywanego galwanicznie stopem miedzi. Typowym przykładem są niektóre karty MSI, ze słynnym "słoneczkiem" FX5900 na czele. Płytkę chłodzą dwa niewielkie wentylatory z których jeden wyposażono w kontrolę obrotów (trzy przewody). Dodatkową powierzchnię oddawania ciepła zapewniają solidnie ożebrowane radiatorki (aluminium kryte stopem miedzi) połączone spłaszczoną rurką. Pamięci na rewersie karty przykrywa miedziana, lakierowana blaszka. Na śledziu wyjście VGA i DVI oraz gniazdo VIVO (miniDIN 9-pinów). Panel VIVO wyposażono w wejścia i wyjścia wizyjne w standardach Composite (Cinch) oraz S-Video (miniDIN 4-piny). Przejściówka DVI->VGA umożliwia podłączenie dwóch monitorów z analogowym wejściem.

Po uruchomieniu karty w moje uszy uderzył głośny szum dwóch wentylatorów działających z maksymalną prędkością. Na szczęście nie był on okraszony wysokimi tonami i nie raził tak mocno jak na przykład chłodzenie karty FIC R9500Pro z poprzedniej recenzji. Zdecydowanie jednak cichym nie mogę go nazwać i hałas przekracza próg mojej akceptacji. Na szczęście w tym zakresie można sporo zmienić z poziomu oprogramowania, ale o tym później. Jakość obrazu 2D na pulpicie znakomita. Moim zdaniem karty ATI, a tym bardziej Hercules'a, mają minimalnie wyższą ostrość w średnich trybach (1280x1024@85Hz), ale za to Asus bez śladu "zmęczenia" potrafił sięgnąć w rejony przekraczające 1600x1200@85Hz. Ten numer nie każdej karcie Radeon udaje się bez pogorszenia obrazu, choć trzeba przyznać, że i niewiele monitorów działa ergonomicznie przy takich rozdzielczościach.

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Bogactwo oprogramowania jest kolejnym nietypowym dla kart ATI elementem wyposażenia i w tym zakresie Asus również zdecydowanie wyróżnia się ponad przeciętność. W zestawie teoretycznie znajdziemy trzy gry. Praktycznie mamy dwie, średnio interesujące (moim zdaniem) gry, ale za to mamy również kupon na zapowiadany przebój Half-Life 2. Wprawdzie jego realizacja będzie możliwa dopiero po ukazaniu się gry (prawdopodobnie drugi kwartał 2004) to na "otarcie łez", możemy za pomocą numeru dostępnego pod zdrapką kuponu (nienaruszona zdrapka jest niezbędna, aby można było oddać kartę) ściągnąć zestaw: Half-Life, Counter Strike, Team Fortress Classic, Deathmatch Classic, Half-Life: Opposing Force and Ricochetdo i używać do czasu pojawienia się Half-Life 2. Całkiem nieźle. Oprócz gier mamy również oprogramowanie przydatne do wykorzystania VIVO (capture do AVI i mpeg, edycja) łącznie z odtwarzaczem DVD. Video Security to oprogramowanie automatycznego zapisu sygnału wejścia po pojawieniu się ruchu. Rzecz znana również z ATI Multimedia Center oraz dowolnego systemu automatycznego dozoru wizyjnego. Interesujące, choć wizja Radeona 9800XT jako elementu monitoringu pomieszczeń jakoś do mnie nie przemawia. Game Face to wideokonferencja z wplataniem obrazu do ekranu gry 3D. Można za jego pomocą zobaczyć naszego przeciwnika w grze on-line. Oczywiście, jeśli nasze komputery zaopatrzone są w odpowiednie kamerki.

Najważniejszym oprogramowaniem Asus'a jest bez wątpienia SmartDoctor. Wyposażono go w cztery podstawowe funkcje. Pierwszą jest monitorowanie parametrów pracy karty: napięć, obrotów wentylatorów oraz temperatur rdzenia i pamięci. Drugą - alarmowanie po przekroczeniu ustalonych limitów w odniesieniu do wszystkich badanych parametrów. Trzecią, i jak dla mnie najciekawszą funkcją jest sterowanie wentylatorami. Można ustalić stały poziom obrotów lub uzależnić go od temperatury rdzenia przez ustalenie czterech wartości progowych. Ostatnią funkcją SmartDoctor'a jest tweaker umożliwiający podkręcenie zegarów rdzenia i pamięci. Płynna regulacja prędkości wentylatorów w połączeniu z bogactwem parametrów powoduje, że w zasadzie nie ma na rynku lepszego rozwiązania tego zagadnienia. Byłem pod dużym wrażeniem klasy Asus'a. Monitoring działa niezależnie od rodzaju sterowników (jest oddzielną aplikacją). Możemy cieszyć się jego wsparciem niezależnie od tego czy używamy referencyjnych Catalystów z www.ati.com czy sterowników z logo Asus'a. Oprogramowanie nie jest jeszcze idealne, ale wersja załączona na CD spełnia swoje zadanie. Nie udało mi się natomiast zainstalować nieco nowszej wersji, dostępnej na stronie producenta. Aby łatwiej odnieść się do poziomu hałasu powodowanego przez wentylatory karty wprowadzę umowną skalę poziomów od 0 do 5 (0-bezgłośny, 1-cichy, 2-umiarkowany, 3-akceptowalny, 4-głośny, 5-huragan) zakładając, że maksymalny poziom, który znoszę bez większych zastrzeżeń jest równy 3. W domyślnym trybie automatycznego dostosowania karta w 2D reprezentuje poziom 1 natomiast po dłuższym czasie katowania w 3D dochodzi do poziomu pomiędzy 2 a 3 co jest moim zdaniem bardzo przyzwoitym rezultatem biorąc pod uwagę moc karty. Nie miałem również problemów termicznych przy ustawieniu stałym, zapewniającym poziom 1 (ustawienie suwaka "40%"). Nie mogę jednak wykluczyć, że w upalny dzień wentylator przy tej prędkości może już sobie przestać radzić z chłodzeniem radiatora. Muszę przyznać, że w kwestii hałasu Asus mnie bardzo mile zaskoczył.

W sklepach internetowych cena karty oscyluje w pobliżu 2800 zł. Gwarancja 3 lata.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Asus Radeon 9800XT vs Gigabyte GeForce FX 5950 Ultra
 
 » Szatnia
 » Zawodnicy
 » Asus Radeon 9800 XT/TVD
 » Gigabyte GeForceFX 5950 Ultra (GV-N595U256V-P)
 » Bieżnia (7 okrążeń...)
 » Bieżnia (...i kolejnych 7 okrążeń)
 » Doping
 » Meta
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »