Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Asus Radeon 9800XT vs Gigabyte GeForce FX 5950 Ultra
    

 

Asus Radeon 9800XT vs Gigabyte GeForce FX 5950 Ultra


 Autor: Kris | Data: 12/12/03
     

Doping

Wprawdzie karty z najwyższej półki cenowej najczęściej oparte są na selekcjonowanych lub podkręconych przez producenta elementach, to zawsze gdzieś mogą jeszcze tkwić pewne dodatkowe możliwości uzyskania kilku procent mocy. Biorąc pod uwagę tak niewielkie zmiany wydajności trudno to nazwać praktycznym działaniem, ale z drugiej strony gros nabywców płaci tak wysoką cenę, aby mieć po prostu "najszybszą" kartę, co chętnie potem udowadniają za pomocą szeregu testów fps. Po prostu dla niektórych każdy, nawet najmniejszy wzrost wyników ma znaczenie. Choćby prestiżowe. Spróbujmy docisnąć obu konkurentów dodatkowymi megahercami taktowania.

Nowe sterowniki ATI po raz pierwszy w historii tego producenta zawierają pewne procedury nadtaktowania zwane "Overdrive". To niewielki, aczkolwiek bezpieczny rodzaj podkręcania rdzenia, zmienny w zależności od temperatury układu. Niestety mogą go zastosować jedynie posiadacze nowych kart Radeon 9600/9800 z dopiskiem XT z uwagi na zaimplementowany monitoring. Jak się okazało nie jest to jednak jedyny wymóg. Posiadacze kart Asus R9800XT również nie mogą liczyć na ten gadżet z uwagi na zmiany sprzętowe i niekompatybilność w tym zakresie ze sterownikami. Asus zwrócił się do ATI z prośbą o objęcie systemem Overdrive z poziomu sterowników Catalyst również i ich kart, ale co z tego wyniknie pokaże dopiero przyszłość. Szczerze powiedziawszy nie jest to specjalnie duża strata dla użytkownika, ponieważ Overdrive ma liczne ograniczenia i w sumie niewiele daje, a problem jest raczej "medialny". Lepsze rezultaty można osiągnąć za pomocą oprogramowania Asus SmartDoctor lub przy użyciu dowolnego tweakera zaopatrzonego w funkcję zmiany taktowania. Po dłuższej walce udało mi się wycisnąć z Asus'a stabilne 440/375MHz i to pomimo "huraganowego" ustawienia wentylatorów. Wprawdzie V-Tuner nie zadziałał z aktualną wersją Gigabyte FX5950U, ale w przypadku nVidia same sterowniki zaopatrzone są w odpowiednią funkcjonalność. Wystarczy mały wpis w rejestrze i już pojawia się odpowiednia zakładka. Oczywiście można również użyć dowolnego tweakera. Również i w przypadku FX'a rezultat starań nie rzuca na kolana. Maksymalną stabilną wartością taktowania było 490/505MHz.

Aby przybliżyć rezultat walki o fps przeprowadziłem swoje typowe testy o/c. Niestety badane karty były tak silne, że w przypadku Splinter Cell oraz UT2003 ograniczeniem wzrostu wyniku był u mnie procesor i praktycznie nadtaktowanie nie dawało w tych grach żadnego rezultatu. Jedynie Tomb Raider był grą, która potrafiła zagospodarować moc drzemiącą w najsilniejszych kartach na rynku i pozytywnie zareagował na podkręcanie. Jednak w związku ze znikomą różnicą taktowania wzrost wyniósł ok. 5% i obawiam się, że jest to wszystko, co jesteśmy w stanie osiągnąć.

Średni przyrost framerate we wszystkich trzech testach nie przekraczał 2%. Jak dla mnie podkręcanie tych kart po prostu mija się z celem. Przynajmniej moim.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Asus Radeon 9800XT vs Gigabyte GeForce FX 5950 Ultra
 
 » Szatnia
 » Zawodnicy
 » Asus Radeon 9800 XT/TVD
 » Gigabyte GeForceFX 5950 Ultra (GV-N595U256V-P)
 » Bieżnia (7 okrążeń...)
 » Bieżnia (...i kolejnych 7 okrążeń)
 » Doping
 » Meta
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »