Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | AMD ZEN 2 : szczegóły nowej architektury
    

 

AMD ZEN 2 : szczegóły nowej architektury


 Autor: Zbyszek | Data: 14/06/19
     

Infinity Fabric drugiej generacji i PCI-Express 4.0

Nowa magistrala Infinity Fabric drugiej generacji ma nawet czterokrotnie zwiększoną przepustowość, która została uzyskana poprzez wzrost częstotliwości taktowania i dwukrotnie powiększenie szerokości magistrali. Nowa wersja Infinity Fabric jest w stanie przesłać 512 bitów w jednym takcie zegara, zamiast 256 bitów jak jej pierwsza wersja. Jednocześnie wzrósł zegar taktujący.

Standardowe taktowanie magistrali Infinity Fabric w nowej generacji procesorów Ryzen jest równe efektywnemu taktowaniu pamięci DRAM, czyli dwukrotnie większe aniżeli w pierwszej i drugiej generacji tych CPU, w których wynosiło połowę efektywnego taktowania pamięci DDR4. Wprowadzono jednak dodatkowy dzielnik pozwalający zmniejszyć taktowanie Infinity Fabric 2 do połowy efektywnego taktowania pamięci DDR4, czyli do wartości takiej jak w 1. i 2. generacji procesorów Ryzen. Jego użycie ma pozwalać na uzyskiwanie bardzo wysokich częstotliwości pracy pamięci RAM.

Według AMD, przy standardowym dzielniku 1:1 możliwe jest korzystanie z pamięci DDR4-3600 lub DDR4-3733. Przestawienie dzielnika na 2:1, czyli do scenariusza, w którym tak jak w poprzednich procesorach magistrala Infinity Fabric pracuje z połową efektywnej częstotliwości pamięci RAM, pozwala na uzyskiwanie ekstremalnie wysokich częstotliwości taktowania DDR4 - wynoszących około 5000 MHz.

Dwukrotnie szersza magistrala, wyższe częstotliwości taktowania i standardowo dwukrotnie wyższe taktowanie niż w poprzedniej generacji, to nie jedyne zmiany wprowadzane przez Infinity Fabric 2. Zastosowano też szereg modyfikacji zwiększających efektywność energetyczną magistrali - zdaniem AMD transfer jednego bitu pochłania teraz o 27 procent mniej energii elektrycznej.

AMD rekomenduje pozostawienie dzielnika 1:1 dla częstotliwości RAM wynoszących do około 3800 MHz, a powyżej tej wartości należy przełączyć Infinity Fabric 2 w tryb pracy z połową efektywnej częstotliwości taktowania pamięci DDR4.

Architektura ZEN 2 to także pierwsze procesory na rynku zgodne z magistralą PCI-Express 4.0 Nowa wersja PCI-E posiada podwójną przepustowość względem PCI-E 3.0, co ma przełożyć się na możliwość zastosowania znacznie szybszych nośników SSD. Dodatkowo z PCI-Express 4.0 zgodne są najnowsze Radeony oparte o architekturę Navi, dzięki czemu wymiana danych z procesorem i GPU będzie przebiegać bardzo szybko.


(kliknij, aby powiększyć)


źródło: Anandtech.com


źródło: Anandtech.com


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: AMD ZEN 2 : szczegóły nowej architektury
 
 » Litografia i budowa fizyczna
 » Architektura X86
 » Infinity Fabric drugiej generacji i PCI-Express 4.0
 » Wydajność w grach, pamięć L3
 » Optymalizacje Windows, poprawki bezpieczeństwa
 » Nowe procesory: Ryzen 9 3950X, Ryzen 9 3900X, Ryzen 7 3800X, Ryzen 7 3700X i Ryzen 5 3600X
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »