Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | AMD ZEN 2 : szczegóły nowej architektury
    

 

AMD ZEN 2 : szczegóły nowej architektury


 Autor: Zbyszek | Data: 14/06/19
     

Wydajność w grach, pamięć L3

Zdaniem AMD, architektura ZEN2 i procesory Ryzen 3. generacji ma oferować porównywalną lub wyższą wydajność w grach 3D w stosunku do procesorów Intela. Ma być to efektem nie tylko o 15 procent wyższej wydajności jednowątkowej, ale innych ulepszeń takich jak dwukrotnie powiększona pamięć podręczna L3, znacznie usprawniona jednostka zmiennoprzecinkowa oraz magistrala Infinity Fabric 2 i lepsza obsługa pamięci DDR4.

Pamięć podręczna L3 o podwojonej pojemności zyskała swoją marketingową nazwę GameCache. Według wewnętrznych testów AMD, jej zastosowanie skraca czas dostępu do pamięci RAM nawet o 33ns, i wpływa na wzrost ilości generowanych FPS przeciętnie o 10 do 20 procent. W efekcie tej modyfikacji procesory Ryzen 3. generacji mają wyeliminować największą wadę dotychczasowych Ryzenów, jaką była odbiegająca od CPU Intela wydajność w grach 3D.

Warto dodać, że tak naprawdę dwukrotne powiększenie pojemności pamięci L3 oznacza trzykrotny wzrost jej efektywnej pojemności. Dlaczego? Pamięć podręczna trzeciego poziomu przechowuje kopię pamięci L2 rdzeni z modułu CCX, czyli 4 x 512 KB. Oznacza to, że w architekturach ZEN i ZEN+ spośród 8MB pamięci L3 połowa zajęta była na kopie pamięci L2, a faktycznie rolę pamięci podręcznej spełniało pozostałe 4MB pamięci L3. W architekturze ZEN 2, pamięć podręczna L3 ma pojemność 16 MB, i aż 12 MB, czyli trzykrotnie więcej może zostać wykorzystane do przyspieszenia komunikacji z pamięcią RAM.

W nowej architekturze wprowadzono też trzy nowe instrukcje zwiększające kontrole nad pracą pamięci podręcznych, oraz przyspieszono transfery danych pomiędzy pamięciami kolejnych poziomów.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)Poniżej można zapoznać się z deklarowaną przez AMD wydajnością nowych procesorów w grach 3D na tle konkurencyjnych CPU Intela.


źródło: Anandtech.com


źródło: Anandtech.com


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: AMD ZEN 2 : szczegóły nowej architektury
 
 » Litografia i budowa fizyczna
 » Architektura X86
 » Infinity Fabric drugiej generacji i PCI-Express 4.0
 » Wydajność w grach, pamięć L3
 » Optymalizacje Windows, poprawki bezpieczeństwa
 » Nowe procesory: Ryzen 9 3950X, Ryzen 9 3900X, Ryzen 7 3800X, Ryzen 7 3700X i Ryzen 5 3600X
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »