Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | AMD ZEN 2 : szczegóły nowej architektury
    

 

AMD ZEN 2 : szczegóły nowej architektury


 Autor: Zbyszek | Data: 14/06/19

Optymalizacje Windows, poprawki bezpieczeństwa

Wraz z procesorami opartymi o architekturę ZEN 2 firma AMD wprowadza optymalizacje dla systemu Windows 10, nowy mechanizm wybudzania rdzeni z uśpienia oraz sprzętowe poprawki dla niektórych luk bezpieczeństwa dotyczących architektur ZEN i ZEN+.

Optymalizacje dla systemu Windows 10 opracowane wspólnie przez AMD i Microsoft dotyczą mechanizmu przydzielania wątków do rdzeni, i zostały zaszyte w ostatniej aktualizacji Windows 10 2019 May Update. Wprowadzone ulepszenie polega na tym, aby wątek potrzebujący obsłużenia był alokowany do już aktywnego modułu CCX. Dzięki temu zostanie szybciej obsłużony (brak konieczności wybudzania innego modułu CCX ze stanu uśpienia). Dodatkowo, jeśli okaże się, że aktualny scenariusz użycia komputera jest typowo jednowątkowy, to w efekcie braku wybudzenia innego modułu CCX, ten moduł CCX to którego przydzielono wątek będzie taktowany wyższym zegarem, niż w przypadku, gdyby dwa wątki zostały rozlokowane do dwóch odrębnych modułów CCX. Mniejsze będą także opóźnienia, ponieważ odpadnie konieczność komunikacji pomiędzy modułami CCX.

Druga ze zmian jest bardziej sprzętowa i została zaszyta w samych procesorach z architekturą ZEN 2. Nowość nazwa się CPPC2 (Collaborative Power Performance Control 2) i pozwala na skrócenie czasu potrzebnego na wzrost częstotliwości taktowania rdzeni w module CCX z około 30ms do 1-2 ms. Modyfikacja wymaga jednak zgodnej wersji UEFI BIOS, oraz obsłużenia po stronie systemu operacyjnego - która także została dodana do Windows 10 w wersji 2019 May Update. Uzyskana przez AMD wartość 1-2 milisekundy wystarczającej na wybudzenie rdzeni z uśpienia jest doprawdy imponująca. Dla porównania Intel posiada podobne rozwiązanie o nazwie Speed Shift, które zadebiutowało w procesorach Skylake skracając czas rozpędzenia rdzeni do wysokich częstotliwości taktowania z około 100ms do 30ms. Następnie w Kaby Lake czas ten skrócono z 30ms do 15ms. To obecnie około 10-krotnie wolniej aniżeli potrafią procesory z architekturą ZEN2.

Zdaniem AMD, nowość zwiększa zauważalnie responsywność komputera oraz czas ładowania gier i aplikacji. W teście PCMark10 app launch użycie CPPC2 daje według AMD o 6 procent lepszy wynik.

Kolejna z nowości w architekturze ZEN2 to wprowadzenie sprzętowych zabezpieczeń uniemożliwiających wykorzystanie luk, na które podatne były architektury ZEN i ZEN+. Chodzi tutaj o dwie z kilku wersji ataku Spectre. W architekturze ZEN 2 dodano sprzętowych nadzorców, którzy we współpracy z systemem operacyjnym kontrolują przepływ danych, w efekcie czego użycie tych luk nie jest możliwe. Na pozostałe wersje ataków takie jak m.in. Meltdown, Foreshadow, Lazy FPU, Spoiler i ataki MDS, procesory z architekturą ZEN2 są odporne tak samo, jak starsze CPU z architekturą ZEN / ZEN+.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: AMD ZEN 2 : szczegóły nowej architektury
 
 » Litografia i budowa fizyczna
 » Architektura X86
 » Infinity Fabric drugiej generacji i PCI-Express 4.0
 » Wydajność w grach, pamięć L3
 » Optymalizacje Windows, poprawki bezpieczeństwa
 » Nowe procesory: Ryzen 9 3950X, Ryzen 9 3900X, Ryzen 7 3800X, Ryzen 7 3700X i Ryzen 5 3600X
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »