Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja wideorejestratora Dash Cam Lite 2 firmy 70mai
    

 

Recenzja wideorejestratora Dash Cam Lite 2 firmy 70mai


 Autor: Wedelek | DYD | Data: 11/08/22

Bateria, łączność i elementy dodatkowe

Na początek zobaczmy, co zawiera w sobie opakowanie z kamerką.


(kliknij, aby powiększyć)

Za zasilanie urządzenia teoretycznie odpowiada bateria o pojemności 500mAh, ale w praktyce stanowi ona jedynie zasilanie awaryjne dla głównego źródła „soczku”, którym jest ładowarka wpinana w gniazdo zapalniczki. Ta dołączona w zestawie ma wejście na dwa porty USB, więc oprócz wideorejestratora podepniemy do niej np. smartfona. W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych rozwiązań testowany model możemy też łatwo zasilać na postoju również w tych modelach samochodów, które nie mają stałego zasilania gniazda zapalniczki. Do tego celu musimy zaopatrzyć się w dodatkowy moduł o nazwie Hardwire Kit UP02.


(kliknij, aby powiększyć)

Od strony technicznej jest to niewielki zasilacz podłączany wprost do instalacji elektrycznej samochodu za pomocą trzech dodatkowych kabelków. Element ten nie tylko zasila kamerkę w systemie 24h/7, ale jest też niezbędny w trybie ochrony parkingowej. Pod tą nazwą mieści się funkcja, która co minutę wykonuje zdjęcia otoczenia pojazdu. Taka rejestracja może się odbywać przez maksymalnie 24h a wykonane w ten sposób ujęcia są następnie montowane w pokaz slajdów zajmujący mniej miejsca niż pojedyncze nagranie. Producent chwali się, że takie trwające 30 minut „nagranie” będzie zajmować tyle przestrzeni co 1 minuta normalnego filmu. I co prawda nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież przy normalnym nagraniu na każdą sekundę rejestrujemy 30 klatek a nie jedną (czyli przechwytujemy 30x więcej danych), ale mimo wszystko warto pochwalić producenta za to, że chciało mu się ruszyć głową zamiast iść na przysłowiową łatwiznę.


(kliknij, aby powiększyć)

70mai Dash Cam Lite 2 ma jeszcze jedno bardzo przydatne akcesorium, którym jest zewnętrzny moduł GPS/GLONASS o wymiarach 47mm,5 x 35mm x 20mm. Do kamerki dołączamy go za pomocą kabla o długości 2 metrów zakończonego wtyczką typu micro USB. Wielka szkoda, że producent nie zdecydował się tu na nowszy standard typu C z symetryczną końcówką, ale widać nie można mieć wszystkiego. Przeniesienie GPSa do zupełnie oddzielnego kawałka plastiku jest związane z troską o jakość sygnału. Producent twierdzi, że wersja zintegrowana w kamerce byłaby narażona na większe interferencje i wynikające z nich przekłamania, które mogłaby powodować między innymi wysoka temperatura, która występuje w miejscu mocowania kamerki. Ze swojej strony dodam tylko, że poprzednia generacja posiadała zintegrowany GPS, więc można śmiało założyć, że nagła zmiana koncepcji nie jest raczej podyktowana marketingowym bełkotem, tylko empirycznymi obserwacjami. Z resztą nic nie stoi na przeszkodzi by sam moduł przymocować do lusterka wstecznego i w ten sposób ukryć go przed wzrokiem pasażerów. Jest on na tyle mały i lekki, że bez problemu się w tym miejscu zmieści. My w testowanym egzemplarzu zdecydowaliśmy o jego umieszczeniu z dala od szyby i w takiej konfiguracji system geolokalizacji działał bez zarzutu, a w sumie o to przecież chodzi.

Jeśli zastanawiacie się, po co w wideo rejestratorze GPS to w tym konkretnym przypadku ma on dwie funkcje. Dodatkowe informacje pozwalają na weryfikację z jaką prędkością porusza się samochód i po jakiej trasie się przemieszcza. Dane te mogą posłużyć np. do ostrzeżenia kierowcy, że porusza się ze zbyt dużą prędkością, co akurat przy obecnym cenniku mandatów może być bardzo przydatne, a także do geotagowania nagrań.

Producent nie zapomniał też o wbudowaniu w swój wideorejestrator WiFI, którym można połączyć się z aplikacją o nazwie 70mai App, zainstalowaną na smartfonie. Współpracuje ona z systemami operacyjnymi począwszy od Androida 4.4 oraz iOS 9.0 wzwyż, a jej interfejs przetłumaczono między innymi na język polski. Kamerka jest widoczna dla telefonu jak tradycyjny router, z którym musimy się po prostu połączyć i podać hasło. Reszta dzieje się automatycznie.

Jeśli jednak nie będziemy chcieli parować urządzenia z naszym smartfonem, to dostęp do wszystkich funkcji będziemy mogli wyklikać korzystając z wbudowanego wyświetlacza i przycisków funkcyjnych. Jeśli chodzi o wygodę takiego rozwiązania, to jest przyzwoicie. Nie należy co prawda oczekiwać wygodnego, responsywnego menu z obsługą miliona gestów, ale tragedii też nie ma. Zobaczcie zresztą sami:











Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja wideorejestratora Dash Cam Lite 2 firmy 70mai
 
 » Kamera i wyświetlacz
 » Bateria, łączność i elementy dodatkowe
 » Wygląd i montaż
 » Nagrania
 » Cena i podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »