Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja Deco M4, szybki sposób na wydajniejsze Wi-Fi
    

 

Recenzja Deco M4, szybki sposób na wydajniejsze Wi-Fi


 Autor: DYD | Data: 01/02/21

Recenzja Deco M4, szybki sposób na wydajniejsze Wi-FiDeco M4 to zestaw, w naszym przypadku dwóch jednostek (z możliwością rozbudowy o kolejne), dzięki którym możemy szybko i łatwo zwiększyć zasięg i poprawić jakość połączenia Wi-Fi w naszym mieszkaniu lub domu. Deco potrafi jednocześnie pod jedną nazwą pracować w standardach 2,4 i 5GHz i obsłużyć do 100 urządzeń jednocześnie, zaś dzięki technologii Mesh i Beamforming podczas przemieszczania się po domu urządzenia automatycznie będą przełączały się, aby mieć cały czas najlepsze połączenie z najbliższą jednostką. Łatwa instalacja, standard AC1200 dla radia 5GHz oraz całkiem spore możliwości kontroli rodzicielskiej to główne cechy tego modelu, zobaczmy czego możemy oczekiwać od Deco M4.

Deco M4, specyfikacja i wygląd

Nasz testowany zestaw Deco M4 liczy dwie jednostki, każda pracuje jednocześnie w standardzie AC1200, czyli w teorii przy częstotliwości 5 GHz do 867 Mbit/s (802.11ac) zaś przy 2,4 GHz do 300 Mb/s (802.11n). Wspierane są technologie Mesh i Beamforming, dzięki czemu jednostki Deco współpracują ze sobą, tworząc płynną sieć na powierzchni całego domu (w swoim zasięgu) oraz kierują sygnał sieci na klienta, co umożliwia zwiększenie zasięgu Wi-Fi. Każda jednostka zawiera dwie anteny (wewnętrzne), których moc wystarcza, by wzmocnić sygnał sieci i pokryć zasięgiem odpowiednio dużą powierzchnię (wedle producenta do 260 m2). Jeżeli potrzebny będzie większy zasięg, do sieci podłączyć można dodatkowe jednostki Deco z rodziny M4.

Deco wyposażone w procesor Qualcomm rozdziela urządzenia pomiędzy dostępne pasma, aby zapewnić ich optymalne działanie. Pozwala na jednoczesną komunikację z kilkoma klientami obsługującymi MU-MIMO. Dzięki technologii Mesh urządzenia będą się automatycznie przełączać podczas przemieszczania się po domu, aby korzystać z najszybszych dostępnych prędkości. Producent informuje, że Deco M4 potrafi obsłużyć nawet do 100 urządzeń bezprzewodowych w swojej sieci. Ten model może pracować w dwóch wariantach: w trybie routera oraz w trybie punktu dostępowego. Każda jednostka wyposażona jest w dwa porty gigabitowe, choć jedno od razu musimy wykorzystać jako port WAN, do podłączenia internetu przez modem lub inny router. Całością zarządza się poprzez aplikacje (o nazwie Deco) na smartfony, wymagania dla aplikacji pod Androidem to wersja 4.4 lub nowsza, zaś iOS w wersji 9.0 lub nowszej.

Zobaczmy jak prezentują się nasze jednostki Deco M4 - każda posiada swój zasilacz (obydwie jednostki są takie same), wyposażone zostały w dwa gigabitowe porty z tyłu, diodę u góry (jej kolorystyka oznacza rodzaj aktualnej pracy) oraz przycisk reset od spodu. Co do budowy i jakości wykonania - ich design jest elegancki, obłe kształty i ładna, stonowana kolorystyka nie powinna szpecić i mocno wyróżniać się w danym pomieszczeniu, obojętnie czy będzie to salon, sypialnia, czy gabinet. Zobaczmy jak się prezentuje nasz bohater.





Aplikacja Deco, funkcje i działanie

Instalacja aplikacji Deco i samego jednostek jest prosta i szybka, wystarczy pobrać aplikację i krok po kroku wykonać kilka czynności, które widzimy na ekranie. Nasza wersja modelu Deco M4 liczy dwie sztuki (tzw. 2-pack) - wpierw zaczynamy od pierwszej jednostki, którą podłączamy do prądu i do źródła internetu poprzez kabel LAN. Następnie konfigurujemy urządzenie, podłączamy drugą jednostkę Deco i urządzenie staje się gotowe do pracy.

Deco pod jedną nazwą rozsyła sieć Wi-Fi w dwóch standardach jednocześnie IEEE 802.11ac/n/a (5 GHz) oraz IEEE 802.11n/b/g (2,4 GHz). Nie ma problemów ze znalezieniem urządzeń pracujących tylko w 2,4 GHz w takim podwójnym środowisku.

Zobaczmy co kryje w sobie appka Deco. W zakładce Ustawienia Routera możemy zarządzać pięcioma elementami:

1. Wi-Fi. Tutaj jest możliwość włączenia/wyłączenia danej sieci głównej (2,5 GHz i 5GHz). Nazwa sieci (SSID) jest wspólna dla obydwu pasm. Jest też opcja włączenia specjalnej sieci dla gości. Dla niej też ustalamy czy ma to być 2,5 GHz/5GHz, ona ma inny SSID. Innych opcji tutaj nie ma, np. ograniczenie przepustowości dla sieci dla gości.

2. Czarna lista. Dzięki niej mamy możliwość całkowitego zablokowania dostępu do sieci dla wybranego przez nas urządzenia. Wystarczy wybrać z listy widocznych urządzeń lub wpisać adres MAC urządzenia.

3. Aktualizuj Deco. Tutaj wiadomo o co chodzi, sprawdzanie i pobieranie nowego oprogramowania Firmware, nasza wersja podczas testów miała oznaczenia 1.4.3 Build 20200918 Rel. 74289.

4. Zaawansowane. W tym miejscu możemy zmienić adres IPv4 (dynamiczny/statyczny), ewentualnie ustalić IPv6 oraz skonfigurować adresy IP LAN i serwer DHCP. Jest opcja włączenia IPTV/VLAN, ale tego raczej w naszym regionie nie wykorzystamy. Jest możliwość klonowania adresu MAC. Rezerwacja adresu, daje możliwość przypisania zawsze tego samego IP dla wybranego urządzenia. Przekierowanie portów umożliwia otworzenie danego portu na zewnątrz, z sieci wewnętrznej do internetu. Jest opcja włączenia DDNS od TP-Link. Funkcja SIP ALG umożliwia klientom komunikacje z serwerami SIP przez NAT. Z kolei po włączeniu funkcji UPNP urządzenia w sieci lokalnej będą dynamicznie otwierać porty do zastosowań takich jak gry wieloosobowe czy do komunikacji w czasie rzeczywistym.

Kolejne ustawienia w tej zakładce to Fast Roaming, ta funkcja pracująca w standardzie IEE 802.11r umożliwia urządzeniom bezprzewodowym przełączani się pomiędzy urządzeniami Deco bez zakłóceń. Z kolei technologia Beamforming kieruje sygnał Wi-Fi bezpośrednio do połączonych urządzeń w celu uzyskania stabilniejszych połączeń. Jest kontrola diody, można je wyłączyć całkowicie, lub ustawić tryb nocny z zakresem godzin, wówczas w tym czasie będą wyłączone. Deco może pracować w dwóch trybach, domyślnie jako Router lub punkt dostępowy, opis i różnice znajdziecie poniżej na screenie.

Są Alerty połączeń, czyli możliwość włączenia powiadomień typu push (lub na e-mail) na smartfony o nowych urządzeniach podłączonych do sieci Deco. Są dodatkowe trzy rodzaje powiadomień - o nowym firmware, kontrola rodzicielska (np. jak dany, sprytny użytkownik próbował uzyskać dostęp do treści zablokowanych - to może być przydatne) oraz miesięczny raport Deco. To tyle ustawień w zakładce Zaawansowane.

5. WPS. W ten sposób można łatwo i szybko (bez wpisywania haseł) połączyć wybrane urządzenie do najbliższego Deco.

Druga sekcja ustawień nazywa się Homecare i tutaj mamy cztery funkcjonalności, które mogą się przydać w różnych sytuacjach.

1. Kontrola rodzicielska. Ciekawa funkcja do filtrowania danych treści, ustawiania limitów czasu pracy online i blokowania poszczególnych kategorii stron i serwisów. Zaczynamy od zdefiniowania osoby/profilu. Podajemy nazwę profilu (możemy tworzyć wiele profili i następnie przypisywać do nich urządzenia). W następnym kroku wybieramy jeden z czterech poziomów filtrowania: Dziecko (odnoś i do dla dzieci do 7 lat), Starsze dziecko (8-12 lat), Nastolatek (13-17 lat), Dorosły (18+ lat). Zakres wiekowy to propozycja od Deco. Po wybraniu danego poziomu pokazuje nam się od razu szczegółowa lista, co chcemy blokować. Od nas zależy co tutaj zablokujemy a co będzie dostępne.

W dalszej części możemy blokować treści w następujących kategoriach: treści dla dorosłych, komunikacja online, pobieranie, Pay to Surf, Gry, Media społecznościowe, Media. W zakładce strony można wpisać strony kluczowe, które dodatkowo będą blokowane. W kolejnym kroku ustalamy limity czasowe z podziałem na dni robocze i weekendy (ewentualnie wybrane konkretne dni tygodnia), ustalamy dla nich oddzielnie limit dzienny. Jest także ustawienie pory snu i tam z kolei możemy zablokować dostęp w ustalonym zakresie czasu (np. od 22.00 do 7.00) w dni powszednie oraz podobnie w weekend. W ostatnim kroku definiowania kontroli rodzicielskiej jest zaznaczenie urządzenia, do którego ma być przypisany dany profil.

2. QoS. Quality of Service (QoS), w tej sekcji definiujemy naszą maksymalną przepustowość pobierania/wysyłania danych w MBit/s i następnie możemy przypisać wysoki priorytet danemu urządzeniu. Wówczas dla niego będzie szło zawsze lepsze pasmo, w przypadku większego obciążenia sieci Wi-Fi.

3. Raport miesięczny. Podsumowanie miesiąca, a w nim podana dzienna ilość urządzeń podłączonych do sieci Deco. Innych informacji tutaj nie ma.

4. Zarządzanie. W tej sekcji możemy dodać dodatkowych administratorów do zarządzania siecią Deco, jeśli chcemy te czynności komuś udostępnić.

Z ciekawych rzeczy dostępnych w aplikacji Deco o czym warto wspomnieć, jest coś takiego co nazywa się Deco Lab. To zbiór funkcji takich jak np. asystent Wi-Fi, dzięki któremu możemy przeprowadzić diagnostykę Wi-Fi, zrobić test prędkości, zbadać zakłócenia w sieci, sprawdzić listę urządzeń w sieci, czy pokazać ich otwarte porty. Producent oferuje że będzie sukcesywnie dodawał tutaj nowe funkcjonalności.





Deco M4 podczas pracy

Pora na testy w boju. Nasz zestaw testowy to Deco M4 w ilości dwóch sztuk (2-pack) podłączony kablem do routera Thomson TWG870u (od niego szedł internet UPC) oraz smartfon wyposażony w Wi-Fi w standardzie 802.11 a/b/g/n/ac/6. Pierwszy Deco ustawiony został w pokoju oznaczonym jako gabinet(1), drugi w sypialni(2). Oznaczenia "1" i "2" zostały naniesione na obraz poniżej. Mieszkanie mniej więcej 80m2, rzut poglądowy widać poniżej. Niestety jesteśmy ograniczeni prędkością internetu, która wynosi maksymalnie 150Mbit/s, więc tyle idzie również na gigabicie poprzez kabel LAN. Wyniki przez Wi-Fi Deco M4 i smartfona zostały zamieszczone poniżej w poszczególnych lokacjach mieszkania oraz dodatkowo poza nim w dwóch odległościach - około 55m i 80m na powietrzu od okna, gdzie ustawiony był Deco oznaczony jako "2". Pomiar przeprowadzony został aplikacją Speedtest.Net. Wyniki z tej aplikacji były dość zmienne, ale starałem się wybrać te wartości najczęściej się pojawiające po kilkunastu próbach.


Pomiar w Mbit/s oznaczony powyżej był wykonywany w miejscu, gdze wpisano dany pomiar

Dla porównania te same pomiary z tego samego smartfona i miejsca, ale z użyciem routera od UPC, sieć 5GHz, model Thomson TWG870u. Jak widać, różnica jest bardzo duża zarówna w szybkości jak i w zasięgu.


Pomiar w różnych miejscach w mieszkaniu

Jeszcze dodatkowy pomiar samego środowiska Wi-Fi na smartfonie poprzez aplikację Fritz!App WLAN z odległości 2 metrów od głównej jednostki Deco, pomiar wyniósł średnio 400Mbit/s. Dla porównania średni pomiar z routera UPC wyniósł 72MBit/s.

Dodatkowy test, podłączone dwa PC kablem do danej jednostki Deco i pomiar kopiowania pliku pomiędzy dwoma komputerami. Wartość 33MB/s to maksymalny transfer jaki dało się uzyskać.

Jeśli chodzi o wykrywanie urządzenia przez jednostkę Deco to podczas przemieszczania się po pokoju ze smarftonem, był on wykrywany na liście przy danej jednostce w ciągu około 10 sekund. Być może w rzeczywistości działo się to jeszcze szybciej, ale dopiero po takim czasie pokazywał się na liście w aplikacji Deco przy danej jednostce.

Pobór mocy jednostki Deco M4 oscyluje wokół 5W.



Podsumowanie

Jednostki Deco M4 sprawnie i wydajnie rozszerzają zasięg sieci Wi-Fi. Wyniki pokazały, że zasięg sieci z poziomu Deco jest duży, a jeśli konieczna byłaby potrzeba go jeszcze rozszerzyć, to łatwo tego dokonamy dokupując kolejne jednostki Deco. Urządzenia sprawnie komunikują się w jednej sieci, niezależnie od tego, czy operują częstotliwością 2,4 czy 5GHz, zaś przełączanie urządzenia pomiędzy jednostkami jest bardzo szybkie.

Oferta jest przygotowana dla użytkownika, który nie chce się zagłębiać w mnogość ustawień typowego routera z poziomu przeglądarki, lecz w prosty i czytelny sposób dokonać konfiguracji urządzenia przez smarftona. Aplikacja Deco daje takie możliwości, dodatkowo oferuje dobre zarządzanie kontrolą rodzicielską, uniemożliwiając dostęp do niechciane treści młodszym użytkownikom oraz sprawnie definiować limity czasów pracy w sieci.

Deco M4 występuje w różnych konfiguracjach, jako pojedyncza jednostka oraz w zestawach zawierających dwie lub trzy jednostki. Jeśli ktoś szuka rozwiązania do poprawy zasięgu swojej sieci i zależy mu na opcjach oferowanych przez Deco, to sprzęt jest wart zainteresowania.


TP-Link Deco M4 2-Pack Cena: 430zł