Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja monitora AOC q2770Pqu, WQHD 2560x1440 w akcji
    

 

Recenzja monitora AOC q2770Pqu, WQHD 2560x1440 w akcji


 Autor: Ulan | Data: 13/08/14

Jakość obrazu

W omawianym monitorze producent zastosował (jak podaje w ulotce) matryce typu Super PLS z podświetlaniem WLED (zastosowana matryca to Samsung LTM270DL02/LTM270DL06 PLS). Sam ekran jest lekko matowy – antyodblaskowy (redukuje odbicia bardzo skutecznie i poprawia komfort oglądania).

Kąty widzenia są bardzo dobre (178 stopni) patrząc nawet pod bardzo ostrym kątem z boku nie widać żadnej zmiany kolorów. Podobnie dobre kąty widzenia są kiedy patrzymy na niego z góry lub z dołu, obraz pozostaje bez zarzutu.


(kliknij, aby powiększyć)

Co do równomierności podświetlania nie miałem żadnych zastrzeżeń, nie zaobserwowałem wyraźnych nierównomierności w podświetleniu diodami LED - przeprowadziłem mały eksperyment wyświetliłem czarną planszę na ekranie w ciemnym pokoju i nie było widać nierównego podświetlania, ekran był jednolicie ciemno szary, bo z samej technologii LCD "super" czerni nie uzyskamy.

Monitor nie używa do regulacji podświetlania metody PWM (Pulse Width Modulation), która powoduje migotanie ekranu, co dla niektórych osób może być przyczyną szybszego meczenia się wzroku. Używa on do regulacji podświetlania metody prądu stałego (DC), co jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Jedynie do czego można się "doczepić" to dość mocna siła podświetlenia praktycznie na wszystkich trybach pracy monitora (standard, tekst, internet, gra, film, sport), która może nieco przeszkadzać niektórym, zwłaszcza w ciemnych pomieszczeniach. Dopiero po ustawieniu ręcznym kontrastu i jasności na zero, obraz w zupełnej ciemności jest przygaszony i nie rozświetla pomieszczenia.

Co warto podkreślić monitor po wyjęciu z pudełka jest dość dobrze skalibrowany i większość osób nie będzie musiało nic w nim regulować. Sam obraz standardowo jest ustawiony na ciepłą temperaturę barw, która jest przyjemna w odbiorze. Oczywiście można ją zmienić na poziom "normalny", zimny, sRGB oraz zdefiniowany przez użytkownika (trzy kolory czerwony / zielny / niebieski).

Obraz wygląda na nim naprawdę dobrze, przez co praca na tym wyświetlaczu daje sporo satysfakcji. Dobry kontrast i ostrość przekłada się na dużą wyrazistość czcionek, ikon, obrazów, więc nawet wielogodzinna praca przy monitorze (a zdarzało mi się przy nim pracować 12 godzin non stop) nie powodowało większego zmęczenia dla wzroku. Jedyne zastrzeżenie z jakim się spotkałem to przy natywnej rozdzielczości dla niektórych osób czcionka domyślna w przeglądarkach internetowych może być za mała. Sam noszę okulary, ale większych problemów z tym nie miałem (choć zacząłem się zastanawiać, jak przy tej samej wielkości monitora, czyli 27 calach będzie wyglądała ta kwestia w monitorach 4K).

Czerń w mojej opinii jak na monitor LCD (czerń to stopa achillesowa technologii LCD) jest na akceptowalnym poziomie (no może nawet na całkiem niezłym poziomie w porównaniu do wielu innych monitorów LCD, z którymi miałem do czynienia). Porównywałem ciemne sceny w filmie "Kapitan Ameryka. Zimowy żołnierz" (scena odbijania przez ekipę Kapitana Ameryka statku opanowanego przez piratów). Wyświetlany obraz był jednocześnie na monitorze AOC oraz na telewizorze Sharp Full HD. Na telewizorze część umundurowania komandosów (jak wiadomo czarne na czarnym) traciła szczegółowość (zlewały się w jedną plamę), ten sam element znacznie lepiej wyglądał na testowanym monitorze, czarne pasy, czarne pojemniki na amunicje dokładnie odcinały się na tle czarnych kombinezonów. Było widać o wiele więcej elementów i szczegółów, które umykały na ekranie Sharpa.

Monitor w swoich ustawieniach posiada możliwość regulacji ustawień układu overdrive (można go albo całkowicie wyłączyć albo ustawić trzy stopnie działania). Przydaje się to szczególnie wtedy, kiedy zależy nam na szybszym czasie reakcji matrycy (filmy akcji, sport czy gry, dzięki temu można wyeliminować efekt "duszków"). Jest także funkcja Clear Vision, której zadaniem jest konwertowanie obrazu niższej rozdzielczości do wyższej. Efekt jest taki, że jak ustawiamy dany poziom Clear Vision (a są trzy), to obraz staje się bardziej nasycony i piksele wyglądają bardziej wyraziście. Zastosowanie tylko to bardzo słabej jakości materiałów, a sam efekt poprawy jest raczej mało oszałamiający.

Całkiem nieźle monitor wypada pracując w rozdzielczości Full HD - obraz jest wówczas trochę bardziej rozmyty, ale przy projekcji filmów tego bardzo nie widać. Dla mnie osobiście jest to przydatne rozwiązane także w innych warunkach, np. w momencie podłączenia konsoli do gier, która obsługuje tylko 1920x1080, testowane z PlayStation 3 dawało radę.

Gry
Jak sprawuje się bohater naszej recenzji w grach? Od razu trzeba uzmysłowić sobie, że do płynnej gry w rozdzielczości 2560x1440 potrzeba naprawdę silnej maszyny z bardzo szybkim procesorem oraz przede wszystkim silną kartą graficzną (SLI albo CF w najnowszych, wymagających tytułach). Po odpaleniu kilku gier (Call of Duty różne wersje, Medal of Honor również różne wersje) dla mniej wymagającego gracza (jakim nie ukrywam jestem, w znaczeniu, że nie szukam w obrazie drobnych wad, lekkiego smużenia) jest on całkiem przyjemną możliwością wyboru, wymagający gracze, dla których przycięcia obrazu i smużenie ma kolosalne znaczenie ten monitor może nie być dobrym wyborem (ma za wolną matryce i nie posiada np. rozwiązania Nvidii G-SYNC). Trzeba jednak podkreślić, że to dość subiektywny defekt, jednym nie będzie on przeszkadzał dla innych może to być dyskwalifikujące, wszystko zależy od preferencji i indywidualnego odbioru obrazu w takich grach. W bardziej statycznych tytułach typu strategie, czy np. taktyczne jak najnowszy Jagged Alliance granie w rozdzielczości 2560x1440 pikseli jest czystą przyjemnością. Na koniec dwa testy z gier z ustawieniami na 2K na systemie wyposażonym w niepodkręcony Core i7-4770K, 8GB RAM i HD7970 3GB. Na początek DiRT3 w 2560x1440px 8MSAA i Ultra detale - ilość klatek minimalnych 75, zaś średnio 87 fps. W grze Thief w ustawieniach detali na maksimum i rozdzielczości 2K - wynik był następujący - 26.4 fps minimum, a średnio 37.3 fps. Poniżej ustawienia z gry.

Filmy
W ramach testów oglądałem na tym monitorze sporo materiałów Full-HD oraz materiałów w standardzie 2K oraz 4K, których na razie wiele nie ma. Monitor prawidłowo skaluje filmy 1080p i wyglądają one na monitorze całkiem dobrze. Nieliczne dostępne materiały 2K prezentują się na ekranie wyśmienicie, w stosunku do materiałów 1080p widać różnice (o ile nie oddalimy się zbytnio od monitora, dla mnie taką granicą była odległość około jednego metra). Co do wideo 4K w chwili obecnej potrzeba naprawdę silnego sprzętu, aby w ogóle płynnie odtworzyć taki materiał, co związane jest z niedopracowaniem jeszcze kodeków typu HEVC (High Efficiency Video Coding) - znany też jako H.265 i MPEG-H Part 2, a także braku wspomagania ze strony sterowników karty graficznej. Materiały zakodowane w nowym kodeku HEVC przycinały się czasem na stosunkowo silnym komputerze (Intel Core i7-2700K). Sample wideo zapisane w HEVC/4K można pobrać np. stąd. Jeżeli chodzi o sam wygląd materiałów i ich skalowanie do rozdzielczości monitora trudno znaleźć wady. Wydaje się jednak, że ten monitor z taką rozdzielczością jest półśrodkiem, bowiem raczej nie ma co się spodziewać, że w bliżej określonej przyszłości będzie więcej materiałów wideo 2K, bowiem przyszłością są(będą) raczej materiały 4K, czyli Ultra HD, wiec jeżeli ktoś planuje oglądać filmy UHD niech lepiej poczeka na większa dostępność monitorów UltraHD (3840x2160).

Praca
Recenzowany monitor firmy AOC wydaje się być dobrą propozycja dla osób potrzebujących dużego obszaru roboczego, gdzie liczy się ilość informacji na wyświetlaczu, czyli wszelkiej maści programiści, webmasterzy, edytorzy wideo/audio, ekonomiści, osoby grające na giełdzie, potrzebujący otwarcia na raz wielu okien różnych programów i aplikacji. Sprawdzi się jako jednostka do pracy dla edytorów fotografii, wymagających wysokiej jakości obrazu. Jest idealny do oglądania dużych arkuszy kalkulacyjnych, biuletynów, tekstów, czy broszur oraz pomieści dwa dokumenty obok siebie. Po okresie około miesiąca użytkowania monitora mogę stwierdzić, że nadaje się on idealnie dla osób potrzebujących dużej przestrzeni i otwartych np. dwóch lub więcej okien. Ten monitor wydaje się wręcz stworzony dla takiej grupy osób i one będą najbardziej zadowolone z jego użytkowania. Poniżej porównaniu obszaru roboczego z tego AOC-a i obok Full-HD.


Wielkość obszaru roboczego 2560x1440 versus Full-HD


Widok otwartych dwóch stron WWW obok siebie w pełnej wersji (kliknij, aby powiększyć)

Pobór mocy
Na koniec tabela ze zmierzonymi wartościami poboru mocy w różnych trybach działania monitora. Jak widać, jest on dość oszczędny, zwłaszcza kiedy pracujemy w trybach o niższym poziomie jasności.

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja monitora AOC q2770Pqu, WQHD 2560x1440 w akcji
 
 » Wstęp i specyfikacja
 » Jakość wykonania
 » Dołączone oprogramowanie
 » Jakość obrazu
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »