Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Recenzja Archer T3U i UB400 od TP-Linka oraz Mercusys MU6H
    

 

Recenzja Archer T3U i UB400 od TP-Linka oraz Mercusys MU6H


 Autor: Redakcja | Data: 12/03/21

Recenzja Archer T3U i UB400 od TP-Linka oraz Mercusys MU6HTym razem krótki przegląd trzech urządzeń pomocnych w komunikacji, jeśli potrzebujemy użyć zewnętrznej karty bezprzewodowej, chcemy poprawić osiągi Wi-Fi lub dołożyć Bluetooh do komputera, aby wspierać peryferia działające w tym standardzie takie jak gamepady, audio czy klawiatury. Przyjrzymy się bliżej trzech modelom. TP-Link Archer T3U to karta Wi-Fi pracująca w standardzie AC1300, TP-Link UB400 jest adapter Bluetooth 4.0, zaś Mercusys MU6H to karta Wi-Fi AC650. Zobaczmy na co możemy liczyć korzystając z tych urządzeń.

TP-Link Archer T3U - karta Wi-Fi AC1300

Bezprzewodowa karta Wi-Fi TP-Link Archer T3U to mini urządzenie, które wpinamy w port USB, aby w systemie pojawiła się karta bezprzewodowa Wi-Fi pracująca w standardach 2.4GHz i 5GHz. Karta nie posiada dużej anteny, dzięki czemu przypomina z wyglądu niewielkiego pendrive'a - karta wraz z portem USB ma długość 40,5mm. Zastosowano w niej dookólną antenę wbudowaną w obudowie karty. Najpierw zobaczmy jak się prezentuję na zdjęciach.

Zapakowana w pudełko karta posiada w zestawie instrukcje obsługi oraz płytę CD ze sterownikami. Sterowniki można pobrać też na stronie producenta. Archer T3U może pracować albo w standardzie 2.4GHz, co przekłada się na maksymalny teoretyczny transfer do 400Mb/s oraz nowocześniejsze pasmo 5GHz, w którym z kolei producent zadeklarował transfer do 867Mb/s - sprawdzimy to w naszych testach, jak to wygląda w praktyce.

Przyglądając się specyfikacji, warto wspomnieć o wsparciu nowoczesnego standardu IEEE 802.11ac i to właśnie pracując w takim połączeniu może w teorii uzyskać te 867Mb/s. Dzięki technologii MU-MIMO Archer T3U może wytworzyć jednocześnie dwa strumienie danych. W przypadku pracy z kompatybilnym routerem MU-MIMO, przełoży się to na większą przepustowość i wydajność całej sieci. Wspierany jest port USB3.0, dzięki czemu można uzyskać lepsze transfery, o ile bezprzewodowa transmisja na to pozwoli. Jeśli chodzi o tryby pracy bezprzewodowej oraz bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej to karta wspiera wszystko, co jest jej do życia potrzebne. Pełną specyfikację można przejrzeć na stronie producenta. Karta pracuje pod systemami Windows10/8.1/8/7/XP, Linux oraz Mac OS X.

Pora na testy. Karta pracowała pod kontrolą routera Deco M4 (AC1200). Przy paśmie 5GHz czasem była wykrywana z szybkością łącza 866Mbit/s, a innym razem 585Mbit/s. W tym drugim połączeniu pracowała wolniej. Takimi wartościami karta się identyfikowała w systemie - a jakie były realne transfery?

Przy połączeniu 866Mbit/s uzyskiwała realną średnią transmisję na poziomie 400Mbit/s, co przekładało się na około 47MB/s. Przy paśmie 2.4GHz było odpowiednio wolniej, co widać na wykresie. Ogólnie jak na uzyskiwane wartości w paśmie 5GHz, cenę i wielkość, karta jest godna uwagi.

Cena TP-Link Archer T3U wynosi obecnie (marzec 2021) około 79zł.


TP-Link Archer T3U

TP-Link UB400 - adapter Bluetooth 4.0

Jeśli brakuje nam wsparcia Bluetooth w komputerze czy laptopie możemy skorzystać z zewnętrznych adapterów. Jednym z nich jest TP-Link UB400, adapter o bardzo małych wymiarach, jego długość wraz z portem USB wynosi jedynie 19mm. W wyposażeniu otrzymujemy kartę i instrukcje obsługi. Dla systemu Windows 10 nie są wymagane sterowniki, system sam od razu wykryje urządzenie, pojawi się ikonka w trayu (zasobnik systemowy) z logiem Bluetooth i sprzęt będzie gotowy do działania. Zobaczmy jak prezentuje się z bliska nasz adapter.

Tego typu adapter umożliwia komunikację z takimi urządzeniami pracującymi w standardzie Bluetooth jak słuchawki, klawiatury, myszki, gamepady, głośniki, drukarki, smartfony czy tablety. Można dzięki temu komunikować się z takim urządzeniem, przesyłać dźwięk lub pliki. Popularne są np. gampedy pracujące bezprzewodowo (typu kontrolery Microsoft Xbox w różnych wersjach), które możemy ławo sparować z takim adapterem.

TP-Link UB400 wspiera standard Bluetooth 4.0 z technologią małego poboru mocy (BLE) i jest wstecznie kompatybilny z Bluetooth V3.0/2.1/2.0/1.1. Model Nano oznacza kieszonkowy rozmiar, dzięki czemu zwiększa się wygoda użytkowania, gdyż sprzęt tylko odrobine wystaje poza gniazdo USB. Adapter obsługuje systemy operacyjne Windows 10/8.1/8/7/XP.

Sprawdziliśmy kilka zestawów audio (słuchawki i głośniki), klawiatury i myszki. Nie było problemów z połączeniem. Próbowaliśmy także przesyłać pliki pomiędzy PC a smarftonem (Note10). Tutaj nie mieliśmy problemu z uzyskaniem poprawnego połączenia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że przesyłanie plików przez standard Bluetooth 4.0 nie jest zbyt wydajne z uwagi nie niską transmisję. Plik 75MB wysyłał się aż 9 minut i 30 sekund, więc nie jest to polecane do większych przesyłania plików, niż tekstowe dokumenty.

Na uwagę zasługuje niewielki koszt zakupu takiego adaptera. Cena TP-Link UB400 wynosi obecnie (marzec 2021) około 35zł. Sprzęt jest wart uwagi, jeśli chcemy szybko i tanich kosztem dodać wsparcie Bluetooth w komputerze.


TP-Link UB400

Mercusys MU6H - karta Wi-Fi AC650

Na koniec przeglądu tych urządzeń komunikacyjnych mamy kolejną kartę bezprzewodową Wi-Fi tym razem marki Mercusys. W pudełku wraz z kartą otrzymujemy tylko instrukcję obsługi. Sterowniki dostępne są po włożeniu karty w port USB, wgrane do wbudowanej pamięci (partycja o pojemności 8MB bez możliwości zapisu, w całości zajęte na sterowniki, karta pokazuje się tak, jakbyśmy włożyli pamięć pendrive do komputera). Co ciekawe, w systemie karta rozpoznana jest jako Realtek, więc pewnie korzysta ona z układu tej firmy.

Sama karta ma długość około 42mm, jednak ma przyczepioną, obrotową anteną o długości aż 175 mm i o wysokim zysku 5 dBi. Konstrukcja anteny umożliwia pełne dostosowanie jej kierunku do warunków otoczenia, możemy nią poruszać w do przodu o 90 stopni, oraz na boki w zakresie 180 stopni.

Karta Mercusys MU6H to dwupasmowa, bezprzewodowa karta sieciowa pracująca w standardzie USB 2.0 o zwiększonym zasięgu dzięki dość sporej antenie zewnętrznej. Modulacja 256-QAM zwiększa prędkość transmisji danych w paśmie 2,4 GHz ze 150 Mb/s do 200 Mb/s wedle deklaracji producenta. Z kolei w paśmie 5 GHz karta pracuje w standardzie AC650 i może uzyskać transmisję teoretycznie do 433Mb/s.

Karta jest zgodna z systemami Windows w wersji 10/8.1/8/7/XP.

A jak karta wypada w testach? Karta pracowała pod kontrolą routera Deco M4 (AC1200). Przy paśmie 5GHz czasem była wykrywana z szybkością łącza 433Mbit/s, a innym razem niżej tej wartości - wówczas pracowała wolniej. Takimi wartościami się identyfikowała w systemie - a jakie były realne transfery?

Przy połączeniu 433Mbit/s uzyskiwała realną średnią transmisję na poziomie 250Mbit/s, co przekładało się na około 30MB/s. To były wyniki przy paśmie 5GHz, przy połączeniu 2.4GHz jest dużo mniej, co widać na wykresie.

Cena Mercusys MU6H wynosi obecnie (marzec 2021) około 50zł.