Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja Bayan Audio soundbook X3 - przenośny dźwięk
    

 

Recenzja Bayan Audio soundbook X3 - przenośny dźwięk


 Autor: DYD | Data: 31/07/14

Użytkowanie soundbook X3

Głośnik przenosi bezprzewodowo dźwięk za pomocą Bluetooth. Potrafi skorzystać z najnowszej technologii Bluetooth 4.0 wraz z szybkim parowaniem poprzez NFC (Near Field Communication). Urządzenie współpracujące z głośnikiem powinno minimalnie wspierać Blutooth w wersji 2.1, jednak w takiej wersji połączenia będziemy mieli dużo gorszą jakość dźwięku w głośniku. Dodatkowo jakość dźwięku podnosi zastosowanie zaawansowanego systemu kompresji aptX. Podłączenie soundbooka X3 może więc odbyć się poprzez tradycyjne blutoothowe parowanie głośnika z wybranym urządzeniem (smartfon, tablet, etc) lub jeśli posiadamy w nadajniku wsparcie dla NFC wystarczy przyłożyć np. nasz smartfon do podstawy głośnika w miejscu gdzie znajduje się logo NFC i po paru sekundach urządzenie zostanie sparowane z głośnikiem (odpowiedni sygnał nas o tym poinformuje). Soundbook X3 może mieć zapisanych do czterech urządzeń, które w razie zbliżenia będą automatycznie podłączane z głośnikiem. Jednak może pracować na raz z tylko jednym urządzeniem i nie ma możliwości łączenia np. dwóch głośników X3 jednocześnie (takie rozwiązania mają np. głośniki Creative). Zasięg pracy X3 to około 10 metrów w otwartej przestrzeni, przy 2 - 3 ścianach dystans zmniejszy się o połowę. Łączenie i parowanie działa sprawnie i nie ma z tym problemów. Sprawdzaliśmy na dwóch smartfonach Sony Xperia SP (NFC/Blutooth), Blackberry Z10 (NFC/Blutooth) i jednym future-phonie z Bluetooth 2.1. Z uwagi, że mamy Bluetooth i wbudowany mikrofon, to przy połączeniu ze smartfonem nasz głośnik może służyć jako zestaw głośnomówiący.

Wbudowany akumulator starcza na około 8 - 9 godzin ciągłego odsłuchu na połowie wartości głośności, w zależności od rodzaju muzyki, może pracować trochę krócej lub dłużej. Ładowanie akumulatora trwa około 4 godzin, podczas ładowania z tyłu świeci się na czerwono obrys wtyczki zasilającej, zaś po pełnym naładowaniu zmieni się na kolor zielony. Głośnik może pracować podczas ładowania z sieci. Z portu USB można spokojnie doładować przynajmniej raz smartfona od zera do pełna. Po takiej operacji pozostałej energii na odsłuch wiele w głośniku nie zostanie. W krytycznych momentach taka funkcja doładowania może jednak się przydać, choć już w ofercie jest wiele "awaryjnych" akumulatorów do smartfonów, które nie ważą prawie półtora kilo :-) Jeśli akumulator będzie już na wykończeniu pojawi się napis LOW na wyświetlaczu. Z portu USB nie można doładowywać samego X3, do tego służy tylko połączenie sieciowe.

Odsłuch @ Bluetooth
Testy osłuchowe wykonywane były na dwóch smartfonach: Sony Xperia SP (Bluetooth 4.0) oraz Blackberry Z10 (Bluetooth 4.0 + aptX). Różnic w pomiędzy tymi smarfonami nie doszukałem się. Odsłuch odbywał się na kilkudziesięciu utworach, poniżej przegląd na przykładzie paru kawałków.

Daft-Punk - Get Lucky: świetna dynamika, mocny wokal, wyrazisty bas, dobre zestrojenie wszystkich tonów. Wrażenie przestrzeni, nie czuć duszności i dławienia się dźwięku w małej puszce. Wszystkie sekcje wyraźnie słyszalne. Do 70% głośności brak wyraźnych zniekształceń, przy "maksie" już troszkę dźwięk mniej klarowny, przekaz traci na wyrazistości, ale zestaw nadal daje radę, choć lepiej go nie katować w ten sposób na dłuższą metę.

Alicia Keys - Girl on Fire & New Day (Live): wokal początkowy bardzo dobry, rozległy i pełny, czytelna gitara w tle, brzmienie dynamiczne, bas nie wyłazi za mocno. Nie ma problemu z puszczeniem na maksymalnym poziomie "volume". Mocniejsze wejście w "New Day" także na dobrym poziomie, sekcje skumulowane a jednak wyraźne w odsłuchu. Jak na małe, 1.5 kg pudełko jest bardzo poprawnie. Dźwięk świetnie lokuje się w przestrzeni pokoju. Podobne wrażenia przy Royskopp - Running to the Sea.

Maron 5 ft. Aguliera - Move Like Jagger: bardzo energetyczny kawałek, świetny przekaz na dużym poziomie głośności, wyraźne wysokie rejestry, dobry środek, jedynie słaba basowa stopa z perkusji trochę mierzi. Wokal mocny o ostrej barwie, można spokojnie urządzać małą imprezę na "ikstrójce" Bayana.

Mick Jagger - Sweet Thing: od początku szczegółowy, mocny i ze sporą dynamiką dźwięk dający w kość - powyżej 70% głośności uszy mogą trochę zacząć szczypać. Zarówno wysokie rejestry, środek, jak i przyjemny buczący bas mamy przekazany w pełnej palecie. Jagger kopie tyłek na Bayanie.

Rammstein - Sonne: Przy 70% ustawienia volume można prawie poczuć się jak na koncercie w niewielkim połączeniu. Stereo bardzo okazale wychodzi poza małą puszkę głośnika. Bardzo fajny przekaz. Powyżej tej wartości z dźwiękiem zrobi się już bardzo głośna rzeźnia. Instrumentarium jest bogate, wokal brzmi dostojnie. Jest moc.

Radio FM
X3 posiada dodatkową funkcję jaką jest radio FM. Antena została wbudowana w obudowę głośnika. Jej czułość oceniam na względnie dobrą, choć nie wszystkie stacje w Warszawie miały "czysty" odbiór. Samo strojenie stacji i późniejsze użytkowanie zostało mocno uproszczone. Nie ma tutaj automatycznego strojenia wszystkich stacji i możliwości szybkiego przechodzenia po nich. Działania radia FM wygląda następująco. Włączamy radio, wskakuje nam ostatnio wybrana częstotliwość - klawiszami możemy przechodzić albo w stopniowaniu co 0.1MHz lub po przytrzymaniu dłuższym przycisku, nasz sprzęt wyszuka nam stację sam. W ten sposób następuje przechodzenia po stacjach, w górę lub w dół częstotliwości. Szybkie "skakanie" po interesujących nas stacjach nie jest więc możliwe. Brakuje także systemu RDS, choć wyświetlacz LCD ma mocno ograniczoną ilość znaków. Mimo wszystko bardziej bym widział wsparcie dla RDS, skoro już jest wyświetlacz oraz przynajmniej możliwość zaprogramowania 5 wybranych stacji. Można oczywiście korzystać z radia internetowego z poziomu smartfona, ale skoro jest FM to ten temat mógłby być bardziej rozwinięty, a został trochę potraktowany po macoszemu. Po wyłączeniu urządzenia i ponownym włączeniu X3 pamięta ostatnią wybraną przez nas częstotliwość.

Teraz co nieco o jakości przesyłu dźwięku przez radio FM, który jest zupełnie odmienny od tego z poziomu Bluetooth. W tym względzie jest dobrze, choć przy bardziej głośnym odsłuchu zaczynają mocno dominować rejestry górne, zacierając nieco środek oraz jeszcze bardziej niskie tony. Dopiero po zejściu na poziom "normalnego" odbioru można wychwycić większość detali z muzycznego przekazu. Jednak na uwagę zasługuje ostry i klarowny przekaz nawet przy ustawieniu parametru "volume" na MAX. Co prawda wówczas, mimo iż dźwięk ma sporą dynamikę, dusi się nieco w swojej małej obudowie, jednak nie powodując wyraźnego przeciążenia głośników, tym samym emitując głośny i wyraźny przekaz. Można nim spokojnie nagłośnić całkiem spory pokój lub solidnie zaburzyć ciszę w plenerze. Bas w zależności od rodzaju utworu raz jest bardziej, raz mniej słyszalny. W rockowym utworach z silnym basem jest względnie dobrze, zaś przy utworach elektronicznych, popowych basu sporo brakuje. Sekcje gadane w radiu brzmią wyraźnie i czysto, a wokalu przyjemnie się słucha.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja Bayan Audio soundbook X3 - przenośny dźwięk
 
 » Technikalia
 » Design ... from UK
 » Użytkowanie soundbook X3
 » Wnioski
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »