Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja obudowy Fractal Design Define R6, flaga na maszt
    

 

Recenzja obudowy Fractal Design Define R6, flaga na maszt


 Autor: Ulan | Data: 04/05/18

Wnętrze i montaż

Fractal Design przedstawia swoją obudowę jako konstrukcje modułową, która umożliwia spore dostosowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika. Jak to wygląda w praktyce?? Najważniejszą zmianą jaką może zrobić użytkownik to wyjęcie koszyków na dyski twarde, odkręcić blachę mocującą i przenieść ją na drugą stronę obudowy, co bardzo powiększa komorę na mobo i umożliwi łatwe zamontowanie tam chłodnicy wodnego chłodzenia. W takiej konfiguracji można zamontować wtedy tylko 2 dyski twarde pionowo przykręcając je do blachy. Montaż płyty głównej jest dość komfortowy i nie sprawia większych kłopotów.

Przepusty i organizery kabli oparte o rzepy są na najwyższym poziomie, umożliwiają bardzo dobre ułożenie i zaprowadzenie porządku z kablami, są dobrze przemyślane, a z tyłu obudowy jest sporo miejsca, więc bez problemów można ułożyć sporo kabli i bez problemów zamknąć obudowę.

Co do montażu dysków twardych i SSD, to producent przewidział możliwość instalacji 6 dysków 3,5 cala oraz 2 dysków SSD z na tylnej płycie. Teoretycznie jeżeli by mieć tacki na dyski można by było zamontować aż 12 dysków twardych 3,5 cala (tyle jest mocowań do tacek, tylko wtedy trzeba by zrezygnować z montażu napędu optycznego - z nim zmieściły by się 11 bądź 10). Sam sposób mocowania tacek na dyski jest też dość kontrowersyjny, specjalne plastikowe zaczepy (są one na końcu tacek) mocuje się do blachy, a z przodu przykręca się je szybko śrubkami, mimo wszystko wygodniejsze są szyny do wsuwania tacek. Ten sposób mocowania tacek powoduje, że mogą one mieć tendencje do drgania. Za to sporym plusem jest mocowanie dysków do tacek za pomocą śrubek z karbowanymi główkami, co umożliwia przykręcenie ich i odkręcenie palcami (takie cienkie szybko śrubki). Od strony boku z oknem uchwyt na tacki na dyski jest zakryty odkręcaną ozdobną blaszką z wytłoczoną nazwą firmy przykręcaną na dwie szybko śrubki, zasłania ona mocowania tyłu tacek na dyski, można też jak pisze producent przykręcić dodatkowe śruby mocujące tacki na czas transportu żeby wzmocnić mocowanie dysków.

Producent przewidział też, że można przenieść blachy mocujące dyski SSD na dół komory na płytę główną (w sumie jakby móc dokupić takie blaszki można by było zamontować dodatkowe 2 dyski SSD).

Na samej płycie do montowania mobo w jasny sposób jest oznaczone w jakie miejsca wkręcić kołki dystansowe w zależności czy to płyta ATX, micro-ATX czy ITX. Co do instalacji systemów chłodzenia to obudowa R6 daje ogromne możliwości dostosowania do własnych potrzeb. Jeżeli wybierzmy chłodzenie oparte o wentylatory to możemy ich w obudowie umieścić całkiem sporo. Standardowo producent dołącza 3 wentylatory 14 cm Dynamic X2 GP-14 w kolorze białym, Jeżeli będziemy chcieli możemy jeszcze podłączyć więcej wentylatorów 12 lub 14 cm (jeszcze jeden na przód obok 2 dołączonych firmowo), ponadto można zainstalować dodatkowe wentylatory na górze obudowy (w zależności od tego co wybierzemy albo 3x120 albo 2 lub 3x140), a na dole obudowy można zainstalować 2x120/140. Producent tez pomyślał o tym jak zarządzać zasilaniem tak wieloma wentylatorami, z tyłu tacki na płytę główną zamontowana jest płytka drukowana z układami oraz podłączeniem dla 3 wtyczek 4 pin oraz 6 wtyczek 3 pin, źródłem zasilania jest kabel z gniazdem S-ATA, do którego podłącza się wtyczkę z zasilacza, ponadto jest kabel z wtyczką 4-pin do podłączenia do płyty głównej by móc sterować obrotami wentylatorów (tu mam obawy jak to by funkcjonowały, gdyby podłączyć wentylatory różnych producentów, pewnie gdyby podłączyć tylko firmowe wentylatory Fractal Design będzie to działało poprawnie).

Firma pomyślała też o fanach wodnego chłodzenia, dając możliwość podłączenia całkiem rozbudowanych systemów. Chłodnice można umieścić z przodu obudowy, na górze (tu po odkręceniu blachy mocującej na wentylatory można zamontować chłodnicę wystającą poza obrys obudowy). Ponadto można też zainstalować chłodnice na dole obudowy w komorze na zasilacz.

W obudowie można zainstalować na procesorze radiator o maksymalnej wysokości 185 mm (czyli całkiem spory). Maksymalna długość zasilacza, który się zmieści to 300 mm. Co do długości karty graficznej, to przy odpowiedniej konfiguracji może być aż 400 mm, a maksymalna wysokość (z wtyczka zasilania) to 155 mm.

Postanowiłem też sprawdzić na sucho (bez podłączania elektrycznego, bowiem nie miałem do dyspozycji wymaganego do tego dodatku czyli Flex VRC-25) poziomo karty graficznej i rozwiązanie to moim zdaniem może się sprawdzi w wypadku bardzo dobrze obudowanych kart graficznych. Podłączyłem Nvidia 1060 6 GB od firmy MSI i nie było to zbyt stabilne - miałem uczucie, że może to uszkodzić kartę, bowiem jest ona przymocowana z jednej strony, reszta wisi w powietrzu i na kartę działają spore siły zwłaszcza kiedy z jakiegoś powodu musimy ją położyć na boku (np. transport w bagażniku samochodu). Być może bardziej zabudowane karty graficzne (w pudełkowej obudowie), bardziej sztywne będą lepiej pasowały do tego rozwiązania. Pozostaje tylko kwestia zakupu tego dodatkowego Flex VRC-25, w chwili pisania tego tekstu niestety nie był on dostępny (a w każdym razie mi się nie udało odnaleźć miejsca gdzie można go kupić). Sam pomysł może się spodobać komuś, kto kupił sobie maksymalnie "wypasioną" kartę graficzną (np. NVIDIA TITAN V) i chce się pochwalić, to taki sposób montażu może być dla niego idealny ;) bo od razu widać co za potwora ma wewnątrz komputera. Dodatkowo sposób przykręcania śledzi na tych 2 dodatkowych slotach jest bardzo nieprzyjazny i irytujący, bo ciężko się przykręca tam śruby.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja obudowy Fractal Design Define R6, flaga na maszt
 
 » Wygląd zewnętrzny
 » Wnętrze i montaż
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »