Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja obudowy Fractal Design Define R6, flaga na maszt
    

 

Recenzja obudowy Fractal Design Define R6, flaga na maszt


 Autor: Ulan | Data: 04/05/18

Podsumowanie

Co można powiedzieć o nowym flagowcu firmy Fractal Design po kilkudniowym obcowaniu z tą obudową? Wykonana jest naprawdę na wysokim poziomie, użyte materiały są naprawdę bardzo solidne i wysokiej jakości, co odbija się na jej wadze która wynosi 12,5 kg (dla jednych będzie to zaleta, dla innych wada, zwłaszcza tych, którzy często przenoszą obudowę, bo całość złożonego komputera z kilkoma dyskami 3,5 cala, napędem optycznym, solidnym radiatorem, i dużym zasilaczem łatwo może przekroczyć 20 kg.

Sporym plusem są dość rozbudowane możliwości aranżacji środka obudowy (likwidacja tacek na dyski HDD, inny sposób mocowania karty graficznej, kilka możliwości mocowania chłodnic WC). Producent daje nam też możliwość zdecydowania czy chcemy mieć cichszy komputer czy lepiej chłodzony (górny filtr).

Ponadto producent daje nam możliwość sporego wyboru wersji kolorystycznych (czarna, biała, gunmetal i blackout) oraz możliwość wyboru czy chcemy okno czy nie. Nie podoba mi się jednocześnie pomysł z wymiennym panelem przednim, który od standardowego rożni się tylko posiadaniem gniazda USB typu C (3.1 Gen 2), w topowym modelu dla fanatyków takie złącze powinno być już standardem a nie dodatkiem i to jeszcze niemało płatnym. Nie jestem też fanem gniazd USB skierowanych do góry, wole kiedy gniazda usb są na boku obudowy, mniej kurzu i ewentualnie wylanie jakiegoś płynu nie spowoduje problemu.

Innym nie do końca pasującym mi elementem jest sposób mocowania tacek na dyski twarde, który dla mnie okazał się wyjątkowo niewygodny, zwłaszcza kiedy mamy zainstalowane kilka dysków i musimy wymienić jeden. Ponadto nie do końca podoba mi się sposób montowania dysków SSD (bo raczej nie mechanicznych dysków 2,5 cala bez podkładek tłumiących) miałem dość irytujące odczucia podczas ich instalacji i do tego aż 5 śrub mocujących dysk SSD...

Sporym plusem w dzisiejszych czasach jest mimo wszystko możliwość zainstalowania napędu optycznego, bowiem coraz więcej obudów nie ma już takiej możliwości, a jednak czasami się przydają. Ponadto na warto pochwalić producenta za możliwość zainstalowania sporej ilości dysków twardych i SSD (gdyby móc dokupić tacki to dałoby się zamontować nawet 12 HDD i 4 SSD jednocześnie).

Również ważnym akcentem, choć czasem niedocenianym, jest dołączona instrukcja obsługi, która bardzo dokładnie pokazuje na rysunkach wszelkie możliwe opcje konfiguracji obudowy.

Podsumowując to bardzo dopracowana obudowa z kilkoma małymi wadami (ale to sprawa subiektywna), bardzo dobra podstawa do budowy silnego i bogato wyposażonego komputera (zwłaszcza dla kogoś kto potrzebuje sporo miejsca na dyski twarde) i nie wyobraża sobie komputera bez napędu optycznego (lub panelu sterującego wiatrakami albo czytnikami kart flash). Osoby często przenoszące swoje komputery raczej niech poszukają czegoś lżejszego... ;-)


poprzednia strona (Wnętrze i montaż )    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja obudowy Fractal Design Define R6, flaga na maszt
 
 » Wygląd zewnętrzny
 » Wnętrze i montaż
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »