Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja klawiatury H20 Mini wireless Keyboard Touchpad
    

 

Recenzja klawiatury H20 Mini wireless Keyboard Touchpad


 Autor: Liluh | Data: 24/10/18

Recenzja klawiatury H20 Mini wireless Keyboard TouchpadMała bezprzewodowa klawiatura z wbudowanym touch padem – zbędny gadżet czy wybawienie? Przyjrzyjmy się bliżej temu niewielkiemu chińskiemu urządzeniu, przeznaczonemu głównie do smartfonów, tabletów, choć nie tylko. Klawiatura H20 Mini wireless Keyboard Touchpad przyszła do nas za pośrednictwem chińskiego sklepu dd4.com i oferowana jest w promocyjnej cenie $14.95 (wysyłka gratis) po użyciu specjalnego kuponu ''H20TWSKB''. Zapraszam do recenzji.

. . .

WstępKlawiatura ekranowa zawsze będzie mniej funkcjonalna od przyciskowej, z tego już tylko powodu, że tak naprawdę nie pozwala na bezwzrokowe pisanie. Wystarczy chwila nieuwagi, drobne przesunięcie palca i już leci literówka. Stąd zresztą taka kariera różnorakich słowników i skryptów przewidujących pisanie w każdym z obecnie produkowanych smartfonów. Ale czy to wystarcza?

Nie mnie. Przewidywanie nigdy nie daje mi tego czego oczekuję, a ciągłe poprawianie wypisywanej treści tylko denerwuje i rozwleka prostą przecież czynność na długie minuty. Może mam za duże palce, za mały telefon, a może po prostu jestem z pokolenia, które lubią czuć wypukłość klawisza pod opuszką palca? Tak czy siak, niewielka turystyczna klawiaturka w rodzaju H20, to jest to czego potrzebuję.

WyglądH20 jest czarna, matowa i niewielka (wymiary: 144 x 75 x 9 mm), a waży zaledwie niecałe 100g. Idealna by schować ją w kieszeni kurtki lub spodni. Chropowatość materiału nadaje odpowiedniej przyczepności, zapewnia też odporność na zadrapania. Na górnej krawędzi umieszczono złącze mini USB (do ładowania) oraz przesuwny włącznik. Ponad klawiaturą widzimy czarny, podświetlany pasek informacyjny z ikonkami sygnalizującymi niski stan baterii, zasięg WiFi, migającą podczas pisania diodkę z rysunkiem dłoni oraz podświetlony napis H20 (pokazuje czy urządzenie jest włączone). Klawisze, a jest ich 69 (QWERTY), są wykonane z gumy i podświetlane. Za pomocą przycisku funkcyjnego otrzymujemy dodatkowych 38 aliasów. W tym m.in. regulowanie jasności podświetlenia, potencjometr, parowanie pilota TV i klasyczne znaki dostępne na zwykłej klawiaturze za pomocą klawisza SHIFT. Po odwróceniu urządzenia, otrzymujemy automatycznie aktywowany, sporej wielkości touchpad (85x 50mm). Aktywne pole jest fajnie zaznaczone podświetlaną w 7 kolorach ramką.

Czy H20 jest ładna? Niespecjalnie. Ot, czarny sześcian z raczej przeciętnej jakości materiałów. Nie to żeby coś trzeszczało lub było źle spasowane. Pod tym względem wszystko w jest porządku. Po prostu estetyka urządzenia jest czysto użytkowa i oczu naszych nie cieszy.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Specyfikacja• Model: H20
• Typ: bezprzewodowa
• Interfejs: USB - odbiornik w zestawie
• Zasięg: do 10 m
• Łączność bezprzewodowa 2,4 Ghz
• Układ klawiatury: QWERTY - 92 klawisze + touchpad
• Podświetlenie klawiatury oraz touchpada
• Ładowanie: przez port USB (przewód w zestawie)
• Automatyczna funkcja oszczędzania akumulatora
• Kompatybilne z: Windows XP/Vista/7/Android (host)/Linux/MAC oraz Raspbian - Raspberry Pi
• Wymiary: 144 x 75 x 9 mm
• Waga: 97 g
• Zasilanie: akumulator Li-Ion
• Napięcie ładowania: 5 V

FunkcjonalnośćH20 otrzymujemy w zestawie z kabelkiem do ładowania oraz wpinanym w standardowe USB odbiornikiem WiFi (wielkość: nano). To o tyle istotne, że o ile klawiatura działa w zakresie WiFi 2.4 GHz, to jednak do bezproblemowej instalacji potrzebuje odbiornika. Takie rozwiązanie pozwala na używanie urządzenia natychmiast po wpięciu (USB HOST). Włączamy klawiaturę i działa, zero instalacji, ewentualnie konieczność sparowania przy większych zakłóceniach sygnału (głównie w przypadku set-top boxów i telewizorów).

H20 można podpiąć do telefonu, jeśli tylko posiadamy przejściówkę z dużego USB na mini. W przypadku telefonów i tabletów z systemem Android konieczne będzie ściągnięcie dodatkowej apki (np.: Maja) do obsługi polskich znaków diakrytycznych, co dotyczy wszystkich zewnętrznych klawiatur a nie tylko opisywanej. H20 działa także wpięta do zwykłego komputera, współpracuje z Windowsem 2000/XP/Vista/7/8/10, MacOS i Linuxem. Nie kłóci się z już podpiętą klawiaturą, dlatego może być fajnym rozwiązaniem do np.: prowadzenia prezentacji dla klientów czy współpracowników. Z jednej strony klawiatura, z drugiej podręczny touchpad z rozpoznawaniem dziewięciu gestów. Przy czym pełna gama dostępna jest tylko dla Windows 7 lub wyższego, dla pozostałych zostają trzy standardowe gesty symulujące myszkę oraz jeden zmieniający kolor podświetlenia. Ciekawą opcją jest też teoretyczna możliwość „nauczenia” klawiatury niektórych funkcji pilota do telewizora za pomocą wbudowanego nadajnika podczerwieni (IR). W praktyce lakoniczność dołączanej do pakietu instrukcji nie pozwala na skorzystanie z tej funkcji. Zwyczajnie nie wiadomo jakby to miało działać (jak przypisuje się aliasy) i w związku z tym, nie udało mi się tego zrobić. Nie znalazłem też niczego na ten temat w sieci, przynajmniej polsko lub anglojęzycznej.

Skoro już przy minusach jesteśmy to pewną trudnością w płynnym pisaniu jest brak znaków przystankowych na osobnych klawiszach. Mamy je tylko pod klawiszem funkcyjnym, co niestety wymusza zmianę ułożenia palców w przypadku pisania kciukami. Kolejną sprawą, która może wyłączać H20 z poważnych zastosowań, jest brak szyfrowania transmisji danych. Oznacza to, że wszystko co wpiszemy może być przechwycone przez inne urządzenie będące w zasięgu nadajnika. Nie warto więc logować się za jej pomocą na konta bankowe lub w inne zastrzeżone miejsca.

PodsumowanieH20 Mini Wireless Keyboard & Touchpad to przede wszystkim super tanie (normalnie poniżej 20$ , a przez parę dni mamy specjalny kupon obniżający cenę, szczegóły poniżej) i uniwersalne rozwiązanie wśród urządzeń HID. Wymienione minusy, nie przesłaniają w tym przypadku plusów. Klawiatura jest podświetlana, ma czujnik położenia więc automatycznie przełącza się między stronami a touchpad potrafi pracować zarówno w ułożeniu horyzontalnym jak i wertykalnym. Przyciski są responsywne, a bateria spokojnie wytrzyma kilkanaście godzin, zwłaszcza że urządzenie automatycznie przechodzi w tryb uśpienia (wybudzamy podnosząc je). Mimo, że dołączona angielska instrukcja dość skromnie traktuje temat obsługi podczerwieni, to w pozostałym zakresie jest wyczerpująca i poprawna. A to wcale nie jest standard w przypadku produktów z Chin. Jednym słowem, jeśli nie znaleźliście niczego tańszego o podobnej funkcjonalności (a ja nie widziałem), możecie śmiało wydać tych kilkadziesiąt złotych.

Plusy:


• cena
• bateria
• podświetlenie
• funkcjonalność

Minusy:


- niewiadome sterowanie IR
- brak szyfrowania transmisji
- brak osobnych znaków przystankowych

Klawiatura H20 Mini wireless Keyboard Touchpad przyszła do nas za pośrednictwem chińskiego sklepu dd4.com i oferowana jest w cenie $14.95 (wysyłka w cenie) po użyciu specjalnego kuponu ''H20TWSKB''.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja klawiatury H20 Mini wireless Keyboard Touchpad
 
Wyświetl komentarze do artykułu »