Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Recenzja OKI C301dn - ledowy druk w kolorze za rozsądne pieniądze?
    

 

Recenzja OKI C301dn - ledowy druk w kolorze za rozsądne pieniądze?


 Autor: Liluh | Data: 22/12/14
     

Drukuj, drukuj, drukuj!

Cóż, 301dn nie zaskoczy nas mnogością opcji wykraczających poza kolorowe drukowanie. Nie posiada WiFi oraz zdecydowanie nie jest urządzeniem wielofunkcyjnym (brak skanu, faksu etc.), ale to do czego jest przeznaczona, wykonuje bardzo dobrze, chociaż nie bez zastrzeżeń.

Zacznijmy od tego, że do wyboru mamy tylko sterownik GDI / XPS. Jest to zaskoczenie, ponieważ wszystkie inne drukarki OKI korzystają z języka PostScript / PCL. Upraszczając problem, produkt Microsoftu (GDI) gro procesu drukowania dokumentu przeprowadza na poziomie systemu operacyjnego, podczas gdy pozostałe „wrzucają” go na drukarkę. Z tego powodu GDI pozwala na szybsze drukowanie, za to PostScript ma dużo większą funkcjonalność.

W standardowych ustawieniach OKI 301dn, sterownik próbuje „poprawić” barwy na swoją modłę, przez co przeważnie przekłamuje je na niekorzyść (np.: zbyt matowe, lub zbyt ocieplone) dlatego rozsądniej będzie zdać się na ręczne ustawienie palety kolorów, choćby w ustawieniach zaawansowanych. Zresztą, akurat na możliwość manipulowania kolorami, nasyceniem, szczegółowością i innymi cechami wydruku – nie ma co narzekać. Możemy to uczynić zarówno z poziomu samej drukarki, sterownika, jak i dołączonych na płycie programów w rodzaju ColorSwatch (wzornik palety) i ColorCorrect (korekta barw).


(kliknij, aby powiększyć)

Metodą prób i błędów, uważnego operowania tonami, da się wycisnąć z OKI 301dn siódme poty, czego rezultatem będzie naprawdę dobrej jakości wydruk nawet na zwykłym papierze. Drukarka bardzo dobrze radzi sobie też z drobną czcionką i cienkimi liniami. Do dyspozycji mamy kilka trybów – ProQ, szczegółowy (1200x600) oraz normalny (600x600) plus, do każdego z nich możliwość zaznaczenia „jakości fotograficznej”. Wydruki lecą szybko, bo 9 sekund dla koloru i 8,5 sekundy dla czarnego to naprawdę niewiele. Jest się z czego cieszyć.

Kolejną ciekawą opcją jest wspomniana możliwość drukowania długich banerów, co przyda się w zastosowaniach biurowych, a pewnie też szkolno-dydaktycznych. Najbardziej cieszy jednak sprzętowy duplex, który zwyczajnie ułatwia życie i oszczędza papier (istotny składnik kosztów drukowania). A jeśli już jesteśmy przy kosztach, istnieją opcje pozwalające na oszczędne drukowanie. W sterowniku GDI, oszczędność kolorów da się regulować (0-100%), w XPS już nie. Natomiast sama drukarka posiada licznik, który na bieżąco wskazuje nam zużycie bębna, pasa, kolorów oraz liczbę zadrukowanych kartek z wybranego podajnika.

Z podobną atencją firma OKI podchodzi do kwestii poboru mocy. Drukarka działa w czterech trybach: pracy, gotowości, energooszczędnym i uśpienia. W pierwszych dwóch będzie to odpowiednio 480 i 80 W. Z kolei w trybie eco, urządzenie pobiera 9,5 W energii elektrycznej, a w uśpieniu jedynie 2,5 W i włącza się podczas zlecenia wydruku. Jeśli porównamy przytoczone liczby do innych drukarek, wyjdzie nam, że tylko zużycie w trybie uśpienia jest zdecydowanie niższe niż u konkurencji, w pozostałych to średnia rynkowa. Dobre i to. Czas po jakim drukarka „pójdzie spać” można dowolnie skonfigurować, stosownie do preferencji. Może to być minuta, a może być np.: godzina.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja OKI C301dn - ledowy druk w kolorze za rozsądne pieniądze?
 
 » Co i po co. Wstęp.
 » Drukuj, drukuj, drukuj!
 » So far, so good - jak mawiają Anglosasi
 » Drukowanie, a koszty
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »