Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Recenzja OKI C301dn - ledowy druk w kolorze za rozsądne pieniądze?
    

 

Recenzja OKI C301dn - ledowy druk w kolorze za rozsądne pieniądze?


 Autor: Liluh | Data: 22/12/14
     

Drukowanie, a koszty

Najważniejszą sprawą jest to, czy drukowanie na OKI 301dn jest naprawdę tak tanie, jak deklaruje producent? Wspominaliśmy już o energooszczędności i dupleksie, dlatego skupmy się na czystej relacji ilość wydruków/cena tonera.

Tonery startowe, według zapewnień producenta, wystarczą na ok. 750 arkuszy przy kryciu w okolicach 4,5% na stronę. To niewiele, chociaż akurat fabryczny montaż pojemników niepełnych albo o zmniejszonej pojemności jest smutnym, rynkowym standardem. Toner sklepowy powinien wystarczyć już na 2200 arkuszy (krycie 5%) w przypadku koloru czarnego, oraz na 1500 arkuszy pozostałych (patrz tabelka). Daje to odpowiednio koszt 12gr i 18gr na kartkę. Porównajmy te ceny do Kyocera FS-C5150DN, do której materiały eksploatacyjne są droższe, ale starczają na większą ilość wydruków. Dla czarnego na jeden wydruk wydamy 6 gr, a dla pozostałych kolorów 11 gr.

Załóżmy przez chwilę, że zamiast oryginalnych, zastosujemy najtańsze zamienniki. Wtedy dla OKI 301dn uzyskamy wartości 1 gr (do 4 gr) i 3 gr (do 11 gr), a dla produktu Kyocera 2 gr (do 5 gr) oraz 3 gr( do 6 gr).

Przy czym 301dn ma wymienny bęben świetlny, który kosztuje 2/3 ceny nowej drukarki i starcza na circa 30 000 wydruków, podczas gdy FS-C5150DN ma bęben zespolony (nie da się go wymienić) starczający na od 100 000 do 200 000 wydruków. Relatywnie więc, oba te koszty są porównywalne, chyba, że doliczymy jeszcze pas transmisyjny i zespół utrwalający (do 60 000 wydruków), co również podlega zużyciu jeśli chodzi o produkt OKI. Wtedy wyjdzie nam, że taniej jest kupić nową drukarkę.

Trzeba jednak pamiętać, że producent ostrzega przed używaniem nieoryginalnych zamienników, strasząc przy tym możliwością utraty gwarancji na sprzęt. Wynika to przede wszystkim z obawy przed próbami wymiany chipa w tonerze, co jeśli będzie przeprowadzone w sposób niedbały, może prowadzić do trwałego uszkodzenia drukarki (czytnika, albo zasypania bębna).Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja OKI C301dn - ledowy druk w kolorze za rozsądne pieniądze?
 
 » Co i po co. Wstęp.
 » Drukuj, drukuj, drukuj!
 » So far, so good - jak mawiają Anglosasi
 » Drukowanie, a koszty
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »