Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Recenzja OKI C301dn - ledowy druk w kolorze za rozsądne pieniądze?
    

 

Recenzja OKI C301dn - ledowy druk w kolorze za rozsądne pieniądze?


 Autor: Liluh | Data: 22/12/14
     

Podsumowanie

OKI 301dn to sprzętowo dobra drukarka o niezłych parametrach druku. Za niewielkie pieniądze jakie na samym początku musimy wyciągnąć z portfela (~600 zł) zyskujemy sprzęt, który co prawda nie zrobi z naszego domu czy biura zakładu fotograficznego, ale pozwoli na szybkie drukowanie zdjęć i materiałów, których nie będzie nam wstyd pokazać klientom lub zanieść do szkoły. Niestety, niska cena jest też powodem, dla którego 301dn nie ma praktycznie żadnych dodatkowych opcji i funkcjonalności poza dupleksem oraz możliwością drukowania długich banerów.

Problemy w użytkowaniem (wymiana tonera, dziwne zachowanie sterownika GDI) rodzi pewne obawy co do niezawodności produktu przy dłuższym użytkowaniu. Chociaż mimo wszystko, usterki te nie występują powszechnie i w zasadzie dadzą się rozwiązać. Trzeba też pamiętać o 3-letniej gwarancji producenta, więc jakby co, zawsze będzie można drukarkę odesłać do serwisu.

Najważniejsza jest jednak cena materiałów eksploatacyjnych i mówiąc całkowicie szczerze, używanie oryginalnych tonerów czyni zakup OKI 301dn zupełnie nieopłacalnym w stosunku do topowej konkurencji. Lepiej już zastanowić się nad którymś z droższych modeli (takie same tonery) od OKI. Co innego zamienniki, a są one naprawdę tanie. W takim ujęciu, ryzykując utratę gwarancji dostajemy super-tani druk.

Jeśli więc chcemy pozostać przy materiałach eksploatacyjnych zalecanych przez producenta, musimy się liczyć z tym, że drukowanie w dużej ilości będzie na OKI 301dn mało opłacalne. Jeśli nie planujemy drukować więcej niż, dajmy na to, kilkuset arkuszy miesięcznie, wtedy faktycznie jednorazowo niższy koszt pojedynczego tonera może wydawać się zachęcający. Przy czym jeśli korzystać będziemy z drukarki tylko okazjonalnie, to fakt, że drukarka jest szybka traci na znaczeniu. Istnieje oczywiście cała gama drukarek innych firm w podobnej albo nawet niższej cenie, które są wolniejsze i nie mają np.: dupleksu, a wydruki są marnej jakości, za to tonery będą do nich znacznie tańsze. Należy się jednak zastanowić, czy to na czym nam naprawdę zależy to nie jakość wydruku ? A na tym polu OKI 301dn wygrywa.

Podsumowując. OKI 301dn to propozycja głównie dla osób, które sporadycznie korzystają z kolorowych wydruków. Chyba, że zdecydujemy się na zamienniki, wtedy drukowanie stanie się naprawdę tanie i 301dn może nam posłużyć do wydrukowania przynajmniej 60 000 arkuszy (jakieś 2,5 roku pracy przy 2000 wydrukach / miesiąc), po czym taniej niż wymieniać zespół drukujący, będzie ją wyrzucić :-)

Będziemy zadowoleni z jakości drukowanych obrazów i folderów oraz szybkości z jaką to się dzieje, ale mina nam zrzednie, kiedy w krótkim czasie będziemy musieli po kolei uzupełnić wszystkie kolory. Konia z rzędem temu, kto stojąc przed wyborem – firmowe czy zamienniki - zdecyduje się na zakup oryginalnego kompletu.

Sprzęt do testów udostępniła firma OKI.

poprzednia strona (Drukowanie, a koszty)    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja OKI C301dn - ledowy druk w kolorze za rozsądne pieniądze?
 
 » Co i po co. Wstęp.
 » Drukuj, drukuj, drukuj!
 » So far, so good - jak mawiają Anglosasi
 » Drukowanie, a koszty
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »