Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Recenzja Roidmi EVE Plus z dodatkowym zbiornikiem na kurz
    

 

Recenzja Roidmi EVE Plus z dodatkowym zbiornikiem na kurz


 Autor: Redakcja | Data: 23/04/21

Aplikacja roidmi cleaner lub Xiaomi Home

Robotem steruję się za pomocą aplikacji, aby móc efektywnie zarządzać jego pracą oraz stworzyć mapę(y) naszego mieszkania czy domu. Do wyboru mamy dwie opcje, albo korzystamy z aplikacji roidmi cleaner albo z Xiaomi Home. Niestety nie można korzystać jednocześnie z dwóch aplikacji, tylko trzeba się zdecydować na jedną, gdyż przełączanie pomiędzy nimi wymaga ponownej konfiguracji Wi-Fi i resetowania urządzenia. Generalnie funkcjonalności oraz interfejs mapy w obydwu appkach są praktycznie takie same, ale wpierw korzystałem z Xiaomi Home i tam nie wykrywał nowego firmware do urządzenia. A po przejściu na roidmi cleaner wykrył od razu nowe oprogramowanie. Tak więc poprzestaliśmy na testowaniu w appce roidmi cleaner, gdyż wydała się bardziej wspierana przez producenta.

Po zainstalowaniu roidmi cleaner na smartfonie dodajemy nasze urządzenie zgodnie z instrukcją, co nie powinno sprawić żadnych problemów. Po poprawnym dodaniu robota, będzie on widoczny na ekranie głównym appki i liście urządzeń. W sumie wszędzie jest widoczny jako Roidmi EVE, więc nie wiem w sumie skąd ten dodatek Plus. Aplikacja działa w języku polskim, ale tłumaczenie wymaga jeszcze wielu poprawek.

Pierwszy krok jaki należy zrobić w appce to stworzyć naszą mapę mieszkania. Po ustawieniu pojemnika na kurz w odpowiednim dla nas miejscu należy przygotować mieszkanie do tego procesu. W tym celu należy usunąć z podłóg wszelkie przeszkadzające przeszkody, zabezpieczyć kable oraz otworzyć wszystkie drzwi aby robot miał dostęp do pomieszczeń, które chcemy aby nasz odkurzacz eksplorował. Robot podczas tworzenia pierwszej całej mapy mieszkania będzie objeżdżał mieszkanie i wracał kilku krotnie w różne rejony mieszkania. Robi to w miarę inteligentnie, choć na pewno mógłby to robić bardziej optymalnie. Ten proces w zależności od wielkości mieszkania może zająć trochę czasu, w naszym przypadku (mieszkanie około 80m2) robotowi zajęło przygotowanie mapy 52 minuty, z czego wedle danych z aplikacji efektywnej przestrzeni oczyszczonej było 43 m2. Zużył w tym czasie 15% pojemności baterii (bez mopowania, tryb pracy cichy). Nie ominął żadnego pomieszczenia. Widok trasy jego można prześledzić na zrzutach ekranu poniżej.


Mapa i trasa przejazdu z aplikacji roidmi cleaner (kliknij, aby powiększyć)

Po wykonaniu mapy przez robota zapewne będzie potrzebna jej edycja, aby poprawnie wyznaczyć i pokoje, korytarze, bo mogą być błędy po pierwszym przejeździe. Do tego służy specjalna sekcja edycji mapy, gdzie możemy scalać (rozdzielać) pomieszczenia, nadać im własne nazwy, tworzyć wirtualne ściany, utworzyć obszary z całkowitym zakazem dostępu dla robota lub wyznaczyć strefę bez mopa. Zabrakło dla mnie możliwości usunięcia wybranego obszaru z mapy, bo np. lustra tworzą odbicia i na mapie może być widoczne lustrzane odbicie danego pokoju, co trochę zaburzą wizualizację pomieszczeń. Jednak te lustrzane odbicia w samej funkcjonalności w ogóle nie przeszkadzają, chodzi jedynie o większą czytelność mapy. Jak już mapa będzie gotowa warto ją zapisać, bo jak wspominałem wcześniej, może ona zniknąć, jak skorzystamy z jednego z przycisków na obudowie. Dużą zaletą aplikacji to możliwość tworzenia kilku map, np. jak mamy dwa (lub więcej) piętra albo chcemy mieć kolejną mapę w innym miejscu. Wówczas przenosimy stację ładującą w odpowiednie miejsce i wybieramy tworzenie nowej mapy.

Jeśli chcemy rozpocząć sprzątanie mamy do wyboru kilka opcji. Oprócz sprzątania całej mapy, możemy wyznaczyć konkretne pomieszczenie, wybrane obszary lub sprzątanie pobliskiego obszaru (inaczej nazywanej punktowe, czyli sprzątany jest obszar kwadratu o wymiarach 1.6m x 1.6m, którego środkiem jest nasz robot). Określamy też siłę ssania (4 poziomy: cichy, standard, moc i maks), mopowanie (też 4 poziomy: brak, standard, duży, maks). Można też zaznaczyć podwójne czyszczenie oraz mopowanie po ścieżce Y.


Aplikacja roidmi cleaner (kliknij, aby powiększyć)

W ustawieniach robota możemy określić czy chcemy używać radaru do unikania kolizji, czy lampka kontrolna ma być zawsze włączona oraz rozpoznawanie dywanu i automatyczną zmianę mocy na maksimum po wykryciu dywanu. Jest też tryb "Nie przeszkadzaj" , w którym robot nie będzie wydawać żadnych komunikatów głosowych i nie będzie automatycznie kontynuował sprzątania.

Ustawienia pojemnika do zbierania kurzu pozwalają na wyłączenie kontrolek, wyłączenie przycisku dotykowego na wyświetlaczu oraz po który, sprzątaniu ma być pobrany kurz do pojemnika - 3 poziomy oraz brak zbierania pyłu po sprzątaniu. Jest możliwość ustalenia harmonogramu pracy, którego dnia, o której godzinie, jaki obszar, jaki rodzaj sprzątania ma być wykonany.


Aplikacja roidmi cleaner (kliknij, aby powiększyć)

Mamy zapisy poszczególnych czyszczeń - całkowite oraz z ostatnich 14 dni, starsze są kasowane. Jest też informacja o zużyciu filtra, szczotek bocznych, środkowe szczotki oraz czystości szczęściu sensorów. Może zdefiniować głośność komunikatów głosowych oraz język, mamy polską wersję (kobieta). Tryb zdalnej kontroli umożliwia sterowanie robotem strzałkami, coś jakby pilotem do przodu i na boki. Jest możliwość aktualizacji firmware - korzystałem z wersji 0.7.9_2269.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja Roidmi EVE Plus z dodatkowym zbiornikiem na kurz
 
 » Roidmi EVE Plus ze stacją na kurz
 » Aplikacja roidmi cleaner lub Xiaomi Home
 » Robot sprząta, pan odpoczywa
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »