Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja soundbarów Sound Blaster Katana V2X i Stage 360 od Creative
    

 

Recenzja soundbarów Sound Blaster Katana V2X i Stage 360 od Creative


 Autor: Adam | Data: 21/11/22

No dobrze, a jak ma się to w praktyce?

Na początek połączenie smartfona przez Bluetooth i testy muzyki z YouTube. Stereo jest słyszalne, choć nie rozchodzi się z listwy zbyt szeroko. Dźwięk jest nieco przytłumiony, co odbija się na głównie na tonach wysokotonowych i partiach wokalnych. Do połowy głośności jest względnie dobrze, jednak im bardziej w górę zwiększymy moc, tym robi się mniej ciekawie. Raczej przy takim połączeniu nie polecę odsłuchu w pełni mocy, o ile cenimy sobie jakość dźwięku i nasze uszy. Jeśli zaś ten sam materiał z YouTube puścimy ze źródła HDMI będzie już spora różnica - dźwięk stanie się bardziej klarowny i można tym samy zwiększyć głośność bez większej obawy o doznania słuchowe.

Jeśli chcemy cieszyć się dźwiękiem Dolby Atmos, musimy mieć przede wszystkim urządzenie zgodne z tym standardem. W moim przypadku telewizor nie wspierał jeszcze Dolby Atmos, a jedynie Dolby Digital, więc aby sprawdzić ten standard trzeba szukać urządzenia wspierającego Atmos. Także PC nie posiadał odpowiedniego codeca audio. Posłużyła w tym celu konsola Xbox Series S, do którego podłączamy się kablem HDMI, a z kolei Stage 360 łączymy się z TV poprzez HDMI ARC. Aby mieć dostęp do Xboksa, ustawiamy źródło w telewizorze Stage 360 i możemy się cieszyć dźwiękiem Dolby Atmos w materiałach, którego go wspierają. A są to gry, lub filmy oferowane na platformach typu Disney+ czy Netflix. Jeśli zaczynacie przygodę z Dolby Atmos, polecam pobrać aplikację Dolby na Windows/Xbox, gdzie znajduje się kilka trailerów z gier i demówek pokazujących możliwości tego standardu. W aplikacji sprawdzimy również w ustawieniach czy nasz sprzęt jest gotowy na Dolby Atmos.


Aplikacja Dolby, działa na PC i Xbox


Polecam odsłuch demówek Dolby Atmos

Po pobraniu wersji Disney+ czy Netflix dla Xboksa, po wejściu w dany film, przy jego opisie powinna pokazać się opcja Dolby Atmos, o ile jeśli takowa występuje w danym materiale. Wówczas po odpaleniu takiej pozycji będziemy mieli wsparcie Dolby Atmos a nasz Stage 360 wyświetli napis Dolby Atmos na wyświetlaczu.


Dolby Atmos w Netflix


Dolby Atmos w Disney+

Filmy oglądane z Dolby Atmos korzystając z listwy Stage 360 nabierają dodatkowej mocy, jeśli przesiadamy się ze standardowych głośników w typowym telewizorze. Dialogi są bardziej wyraziste, choć nadal mogły by być jeszcze lepiej słyszalne, zwłaszcza kiedy siedzimy kilka metrów od umiejscowienia soundbara. To częsta bolączka przy odsłuchu, że efekty dźwiękowe zagłuszają nam dialogi. Oczywiście pełnego dźwięku przestrzennego dochodzącego z każdej strony tutaj nie doświadczymy, to jednak pewną namiastkę przestrzeni otrzymamy. W materiałach filmowych, gdzie ścieżka dźwiękowa mocna współgra z tym co widzimy na ekranie, możemy liczyć na bardzo przyjemne doznania słuchowe. Dzięki odpowiedniej dynamice i wrażeniu przestrzeni, można troszkę poczuć się jak podczas wizyty w kinie. Z naciskiem na troszkę ;-) Na koniec dodam, że Dolby Atmos jest wspierane tylko przez połączenie HDMI.

Podobnie jak przy filmach, także gry ze wsparciem Dolby Atmos będą nas raczyły dodatkowymi bodźcami podczas rozgrywki. Dźwięk stanie jest dużo bardziej dynamiczny i będzie nam wyraźnie uczestniczył podczas zabawy. Detale dźwiękowe jakie odnajdziemy chociażby w wyścigach Forza Horizon czy Call of Duty mocno uprzyjemnią i wzbogacą nam rozgrywkę.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja soundbarów Sound Blaster Katana V2X i Stage 360 od Creative
 
 » Be Creative
 » Dolby Atmos w kompaktowej formie
 » Creative Stage 360
 » No dobrze, a jak ma się to w praktyce?
 » Ulepszona Katana V2X
 » Wygląd i oferowane interfejsy
 » Technologie stworzone z myślą o graczach
 » A jak to gra, ta Katana?
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »