Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja Tapo C310 - kamera Wi-Fi/LAN do monitoringu zewnętrznego
    

 

Recenzja Tapo C310 - kamera Wi-Fi/LAN do monitoringu zewnętrznego


 Autor: Adam | Data: 20/09/21

Recenzja Tapo C310 - kamera Wi-Fi/LAN do monitoringu zewnętrznegoKamera Tapo C310 to kolejny model niedrogiej kamery do monitoringu prezentowany na naszych łamach od producenta TP-Link. Wcześniej na warsztat wzięliśmy model kamery C200 przeznaczony tylko do użytku wewnętrznego. Tym razem C310 oferuje możliwość pracy na zewnątrz, dzięki obudowie odpornej na zmienne warunki atmosferyczne. Zobaczmy co oferuje kamera, kosztująca obecnie w sklepach poniżej 200zł.

...Co w zestawie?Na początek co znajdziemy w opakowaniu poza samą kamerą. Producent dołączył trzy kołki rozporowe wraz z wkrętami do montażu kamery na ścianie. Pomocny będzie także dołączony przezroczysty rozstaw otworów w kształcie naklejki, aby łatwo wywiercić otwory we właściwym miejscu. W zestawie znajdziemy również elementy, służące zabezpieczeniu kabli przy montażu na zewnątrz, a więc mamy wodoodporną uszczelkę dla kabla zasilającego oraz wodoodporne mocowania kabla dla sieci przewodowej LAN. W pudełku jest jeszcze krótka instrukcja obsługi tylko w języku angielskim oraz instrukcja instalacji w kilku językach w tym w polskim.InstalacjaSama instalacja kamery nie powinna sprawić żadnych większych problemów. Instalujemy kamerę korzystając z aplikacji Tapo pobierając ją w przypadku systemu Android ze sklepu Play. Następnie aplikacja w kilku krokach przeprowadzi nas przez proces instalacji. Warto na wstępie sprawdzić wersję oprogramowania kamery i w razie dostępności nowej wersji ją pobrać. Testowałem na wersji 1.0.14 Build 210118 Rel58915n(4555). Trzeba przyznać że wersja ma na fantazyjne oznaczenie ;-) Po tej czynności kamera jest gotowa do pracy.

Montaż karty przewidziany został przy wykorzystaniu śrub bezpośrednio do ściany. Konstrukcja obudowy umożliwia co prawda jej położenie na płaskiej powierzchni, ale nie jest to jej właściwa i wygodna pozycja. Po przykręceniu do ściany możliwy jest jej obrót o 360° oraz dodatkowo innym złączem ruch w zakresie od 0 do 70°.


Kamera Tapo C310Wygląd i funkcje kameryKamera nie jest zbyt duża, posiada dwie dość grube anteny, którymi także można manewrować próbując poprawić zasięg. Na obudowie mamy przykręcany na dwie śrubki zabezpieczony slot karty MicroSD (możliwość instalacji karty do 128GB) oraz przycisk reset. Jest także zewnętrzny głośnik, mikrofon oraz diody LED, które sygnalizują daną pracę kamery. Diodę LED można wyłączyć z poziomu aplikacji. Na obudowie z przodu mamy także diody podczerwieni (IR 850 nm), które uaktywniają się w trybie braku dostępnego światła. Obudowa i sama kamera zapewnia pewien poziom ochrony przeciwdeszczowej (IP66), a dopuszczalna temperatura pracy możliwa jest w zakresie od -20°C do 45°C.

Z istotnych funkcji o których warto już teraz wspomnieć, Tapo C200 posiada tryb nocny, czujnik ruchu, alarm oraz wbudowany mikrofon i głośnik, dzięki czemu możliwa jest komunikacja dwukierunkowa, więc można jednocześnie do kamery mówić i słuchać co ktoś do nas mówi. Dźwięk nagrywany jest mono i nie jest zbyt wysokiej jakości, rejestrowany jest z częstotliwością próbkowania 8Khz i transmisją bitów 32kb/s.

Aplikacja TapoSterownie i praca kamery odbywa się oficjalnie tylko poprzez aplikację o nazwie Tapo pod systemami Android 4.4+ oraz iOS 9+, nie ma dedykowanego oprogramowania dla PC. Jednak producent dodał otwarty port 2020 (ONVIF), więc możemy w oprogramowaniu firm trzecich (np. Synology Surveillance Station) mieć dostęp do tej kamery. Kamera komunikuje się przez Wi-Fi (tylko 2,4 GHz) w standardzie do 150Mb/s(802.11n) lub poprzez przewodowe połączenie Ethernet.

Jeśli mamy zainstalowane więcej niż jedną kamerę Tapo w domu, to zarządzamy każdą kamerą oddzielnie. Możemy sterować do 32 kamer Tapo w aplikacji producenta, których na obecną chwilę jest 5 modeli do wyboru. Co ciekawe model C310 w odróżnieniu od modelu C200 nie ma możliwości wyłączenia wyświetlania logo w obrazie video oraz nie ma korekcji zniekształceń rybiego oka na krawędziach obrazu. W modeli C200 możemy "wyprostować" krawędzie obrazu kosztem lekkiego zmniejszenia pola widzenia.

Aplikacja Tapo na ekranie głównym pokazuje nam listę dostępnego sprzętu. W moim przypadku są to trzy urządzenia - czyli dwie kamery i gniazdko smart. Można sobie przypisać własną nazwę urządzenia oraz zmienić ikonę z nazwą lokalizacji (typu salon, korytarz, garaż, psia buda sporo innych).

W kwestii zarządzania kamerami, to zbiorczo możemy zmienić im tryb pracy: dom oraz poza domem. W tych trybach przypisujemy rodzaj powiadomień i alarmów, które wcześniej definiujemy. Z tego zbiorczego poziomu widoku możemy jeszcze stworzyć inteligentne działania (typu: włącz kamerę, wyłącz żarówkę, zmień jasność o godz.21, itp.), ustawić asystenta głosowego, przejrzeć listę lokalnych nagrań w pamięci kamery i kilka mniej istotnych informacji.

Po przejściu na widok wybranej kamery, mamy aktualny podgląd na żywo. Jeśli mamy więcej niż jedną kamerę, można szybko przejść do podglądu czterech kamer na raz (aplikacja może obsłużyć maksymalnie 32 kamery). Z poziomu apki można zrobić zdjęcie oraz nagrać film do pamięci smartfona. Można komunikować się z miejscem gdzie jest ustawiona kamera poprzez funkcje "Mów" (komunikacja jednokierunkowa) lub "Połączenie" (komunikacja dwukierunkowa). Jakość dźwięku jest lepsza w odbiorze w telefonie niż z głośnika kamerki (tutaj niestety trochę trzeszczy), ale da się w ten sposób jako tako skomunikować. Tryb prywatności wyłącza nam całkiem strumieniowanie wybranej kamery, jeśli chcemy nie chcemy być obserwowani w danym momencie. Jest ciekawa funkcja "Alarm", która uaktywnia syrenę oraz sygnał świetlny w kamerze po wykryciu ruchu.

Jeśli chodzi o harmonogram nagrań, jest tak samo jak w modelu C200. Można ustawić tygodniowo godzinową rozpiskę czy mają być nagrywania w ruchu, nagrywanie ciągłe lub brak nagrań. Odtwarzanie odbywa się z podziałem na dni na osi godzinowej, jest możliwość zwolnienia czasu odtwarzania do 1/16x i przyspieszenia do 16x. Nagrania są magazynowane na karcie microSD, a jeśli chcemy coś zgrać z karty, nagrywamy na urządzenie wybrany klip z osi czasu.

W tym modelu mamy za to więcej funkcjonalności w zakresie wykrywania i alertów. Oprócz zwykłego wykrywania ruchu w zdefiniowanym obszarze, jest także możliwość:

- wykrycia przekroczenia granicy (przekroczenie ustawionej linii z jednego kierunku lub z obydwu stron)
- wykrycia wkroczenia na teren (definiujemy obszary aktywności)
- ingerencji w działanie kamery (np. zasłonięcie)

Z uwagi że ta kamera ma służyć w terenie, stąd więcej takich trybów działania, gdzie możemy sobie ustalić strefy aktywności czy przekroczenia granic danego miejsca.Jakość obrazuKamera pracuje z jakością video od 3Mpx 2304x1296px, poprzez 1080p (1920x1080px) oraz 720p. W każdej rozdzielczości kamera pracuje jedynie w maksimum 15 kl/s. Obraz z kamery C310 względem C200 wydaje się być nieco bardziej wyrazisty, z mocniejszym kontrastem, w którym szczegóły są bardziej widoczne. Są lekkie różnice w kolorach porównując te dwie kamery, zaś nie praktycznie żadnych różnić w polu widzenia kamery. Zobaczcie na poniższych filmach jak wygląda jakość obrazu, w porównaniu do starszego modelu kamery NC450 TP-Linka (która ma małe kąty widzenia) oraz modelu D-Link DCS-2530L (ta zapewnia bardzo szeroki kąt widoczności). Dwie ostatnie kamery to starsze konstrukcje, zwłaszcza D-Link. Kamery Tapo są u góry, wszystkie modele są podpisane. Na drugim video przedstawiam tryb nocny w kamerach.


Te cztery kamery, w takim ustawieniu nagrywały obraz
od lewej: C200, C310, NC450 i DCS-2530L

Wideo pochodzi z aplikacji Synology Surveillance Station, w której m.in. kamery Tapo możemy obsłużyć dzięki wsparciu ONVIF, o czym pisałem wcześniej. Trzy kamery miały ustawioną jakość obrazu na maksimum oraz rozdzielczość 1080p, oprócz modelu NC450, który wspiera tylko 720p. Tapo C200 miał też włączoną korektę zniekształceń, dzięki czemu na tej kamierze nie ma na poglądzie video efektu rybiego oka. W kwestii jakości audio to dźwięk jest metaliczny, mało naturalny i ogólnie dość niskiej jakości.

Poniżej jeszcze kilka nagrań na zewnątrz z kamery C310.

PodsumowanieAplikacja Tapo juz z C200 była mi znana, więc wiele tutaj sie nie zmieniło. Zarządzanie z poziomu aplikacji Tapo jest intuicyjne, a mnogość ustawień daje swobodę konfiguracji kamery dla różnych zastosowań. Warto pochwalić producenta że w niewielkim przedziale cenowym (poniżej 200zł) zaproponował model z akceptowalną jakością wideo, pracą w warunkach zewnętrznych (także w deszczu i przy niskich temperaturach) oraz dostępnym trybem nocnym. Czujnik ruchu i powiadomienia różnego typu pomogą wykryć podejrzany ruch w pobliżu kamery. Z kolei alarm dźwiękowy lub świetlny możne odstraszyć nieproszonych gości. Dzięki dwukierunkowej transmisji audio można komunikować się głosowo "z kamerą", choć dźwięk z głośnika kamery pozostawia trochę do życzenia. Kamera może służyć jako videodomofon, w pewnych sytuacjach.

Podobnie jak w modelu C200, także zaletą C310 jest możliwość podpięcia kamery pod aplikacje do monitoringu firm trzecich, a to dzięki wsparciu dla ONVIF i otwartym porcie 2020. W ustawieniach mamy w tym celu specjalne konto user/pass dla portu ONVIF, które samemu definiujemy.

Jeśli chodzi o monitoring, to całość nagrań jest zapisywana na karcie microSD w kamerze, więc jak nieproszony gość dostanie się do kamery stracimy nagrania. Podczas alertu, kiedy wykrywany jest ruch dostajemy powiadomienie na telefon i automatycznie nagrywane jest zdarzenie (do pamięci smartfona). Nie ma powiadomień na maila, tylko powiadomienia puch z aplikacji. Warto by było wprowadzić jeszcze funkcje nagrań zdalnych na inne urządzenia niż wewnętrzna karta micro SD w kamerze. Mowa oczywiście o funkcji aplikacji Tapo, jako alternatywa można skorzystać z innego oprogramowania, które posiada taką funkcjonalność.

Podobnie jak C200, także i w tym modelu jest dobra stabilność działania - kamera rzadko gubi sygnał czy traci się do niej dostęp. Podsumowując, jako niedroga (około 190 zł) kamera dla domowego, zewnętrznego monitoringu i komunikacji jest godna uwagi.


Kamera Tapo C310
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja Tapo C310 - kamera Wi-Fi/LAN do monitoringu zewnętrznego
 
Wyświetl komentarze do artykułu »