Recenzja Mini-ITX ISK600 i zasilacza ST30SF SFX Autor: DYD | Data: 17/02/14
|
|
Zasilacz SilverStone ST30SF SFX
Zasilacze SFX w odróżnieniu od typowych ATX różnią się przede wszystkim sporo mniejszymi wymiarami i mniejszą wagą. W większości też cechują się niższym poziomem hałasu, choć również nie tak dużą mocą co więksi bracia. Mogą więc być z powodzeniem stosowane w małych obudowach typu Mini-ITX i także w maszynach do gier o średniej mocy. Sama specyfikacja i właściwości zasilaczy SFX prawie nie różnią się i są ze sobą kompatybilne. Jedyne różnica w specyfikacji w zasilaczach SFX dotyczy linii -5V, której one nie posiadają. Wspomniana linia -5V wymagana była jeszcze w kartach rozszerzeń dla standardu ISA (ciekawe kto to jeszcze pamięta?). Obecny sprzęt może śmiało się bez niej obyć. Więcej o SFX można poczytać na tej anglojęzycznej stronie.
Wymiary zasilaczy SFX standardowo wynoszą 100×125×63.5 mm (szerokość × długość × wysokość) oraz zaopatrzone są w 60mm wentylator. Opcjonalnie producencie stosują 80mm lub 40mm chłodzenie, które zwiększa lub zmniejsza wysokość samego zasilacza. Niektórzy producenci i dostawcy mylnie oznaczają zasilacze SFX jako jednostki zasilające typu µATX czy MicroATX. Podsumowując, można spokojnie korzystać z SFX zamiennie z ATX, o ile dana moc będzie wystarczająca dla naszego zestawu PC oraz czy będziemy w stanie zamontować to "maleństwo" w danej obudowie - musi być odpowiedni rozstaw otworów lub specjalny adapter umożliwiający montaż SFX w komorze ATX. Takie rozwiązanie znajdziemy właśnie w zasilaczu SilverStone.
Opakowanie ST30SF SFX (kliknij, aby powiększyć)
Wyposażenie, w którym istotną rolę pełni przejściówka na ATX (kliknij, aby powiększyć)
SilverStone ST30SF to właśnie przedstawiciel zasilacza typu SFX. Jest to 300W jednostka, najmniejsza pod względem mocy z serii liczącej łącznie trzy modele (są jeszcze dwa 450W zasilacze ST45SF oraz ST45SF-G z pełnym modularnym okablowaniem). Nasz zasilacz posiada certyfikat 80 PLUS Bronze pod względem sprawności oraz częściowo pasywny system chłodzenia, który ma zniwelować poziom generowanego hałasu. W wyposażeniu SilverStone ST30SF jest specjalna przejściówka/adapter, który umożliwia montaż zasilacza w każdej obudowie ATX.
Zasilacz SilverStone ST30SF SFX (kliknij, aby powiększyć)
Porównanie ze swoich większym bratem, typowym ATX (kliknij, aby powiększyć)
Tabliczka znamionowa, ze specyfikacją linii zasilających (kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Wykres sprawności zasilacza w zależności od rodzaju napięcia (115/230V)
Poziom hałasu w zależności od obciążenia zasilacza. Aktywne chłodzenie włącza się dopiero po przekroczeniu 55°C
Zasilacz ma wymiary zgodne ze specyfikacja SFX czyli 100×125×63.5 mm (szerokość × długość × wysokość) i wagę 0.8kg. Poziom hałasu w zależności od obciążenia mieści się w zakresie 0 ~ 38 dBA. Do schładzania wykorzystano wentylator 80mm (model Protechnic MGA8012XB-A15). Linie +3.3 i +5V mogą mieć obciążenie 103W, zaś +12V już 264W (wartości maksymalne podane przez producenta). Silverstone na swojej stronie podaje, jakie możliwie najwydajniejsze układy graficzne przyjmie ich dana jednostka zasilająca. I tak, model ST30SF przyjmie pod swoje skrzydła (pojedyncza linia +12V 22A) nVidię GTX650Ti, Radeona R7 260X lub HD7770. Zasilacz jest też w pełni kompatybilny z procesorami Haswell. Oprócz tego PSU posiada aktywne PFC (Power Factor Correction – korekcja współczynnika mocy), dzięki czemu lepiej dostosowuje się do obciążenia i do warunków w sieci elektrycznej. Posiada też pakiet ochronnych właściwości m.in. przez przeciążeniem, przegrzaniem, zwarciem i z ochroną napięcia.
Dostępne okablowanie, pięć wiązek (kliknij, aby powiększyć)
Jeśli chodzi o wiązki, to są one wszystkie podłączone na stałe, bez możliwości odpięcia. W pełni modularny zasilacza to akurat duża poprawa w zarządzaniu okablowaniem, zwłaszcza w małej obudowie. Do dyspozycji mamy całkiem spory pakiet końcówek. Łącznie z zasilacza wychodzi pięć kabli:
- 1 x 24 / 20-Pin dla zasilania płyty głównej (300mm)
- 1 x 8 / 4-Pin EPS / ATX 12V dodatkowe zasilanie sekcji CPU (400mm)
- 1 x 6-Pin złącze PCIE dla karty graficznej (400mm)
- 3 x SATA do dysków i napędów (300mm / 200mm / 100mm)
- 2 x 4-Pin zasilanie "molex" (300mm / 200mm) + 1 x 4-Pin wiązka typu "floppy" (200mm)
Specjalny adapter umożliwia montaż zasilacza w dowolnej obudowie ATX. W kwestii czepiania się, producent mógłby już dodać adapter w kolorze czarnym, szary nie za dobrze komponuje się z kolorem samego zasilacza.
Dzięki przejściówce z SFX@ATX można z łatwością zamontować zasilacz w obudowie ATX
|