Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja Mini-ITX ISK600 i zasilacza ST30SF SFX
    

 

Recenzja Mini-ITX ISK600 i zasilacza ST30SF SFX


 Autor: DYD | Data: 17/02/14

W użytkowaniu i wnioski końcowe

montaż składanie Mini-iTX SFX
Listwa delikatnie mieni się na niebiesko, sygnalizując pracę komputera. Jest też obok mniejsza dioda informująca o pracy dysku. (kliknij, aby powiększyć)

Po włączeniu komputera jego pracę sygnalizuje delikatna poświata LED-owa na przedniej listwie. Nie jest to nachalne światło, nie jest ono irytujące nawet w ciemności. W razie potrzeby można je odłączyć (wyjęcie moleksa wewnątrz obudowy) i przestanie świecić. Kontrola obrotów wentylatora tylnego jest w dwóch poziomach ~500 i ~1000 rpm. Przełącznik znajduje się wewnątrz obudowy, zaś producent nie przeznaczył żadnego dedykowanego otworu na jego wyprowadzenie. Cooler ten pracuje jednak bardzo cicho, także przy ~1000rpm, więc jego regulacja nie jest nawet konieczna.

Spasowanie elementów obudowy, jakość materiałów jest bardzo dobra. Mimo iż główna pokrywa jest bardzo lekka (stop szczotkowanego aluminium) i cienka (0.8mm), to pozostała konstrukcja jest z grubszej blachy i na tyle ciężka, że obudowa stoi bardzo stabilnie na podłożu. Wizualnie również przedstawia się okazale, stonowany wygląd z ciekawie rozplanowanymi detalami i gniazdami będzie dobrze komponował się w różnych typach wnętrz, obojętnie czy to będzie salon, komputerowy kąt, sypialnia czy biuro.

W modelu ISK600 udało się stworzyć dobry kompromis, pomiędzy wielkością a przestronnością obudowy. Obudowa nie jest najmniejsza, ale nie jest też przesadnie duża jak na Mini-ITX. Wnętrze jest na tyle pojemne, że może przyjąć całkiem sporo sprzętu, zaś okablowanie nie będzie zbytnio ściśnięte, a z jego rozprowadzaniem nie będzie problemów. Przy mniejszym chłodzeniu CPU może pomieścić w sobie w całości 2 x 3.5", 2 x 2.5" i napęd optyczny slim. Do tego dwuslotową kartę graficzną o długości 317.5 mm oraz typowy zasilacz ATX.

Chłodzenie aktywne nie jest zbyt rozbudowane w tym modelu. Dostępny jest tylko jedno chłodzenie 120 mm z tyłu, pracujące bardzo cicho, z obrotami do około ~1000rpm. Nie ma miejsca na opcjonalne wentylatory, są tylko trzy wycięcia perforowane dla ujścia ciepłego powietrza - dwa większe po bokach i jedno u dołu obudowy. Jest też miejsce w środku na montaż chłodzenia cieczą, a z boku producent zadbał także o cztery otwory mocujące na inne akcesoria, przydatne także przy chłodzeniu wodnym.

Przy użyciu dysku SSD, zasilacza SFX SilverStone-ST30SF, zestaw z Intel Core i7-2700K i chłodzeniem Arctic Freezer 13 (ustawionym na sztywno z obrotami ~1100rpm) podczas pracy idle, biurowej, odtwarzania Full-HD był praktycznie niesłyszalny. Jedynie zbliżenie narządu słuchu do obudowy dawało odczuć pewien delikatny szmer. Temperatury procesora przy takie pracy wynosiły 37°C - 40°C. Przy maksymalnym obciążeniu (Aida64 Stress ALL z GPU) temperatura CPU wynosiła maksymalnie 69°C zaś poziom hałasu był bardzo zbliżony do tego przy odtwarzaniu wideo – czyli cichutko. Temperatura otoczenia wynosiła 26 °C.

Niewielki zasilacz SilverStone ST30SF cechuje się dobrą sprawnością dzięki certyfikatowi 80 PLUS. Oznacza on, że zasilacz spełnia normy w zakresie sprawności na poziomie 82% /85% / 82% przy obciążeniu 20% / 50% / 100%. Linie zasilające 3.3V, 5V i 12V po obciążeniu nie przekraczają żadnych niepokojących limitów. Dzięki złączu PCI-Express i linii +12V (22A) zasilacz obsłuży m.in. takie układy graficzne jak nVidia GTX650Ti, Radeona R7 260X czy HD7770. O mocniejszych kartach, wymagających zasilania 2xPCIe należy zapomnieć, 300W ma bowiem swoje ograniczenia. Może więc on także sprawdzić się w średniej mocy zestawach dla graczy lub po prostu do wydajniejszej pracy, a nie tylko jako element zestawu HTPC, NAS czy Media-Player. Wentylator pracuje bardzo cicho, także przy większym obciążeniu. Świetnie więc nadaje się do budowy cichych zestawów. Adapter umożliwiający montaż zasilacza w obudowach ATX daje większe pole zastosowań tego modelu. Zasilacz jest też w pełni kompatybilny z procesorami Haswell, więc nie będzie problemu przy zarządzaniu trybami pracy energetycznej w procesorach Haswell. Warto pochwalić też ST30SF za aktywne PFC oraz spory pakiet zabezpieczeń.


poprzednia strona (Składanie)    -   następna strona (W użytkowaniu i wnioski końcowe)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja Mini-ITX ISK600 i zasilacza ST30SF SFX
 
 » Obudowa Antec ISK600 Mini-ITX
 » Zasilacz SilverStone ST30SF SFX
 » Składanie
 » W użytkowaniu i wnioski końcowe
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

ANTEC      ANTEC

SilverStone      SilverStone