Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja inteligentnego gniazdka Fritz!DECT 200
    

 

Recenzja inteligentnego gniazdka Fritz!DECT 200


 Autor: DYD | Data: 19/03/14

Recenzja inteligentnego gniazdka Fritz!DECT 200Zarządzanie energią to temat coraz bardziej popularny i interesujący zarówno domownika, czy też właściciela małego biura pragnącego nie tylko poznać, ile prądu przepływa przez urządzenia znajdujące się na wyposażeniu, lecz także zarządzać pracą tych urządzeń. Można oczywiście zainwestować w system sterowania w postaci 'cyfrowego domu', jednak takie rozwiązania wymagają sporej inwestycji. Analizę poboru energii i sterowania harmonogramem pracy urządzeń można jednak zacząć od prostszego rozwiązania - choćby takiego jakie proponuje sprytne gniazdko FRITZ!DECT 200 firmy AVM, które w niniejszym artykule zaprezentujemy. Dzięki niemu m.in. mamy możliwość zdalnego sterowanie podłączonymi urządzeniami za pomocą komputera, smartfona lub tabletu.

Fritz!DECT 200 - opis i specyfikacja

Gniazdko Fritz! DECT 200 do poprawnej pracy wymaga przede wszystkim routera marki Fritz!, gdyż komunikuje się bezprzewodowo nie za pomocą Wi-Fi, lecz korzysta ze standardu bezprzewodowego DECT. Jest to typ połączenia radiowego znanego choćby z systemu telefonii bezprzewodowej. Trochę zawęża to pracę gniazdka, gdyż nie wykorzystamy jego pełni możliwości na innym routerze niż macierzysty produkt firmy. Nowe routery Fritz! wyposażone w system DECT są w stanie komunikować się z gniazdkiem, tak jak choćby model Fritz!Box 7272, który niebawem wejdzie do sprzedaży.


Router obsługuje wszystkie połączenia z liniami ADSL oraz wszelkie połączenia telefoniczne. Posiada zintegrowany modem ADSL2+, możliwość działania z zewnętrznymi modemami, dwa gigabitowe porty LAN, dwa porty Ethernet oraz WLAN N 450 (MIMO 3x3), które zapewniają notebookom, smartfonom, tabletom oraz dowolnym urządzeniom multimedialnym bezprzewodowy transfer danych z prędkością do 450 Mbit/s w popularnym paśmie 2.4 GHz. Router wyposażony jest w zintegrowany system telefoniczny z bazą DECT do obsługi telefonii internetowej, analogowej, ISDN oraz IP. Wspiera także inteligentne gniazdko Fritz! DECT 200 w ramach usługi ‘Smart Home’. Router Fritz!Box 7272 będzie bohaterem w kolejnych recenzjach, teraz wróćmy do naszego gniazdka.

Co potrafi gniazdko? Pozwala na automatyczne lub ręczne sterowanie podłączonymi urządzeniami elektronicznym. Gniazdko wyposażone jest w mechaniczny przycisk włączenia/wyłączenia, lecz pełnie swoich możliwości oferuje po zalogowaniu się do urządzenia przy pomocy routera. Do gniazdka można podłączyć zarówno jedno urządzenie, jak i cały zestaw sprzętu przy pomocy listwy. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przekroczyć maksymalnej wartości 2300 W (10 Amperów) dla jednego gniazdka Fritz!DECT 200. Zarządzanie gniazdkiem odbywa się przy pomocy routera oraz podłączonego do niego komputera, tabletu, telefonów FRITZ!Fon (także DECT) oraz przez Internet za pomocą smartfona/tabletu z zainstalowaną aplikacją MyFRITZ!App. Gniazdko przekazuje na bieżąco informacje o statusie działania, mocy, kosztach zużycia energii elektrycznej i ilość wytworzonego CO2. Wszystkie informacje mogą być wysłane na życzenie za pomocą push-email.

Specyfikacja techniczna Fritz!DECT 200:

  • Standard połączenia radiowego DECT
  • Zasięg: w budynkach do 40 m, na zewnątrz do 300 m
  • Maksymalny pobór mocy gniazdka: ok 1.5W
  • Pobór mocy w trybie czuwania: ok. 0.9W
  • Dokładność pomiaru: +/- 100mW (do 5W), +/-2% (od 5W)
  • 230 V, 50 Hz A/C
  • Wymiary (bez wtyczki) 93 mm x 59 mm x 41 mm
  • Waga: ok. 135 g
  • Podłączone urządzenia: do 2300W / 10A
  • Temperatura robocza: od 0°C do 40°C
  • W tym momencie oprogramowanie pozwala na jednoczesne podłączenie max. 10 gniazdek




Wygląd gniazdka

Gniazdko Fritz!DECT 200 zapakowane zostało w małe, kartonowe pudełko, z polskimi opisami. Niemiecki Fritz! stara się coraz bardziej lokalizować swoje produkty, aby zarówno opakowanie, instrukcja jak i interfejs użytkownika był w oferowany naszym języku. Na opakowani mamy skrótowe informacje o urządzeniu oraz informację o instalacji gniazdka.

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)

W środku pudełka znajdziemy nasze gniazdko Fritz!DECT 200 oraz polską instrukcje obsługi. W instrukcji zgromadzono wszystkie pomocne informacje na temat zasady działania urządzenia, instalacji, konfiguracji i bezpieczeństwa pracy. Są podane także dane techniczne.

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)

A tak prezentuje się samo gniazdko. Ma konstrukcję pionową i jeśli mamy w ścianie podwójne gniazdko, to Fritz! zajmie swoją powierzchnią obydwa otwory. Nie ma żadnych ruchomych części, więc nie można zmienić orientacji położenia gniazdka.

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)

Na obudowie gniazdka znajdują się dwa przyciski. Pierwszy umożliwia manualne włączeni/wyłączenie pracy gniazdka. Drugi przycisk DECT służy do sparowania/konfiguracji gniazdka i routera Fritz. Oba przyciski świecą na zielono podczas działania gniazdka. Miganie przycisku DECT oznacza tryb konfiguracji/łączenia urządzeń.

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)

Po wewnętrznej stronie znajdziemy oznaczenia identyfikacyjne i dane techniczne producenta.

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)





Odpalamy gniazdko!

Początkowa konfiguracja Fritz!DECT 200 jest banalnie prosta. Podłączamy go do gniazdka elektrycznego znajdującego się w zasięgu routera (zasięg DECT jest zbliżony do Wi-Fi, do 40 metrów w warunkach mieszkalnych). Wówczas dioda DECT w gniazdku będzie migać. W tym czasie należy w routerze Fritz! przytrzymać przycisk DECT, aby urządzenia się rozpoznały i nawiązały bezprzewodową komunikację (podobnie działa WPS dla Wi-Fi). Jeśli gniazdko zakończy poprawnie komunikację, przycisk DECT w gniazdku będzie się świecił stale na zielono. Teraz można zalogować się do routera i wejść do zakładki Sieć domowa/Smart Home.

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)

W tej zakładce widać jakie urządzenia zostały zalogowane do routera FRITZ!Box. Z tego miejsce można je dalej konfigurować i edytować, do czego służą odpowiednie ikony. Można z tego poziomu również szybko włączyć/wyłączyć pracę gniazdka. Jeśli będziemy mieli więcej gniazdek w sieci lokalnej, wówczas będzie każde osobno widoczne w tej zakładce. Przechodzimy do pierwszej ikony - "informacje ogólne".

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)

Na tej stronie wprowadzamy ustawienia gniazdka Fritz! dotyczące stanu przełączenia urządzenia po ponownym uruchomieniu, zarządzania grupami gniazdek czy też ustalenia wartości energii (taryfa prądu, emisja CO2). Oprócz tego po przejściu do dalszych ustawień można wyłączyć świecenie diod w gniazdku (nie wpłynie to na działanie urządzenia). Można także ograniczyć przełączanie ręczne gniazdka zarówno na urządzeniu jak i w aplikacjach. Znajdziemy także konfigurację Push Service do wysyłania powiadomień via e-mail. Możemy także w tym miejscu nazwać dowolnie nasze gniazdko, np. "lodówka", "zestaw RTV", "zestaw komputerowy", "lampa w sypialni", dzięki czemu przy kilku gniazdkach będzie łatwiejsze zarządzanie nimi i wskazanie, które gniazdko czym zarządza.

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)

Kolejna ważna zakładka to "Automatyczne przełączanie". Za pomocą tej funkcji można w regularnych i mniej regularnych odstępach automatycznie włączać i wyłączać urządzenie podpięte pod gniazdko Fritz!. Do wyboru mamy kilka możliwości ustawienia harmonogramu o nazwie Timer aktywny: W dni robocze, Codziennie, Okazyjnie, Rytmicznie (początek - stan włączony), Jednorazowo, Tryb astronomiczny oraz Kalendarz. Pierwszy tryb "W dni robocze" pozwala ustalić indywidualną prace gniazdka każdego dnia tygodnia w sposób godzinowy (za pomocą suwaków). Z kolei w sekcji "Codziennie" ustalamy, czy urządzenie ma być codziennie przełączane o tej samej godzinie (wybieramy zakres od/do wybranej godziny). Funkcja "Okazyjnie" pozwala na zaplanowanie pracy urządzenia określonego dnia i danej porze, a także ustalenie maksymalnego czasu wł./wył. W sekcji "Rytmicznie (początek - stan włączony)" definiujemy, że Fritz! będzie się włączać się i wyłączać w rytmicznych odstępach (od 1 minuty do 5 godzin). Opcja "Jednorazowo" umożliwia jak sama nazwa wskazuje jednorazowe włączone lub wyłączone urządzenia. Ciekawa jest funkcja "Astronomiczna". Pozwala ona automatycznie włączać się o wschodzie i zachodzie słońca. W celu obliczenia godziny wschodu i zachodu słońca w danej lokalizacji należy podać informacje o stopniu długości i szerokości geograficznej. Ostania sekcje to "Kalendarz". Aby korzystać z tej funkcji, należy utworzyć oddzielny kalendarz Google dla urządzenia Fritz!. Aby nastąpiło przełączenie, należy wpisać w kalendarzu Google nowy termin. Aby urządzenie zostało włączone, wpis w kalendarzu musi nazywać się „wł.”, aby urządzenie wyłączyło się, konieczny jest wpis „wył.” (bez rozróżniania małych i wielkich liter). Trybów harmonogramu pracy gniazdka jest naprawdę sporo i każdy powinien coś dla siebie znaleźć.

Jest także oddzielna zakładka o nazwie "Wyłączenie przy trybie gotowości (standby)". Dzięki niej, gdy przez określony czas pracujące gniazdko będzie wykorzystywane poniżej ustalonej wartości (np. w trybie czuwania), zostanie ono automatycznie wyłączone. Ustalamy próg wykorzystania od 2 do 50W oraz czas trwania (od 1 do 60 minut). Czyli np. nasze urządzenia w trybie czuwania (standby) pobierają łącznie 15W, ustalamy tą wartość i jeśli utrzyma się ona przez ustalone 5 minut, wówczas Fritz! wyłączy się automatycznie. Powróci do działania po przekroczeniu ustalonego progu.

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)

Pora na bardzo ważną zakładkę "Wskaźnik energii", gdzie prezentowane są szczegółowe informacje na temat zużycia energii przez urządzenia podłączone do gniazdka Fritz!. Zakładka ta podzielona jest na dwie podzakładki. Pierwsza pokazuje na zielonym wykresie aktualną moc (W) pobieraną przez nasze gniazdko. U nas podpięty był do niego zestaw PC z systemem audio, który pobierał średnio około 160W. Na wykresie mamy aktualizowany pobór mocy co 10 sekund, za pobór możemy zobaczyć w okresie ostatnich 10 minut oraz 1 godziny. Przydały by się w tym miejscu dłuższe okresy, choćby 24. godzinne. Na wykresie czarną linią prezentowane jest także nasze napięcie 230V z gniazdka, które jak widać mocno się waha. Przy wykresie jest także podana aktualnie pobierana moc, minimalna oraz maksymalna (W), a także aktualne natężenie prądu (A).

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)

Druga podzakładka to "Całkowite zużycie (kWh)" i tutaj mamy już dłuższe odstępy czasowe na wykresie, począwszy od 24. godzinnych, po tygodniowe, miesięczne i roczne. Podawane są one w kW lub w przeliczeniu na pieniądze (wartość ustalamy w ustawieniach w taryfie prądy, w centach/Euro za 1kWh). Jest jeszcze podawane zużycie CO2. Aktualny widok wykresu zużycia można wysyłać na e-mail po skonfigurowaniu usługi "push mail". Na podstawie dotychczasowego zużycia podawane są także wartości średnie zużycia energii (Euro, kWh, kg CO2). Jest możliwość również zapisania danego okresu zużycia energii w postaci arkusza *.csv.

Interfejs jest czytelny i w języku polskim, zdarzają się tylko małe kwiatki - braki w tłumaczeniu, jak chociażby przy zużyciu niemieckie 'Vom'. Także brakuje spolszczonej wersji pliku pomocy, która odsyła na angielską stronę WWW.

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)





Podsumowanie

Gniazdko Fritz!DECT 200 to sprytne urządzenie pozwalające nam intuicyjnie kontrolować pobór mocy naszych urządzeń w domu czy biurze. Często okazuje się, że zestaw podłączonych urządzeń do listwy lub kilku listew pobiera całkiem sporo energii, który można by powstrzymać przez proste wyłączenie listwy. Mimo iż większość listew komputerowych pozwala na szybkie, manualne wyłączenie zasilania, użytkownicy rzadko korzystają z tego rozwiązania. Inteligentne gniazdko po ustawieniu odpowiedniego harmonogramu będzie za nas odwalać tę czarną robotę :) Dodatkowo, jeśli zaopatrzymy się w kilka takich gniazdek, możemy mieć namiastkę cyfrowego domu, gdzie o danej porze załączy/wyłączy nam się pewien zdefiniowany zestaw urządzeń.

Solidne oprogramowanie od zarządzania gniazdkiem daje sporo możliwości ustawień pracy gniazdka, prezentuje istotne informacje o poborze mocy i zużyciu energii w różnych odstępach czasowych. Zarządzanie zdalne, także przez Wi-Fi czy Internet lub sterownie telefonami DECT marki Fritz! dodatkowo podnosi funkcjonalność tych urządzeń. Do sprawnego działania gniazdkami Fritz!DECT 200 konieczne są jednak macierzyste urządzenia współpracujące z gniazdkiem w systemie DECT, jakim przede wszystkim jest odpowiedni router z funkcją DECT, czy też telefon - wszystko musi pochodzić z rodziny Fritz!.

Fritz!DECT 200