RECENZJE | Recenzja smartwatcha TicWatch Pro 3 GPS
Recenzja smartwatcha TicWatch Pro 3 GPS
Autor: Adam | Data: 06/05/22
System i oprogramowanie
Zegarek pracuje pod kontrolą Google'owego systemu Wear OS (wersja 2.34), który powstał specjalnie z myślą o szeroko pojętych urządzeniach klasy IoT, w tym smart zegarkach właśnie. W gruncie rzeczy jest to mocno przycięty Android (w wersji 9) co sprawia, że sam system nie tylko może być łatwo dostosowywany, do potrzeb określonego urządzenia, ale też wspiera usługi Google i może korzystać z oficjalnego sklepu Play, gdzie znajdziemy szereg bardzo ciekawych aplikacji od różnych developerów. Te dodatkowe apki mocno podnoszą użyteczność samego zegarka, a ich ilość i różnorodność jest na tyle duża, że w zasadzie można korzystać z zegarka jako zupełnie odrębnego gadżetu, bez konieczności zerkania co chwilę na aplikację na telefon od Mobvoi. Na dobrą sprawę wspomniany program będzie potrzebny głównie do szybkiego śledzenia agregowanych danych, których notabene jest całkiem sporo. Spójrzmy teraz posiłkując się poniższym filmikiem, co znajdziemy w opcjach zegarka.
Producent chwali się, że jego oprogramowanie może śledzić nasze postępy w 100 różnych rodzajach aktywności fizycznych, takich jak jazda na rolkach, rowerze, podnoszenie ciężarów, wspinaczka, biegi czy np. Curling. Słowem dla każdego coś miłego. Do tego służy firmowa apka TicExercise, z której wybieramy interesującą nas dyscyplinę. Dla przykładu jak wybierzemy rower, wówczas po rozpoczęciu treningu uaktywni się GPS i będzie monitorowana trasa przejazdu z monitorowaniem tętna, ilością spalonych kalorii i aktualną prędkością. To widzimy w trybie ekranu Essential (Always-on dislpay). Jak wejdziemy do szczegółów treningu to będziemy mieli całą masę informacji. Można je przejrzeć na poniższym filmiku. Na filmie też widać blokadę ekranu, jest ona uaktywniana, kiedy zdejmiemy zegarek z ręki. Z założonym zegarkiem nie ma tej blokady, można też szybko przejść do szczegółów treningu mając zegarek na ręku.
Następnie po zapisaniu treningu, będzie on widoczny w aplikacji WearOS na smartfonie w zakładce Exercises i tam możemy analizować szczegóły, mamy też mapę przejazdu w Google Maps, choć nie bardzo działa skrót do przejścia do pełnych map. Tak prezentują się zrzuty ekranów z tej aplikacji.
(kliknij, aby powiększyć)
Zegarek oferuje kilkanaście rodzajów tarcz różniących się od siebie nie tylko wyglądem, ale i funkcjonalnością. Oprócz tego możemy sobie pobierać tarcze ze sklepu Play kompatybilne z naszym smartwachem. Do wyboru jest łącznie kilkadziesiąt tarcz, więc raczej każdy powinien coś dla siebie znaleźć. Producent daje nam nawet możliwość wgrania do dedykowanej aplikacji dowolnego obrazka i opracowania z jego udziałem naszej własnej, unikatowej tarczy zegara. Aby szybko zmienić tarcze wystarczy przytrzymać palec na środku tarczy a pojawi się możliwość przechodzenia po dostępnych tarczach. Jeśli dana tarcza ma dodatkowe ustawienia, pod nią będzie widoczna ikonka - tutaj jest trochę problem z jej uaktywnieniem, gdyż słabo reaguje akurat to miejsce na palec. Zobaczmy jak prezentuje się wybór tarcz z poziomu smartwacha na przykładzie dwóch filmików. Przy okazji, na drugim filmiku mamy przegląd wszystkich aplikacji zegarka. Jest też możliwość ustawieniu tarczy z poziomu smartfona.