Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Recenzja obudowy SilverStone Kublai KL07
    

 

Recenzja obudowy SilverStone Kublai KL07


 Autor: Ulan | Data: 27/01/17

Wnętrze i montaż

Teraz przejdźmy do wnętrza obudowy. Obudowa jest podzielona na dwie komory: górna przeznaczona na płytę główną i dolna na zasilacz i dyski twarde. Zacznijmy od dołu. Zasilacz montuje się na dole obudowy o oddzielnej przeznaczonej dla niego komorze. Instalacja zasilacza jest łatwa i bezproblemowa. Pod miejscem na zasilacz jest umocowany filtr siatkowy, wiec zasilacz należy montować wentylatorem do dołu.

Obok miejsca na zasilacz jest miejsce na zamontowanie 3 dysków 3.5 cala w sankach wysuwanych z obudowy. Dodatkowe 3 dyski 2,5 cala można zamontować na górnej płycie obudowy w specjalnych odchylanych dla łatwiejszej instalacji uchwytach i są one montowane bezśrubkowo, bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie. Co ważne, żeby dostać się do zasilacza i wszystkich dysków trzeba odkręcić tylną pokrywę. To niestety nie zawsze jest wygodne (u mnie np. komputer stoi na specjalnej półce dosunięty tą właśnie tylną ścianką do biurka, dostęp jest do niej jest bardzo utrudniony, ale to praktycznie cecha większości współczesnych obudów z wyższej póki – w moim na co dzień używanym Antecu P280 jest podobny problem, że dostęp do złącz dysków jest tylko po otwarciu tej tylnej pokrywy. W obudowach starego typu można było odkręcić tylko jedną pokrywę i miało się dostęp praktycznie do całego wnętrza komputera.

No właśnie dla niektórych osób (w tym mnie) ilość miejsc na dyski jest niewystarczająca - 3 dyski 3.5 cala i 3 dyski 2.5 cala może być mało komfortowe. W swoim Antecu mam 5 dysków 3.5 cala i jeden systemowy dysk ssd 2,5 cala. A co ważne ta obudowa nie ma ani jednego miejsca na napędy 5.25 cala, co może być dla niektórych osób całkowicie dyskredytującym elementem, bowiem nie da się podłączyć wewnętrznego napędu optycznego, który mimo wszystko powoli odchodzi do przeszłości. Nie da się również zainstalować zewnętrznych rozbudowanych paneli kart dźwiękowych, zaawansowanego sterowania wiatrakami z czytnikami kart pamięci, czy choćby dołączanego do modelu Asrock z170 extreme4+ panelu do zatoki 5.25 cala (dodającymi z przodu obudowy gniazda usb 3.1 A i C). W tej obudowie trzeba z tego niestety zrezygnować. W montowanym zestawie użyłem zasilacz Silverstone Strider Essential 500 W ST50F-ES230, który idealnie pasował z długością kabli do tej obudowy (co w sumie nie powinno dziwić skoro oba produkty pochodzą od tego samego producenta).

W górnej komorze jest miejsce do zamontowanie standardowej płyty głównej ATX i Micro-ATX. Miejsca tam sporo nie ma ciasnoty, jest łatwy dostęp do płyty i co ważne wejdą tam nawet bardzo długie karty graficzne (a jak wiadomo współczesne topowe karty graficzne potrafią być naprawdę długie.

Do wnętrza obudowy trafiły następujące podzespoły:
  • Procesor: Intel iCore7 6700
  • Płyta główna: Asrock Z170 Extreme4
  • Pamięć: 2x8 GB
  • Dyski: SSD 256 GB i WD 2,5 cala 750 GB
  • Karta graficzna nvidia 1060 6 GB
  • Zasilacz: Silverstone Strider Essential 500 W ST50F-ES230
  • System chłodzenia: Noctua NH-15DS

Przy montażu płyty głównej był tylko jeden zgrzyt przy wkręcaniu kołków dystansowych. W większości obudów można je dokręcić ręką, tu niestety było to niemożliwe, bo najprawdopodobniej najpierw zostały wywiercone otwory pod śruby a potem obudowa była malowana, co powodowało dość trudne wkręcanie tych kołków. Producent chyba był tego świadom bo dołączył do zestawu specjalna nakładkę, którą nakłada się na kołek dystansowy a z drugiej strony jest miejsce pod zwykły śrubokręt krzyżakowy.

Ponadto podczas montażu płyty wyszła jeszcze jedna wada, mianowicie kabel od panelu audio na górnej ściance obudowy był za krótki i prowadząc go z tyłu obudowy nie sięgał gniazda hd audio na płycie Asrock z170 extrem4. Jedynym wyjściem było puszczenie go przez środek komory górnej, co nie było ani estetyczne ani dobre dla poprawy wentylacji.

SilverStone pomyślał za to o organizacji kabli wewnątrz obudowy, bardzo dobrym pomysłem są zamontowane 2 opaski z rzepami. Często problemem tego typu obudów (z prowadzeniem kabli z tyłu obudowy) jest mała ilość miejsca między płytą montażową a tylną pokrywą. W obudowie Kubalai KL07 jest całkiem sporo przestrzeń, aczkolwiek lekkie zamieszanie jest po zainstalowaniu dysków 2.5 cala, bowiem w okolicach podłączenia złącz sata i zasilania dysków kable się krzyżują i trzeba trochę się narobić żeby je ułożyć płasko, aby móc swobodnie zamknąć obudowę. Przepusty na kable w płycie montażowej są w standardowych miejscach i da się poprowadzić sensownie kable żeby wyglądało to schludnie od przodu.

W dzisiejszych czasach wielu użytkowników instaluje niestandardowe systemy chłodzenia. Producent podaje, że do tej obudowy można zamontować chłodzenie maksymalnej wysokości 163 mm (a kiedy wytniemy gąbkę wytłumiającą to 172 mm). W montowanym komputerze zainstalowałem dość duży zestaw chłodzący Noctua NH-15DS o wysokości 160 mm więc bez problemów zmieścił się w obudowie. Jedynie był lekki problem z podłączeniem zasilania procesora wtyczką 8 pianową, bowiem było mało miejsca na rękę miedzy radiatorem a ścianą obudowy, dostęp do niej jest przy tym chłodzeniu dość utrudniony. Za to nie ma najmniejszych problemów z dostępem do reszty złącz na płycie głównej, w tym gniazd sata umieszczonych bokiem do płyty głównej (w mojej obudowie Antec P280 jest z tym spory problem, bo trzeba wtykać wtyczki sata na ślepo, jest tam bardzo mało miejsca). Tu powiem tylko czysto teoretycznie, bo tego nie testowałem - nie ma problemów z zainstalowaniem wewnątrz obudowy chłodnicy sytemu wodnego chłodzenia. Jest sporo miejsca na to, ale brak przepustów w obudowie żeby wyprowadzić do zewnętrznej chłodnicy.

Jak pisałem wyżej z przodu obudowy jest miejsce na zainstalowanie 3 wentylatorów 140 mm (lub 120), producent dołącza dwa wentylatory, ponadto jeszcze jeden z tyłu obudowy na wysokości procesora. Dodatkowo jest jeszcze miejsce na instalacje 2 wentylatorów na górze obudowy o wielkości 120 lub 140 mm, które są zakryte (z góry ich nie widać).


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja obudowy SilverStone Kublai KL07
 
 » Wygląd zewnętrzny
 » Wnętrze i montaż
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »