Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja yeedi vac 2 pro, robot z nowym systemem mopowania
    

 

Recenzja yeedi vac 2 pro, robot z nowym systemem mopowania


 Autor: Adam | Data: 05/10/22

Aplikacja i działanie

Aplikacja i działanie Aby nasz robot rozpoczął pracę należy pobrać znaną już aplikację yeedi. Przypominamy o konieczności rejestracji użytkownika, ale to jest standard chyba u wszystkich producentów robotów. Po jej uruchomieniu należy wykonywać instrukcje podane przez appkę, skanujemy m.in. kod QR znajdujący się pod pokrywą, wybieramy sieć Wi-Fi (tylko w standardzie 2.4GHz) i czekamy na poprawne dodanie naszego robota do appki. Aplikacja nas czytelnie prowadzi za rączkę, więc nie powinno być problemów z dodaniem robota.

Do kolejnego kroku trzeba się przygotować i poświecić sporo czasu. Chodzi o przygotowanie mieszkania, gdyż robot będzie musiał zeskanować sobie plan naszego mieszkania. W tym celu należy tak przygotować mieszkanie, aby robot miał dostęp do powierzchni, które chcemy aby były sprzątane. Podczas skanowania robot musi wjechać we wszelki zakamarki, trzeba więc mu trochę w tym pomóc, np. poprzez otwieranie i zamykanie drzwi. Zatwierdzamy mapę, kiedy uznamy, że jest ona już kompletna - może to tego wystarczyć już nawet jeden pełny przejazd. Może się zdarzyć, że robot pominie jakieś pomieszczenie, wówczas należy powtórzyć proces skanowania całej powierzchni aby nowe pomieszczenie zostało dodane do mapy.

Po poprawnym zeskanowaniu mapy, dostajemy automatyczny rzut naszego obszaru roboczego, po czym w ustawieniach aplikacji możemy sobie odpowiednio ponazywać pomieszczenia (salon, sypialnia, pokój dziecięcy, etc.) i oznaczyć etykietami do lepszej identyfikacji, a także scalać i dzielić obszary. Na mapie można tworzyć wirtualne ograniczenia z podziałem na pracę odkurzania wraz z mopowaniem (lub strefy bez mopowania) i samego mopowania, czyli aby w danym rejonie robot w ogóle nie używał mopu. Zobaczmy jak prezentują się okna aplikacji yeedi.


Aplikacja yeedi (kliknij, aby powiększyć)


Aplikacja yeedi (kliknij, aby powiększyć)


Aplikacja yeedi(kliknij, aby powiększyć)


Aplikacja yeedi(kliknij, aby powiększyć)


Aplikacja yeedi (kliknij, aby powiększyć)


Aplikacja yeedi(kliknij, aby powiększyć)

W moim przypadku przestrzeń około 70m robot przeleciał w 65 minut, zaś obszar realnie czyszczony wyniósł 44m2. W obecnej wersji aplikacji (1.3.4) oraz firmware (1.6.9) jest możliwość zrobienia do trzech różnych map oraz przełączania się między nimi. Tak więc wreszcie przyszło oczekiwane usprawnienie, jak ktoś ma piętrowy dom lub chce przenieść odkurzacz w inne miejsce.

Na plus aplikacji yeedi jest jej przejrzystość, czytelność i nie przeładowanie funkcjami. Jest już dostępna z polskim tłumaczeniem (choć jest trochę rzeczy do poprawy) oraz polskim głosem. Brakuje bardziej czytelnego śledzenia jaką robot pokonuje na mapie oraz późniejszego odtworzenia przebytej drogi (konkurencja np. Roidmi coś takiego posiada). Appka yeedi ogólnie jest całkiem przemyślana i intuicyjna w obsłudze.

Jeśli chodzi o wydajność sprzątania jest dobrze - robot solidnie ściąga z podłóg wszelkiej maści bród, kurz i inne nieczystości. Moc ssania możemy stawić w czterech trybach: cichy, standardowy, Max i Max+. Wówczas moc ssania będzie pracować w zakresie do 200 do 3000pa. W tym pierwszym trybie odkurzacz pracuje względnie cicho, hałas nie jest irytujący. W trybie standard słychać już lekkie wycie, zaś w wyższych trybach (Max i Max+) hałas daje się już solidnie we znaki. Jeśli chodzi o wykrywanie dywanów to robot sobie z radzi i wzmacnia moc ssania, kiedy wiedzie na dywan.


Porównanie głośności pracy


Odkurzanie dywanów


yeedi 2 vac pro - robot w akcji, jak sprząta i co zbiera


Czyszczenie szczotki głównej

W aplikacji możemy ustawić opcje w celu omijania przeszkód. Do wyboru są dwie główne opcje.

- Podstawowe omijanie przeszkód, kiedy mamy porządek na podłodze, a jak będzie coś na drodze stało to robot może utknąć i wpaść na przedmiot.

- Dokładne omijanie przeszkód - wówczas robot powinien omijać leżące przedmioty, ale może przez to może ominąć niektóre niewielkie powierzchnie i mniej wydajnie sprzątać. W tej drugiej opcji są jeszcze dodatkowo do wyboru unikanie utknięcia robota pod meblami oraz zabezpieczenie upadku ze stopni

Zobaczmy jak robot radzi sobie z omijaniem przeszkód, w trybie dokładnym. Jak widać co nieco omija, ale potrafi delikatnie popchnąć dany przedmiot.


Omijanie przeszkód

Co do poruszania się po wyznaczonych obszarach czy też pokojach, robot wpierw objeżdża krawędzie wyznaczonego obszaru, po czym robi rundkę wewnątrz pomieszczenia. Jego praca nie jest zbyt optymalna i robot może czasem kilka razy daną powierzchnie objeżdżać. Zastrzeżenia mam do czujnika kolizji, bo jak robot styka się z uchylonymi drzwiami, to ma tendencje do ich poruszania, czego efektem może być ich zamknięcie bądź pełne otwarcie, więc uchylone drzwi mogą stanowić nie lada przeszkodę dla robota. Czujniki upadku sprawdzają się doskonale o czym świadczy poniższe video.


Czujniki zabezpieczające przed upadkiem z wysokości

Nowy, wibrujący system do mopowania sprawdzi się dużo bardziej wydajnie niż klasycznie przeciąganie mokrej szmatki za sobą. Producent chwali się że jest to 480 ruchów na minutę. Szybkie ruchy przód/tył oraz odpowiedni nacisk skuteczniej poradzą sobie z umyciem podłóg. Zobaczmy jak ten system sprawdza się podczas pracy.


yeedi 2 vac pro - mopowanie wibrujące w praktyce


Efekty mopowania wibrującego









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja yeedi vac 2 pro, robot z nowym systemem mopowania
 
 » Wstęp i wyposażenie
 » Budowa i wygląd
 » Aplikacja i działanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »