Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja yeedi vac station - robot ze stacją odsysającą kurz
    

 

Recenzja yeedi vac station - robot ze stacją odsysającą kurz


 Autor: Adam | Data: 26/11/21

Aplikacja yeedi, uruchomienie, praca

Po ustawieniu w odpowiedniej odległości od innych elementów bazy i naszego robota (całość skrupulatnie pokazane w instrukcji) należy pobrać znaną już aplikację yeedi. Przypominamy o konieczności rejestracji użytkownika, ale to jest standard chyba u wszystkich producentów robotów. Po jej uruchomieniu należy wykonywać instrukcje podane przez appkę, skanujemy m.in. kod QR znajdujący się pod pokrywą, wybieramy sieć Wi-Fi (tylko w standardzie 2.4GHz) i czekamy na poprawne dodanie naszego robota do appki.

Do kolejnego kroku trzeba się przygotować i poświecić dość sporo czasu. Chodzi o przygotowanie mieszkania, gdyż robot będzie musiał zeskanować sobie plan naszego mieszkania. W tym celu należy tak przygotować mieszkanie, aby robot miał dostęp do powierzchni, które chcemy aby były sprzątane. Podczas skanowania robot musi wjechać we wszelki zakamarki, trzeba więc mu trochę w tym pomóc, np. poprzez otwieranie i zamykanie drzwi. Zatwierdzamy mapę, kiedy uznamy, że jest ona już kompletna - może wystarczyć jeden przejazd, lecz producent zaleca 2 lub 3 przejazdy, więc parę godzin w zależności od wielkości mieszkania może zająć poprawne przygotowanie mapy.

W naszym przypadku, pełne skanowanie całego mieszkania (około 70m bez łazienek) trwało 66 minut i już po pierwszym przejeździe było w całości zeskanowane (obszar realnie wyczyszczony wyniósł 40 m2). Warto jednak zrobić przynajmniej dwa pełne przejazdy na auto, zanim zapiszemy mapę, po później ona nie będzie niestety aktualizowana. To jest wciąż kwestia, którą development yeedi mógłby w końcu usprawnić. Nadal w obecnej wersji aplikacji (1.1.6) oraz firmware (1.2.4) jest możliwość zrobienia tylko jednej mapy i to jest jedna z większych wad aplikacji, jeśli ktoś ma piętrowy dom. W dodatku po zapisaniu mapy i puszczeniu kolejnego pełnego przejazdu (lub nakierowanie robota w nieznany obszar), nowy napotkany obszar roboczy niestety się nie zaktualizuje na mapie. Aplikacja ma dokładnie te same funkcje jak w modelu yeedi 2 hybrid i nie wprowadza prawie żadnych nowych funkcjonalności poza wykrywaniem dywanów oraz funkcjami odsysania kurzu, które są nowością w tym modelu robota.

Jak już robot uzna, że skan naszego domu jest na tyle dobry, że możemy zapisać mapę, wówczas otrzymujemy dostęp do zarządzania mapą. Po poprawnym zeskanowaniu mapy, dostajemy automatyczny rzut naszego obszaru roboczego, po czym w ustawieniach aplikacji możemy sobie oznaczyć pokoje z ikonkami do lepszej identyfikacji. Tak to się prezentuje po wykonaniu skanowania i zapisaniu mapy.

Na mapie można tworzyć wirtualne ograniczenia z podziałem na pracę odkurzania wraz z mopowaniem i samego mopowania, czyli aby w danym rejonie robot w ogóle nie używał mopu lub nic nie sprzątał. W opcjach zarządzania map to jest wszystko, możemy jedynie jeszcze skasować mapę i tworzyć nową. Zobaczmy na zrzutach ekranowych jak prezentuje się aplikacja yeedi:


Aplikacja yeedi, zarządzanie mapą (kliknij, aby powiększyć)


Aplikacja yeedi, ekran główny, wybór miejsca sprzątania, opcje (kliknij, aby powiększyć)


Aplikacja yeedi, opcje, zapisy sprzątania, raport o zużyciu elementów (kliknij, aby powiększyć)

Na plus aplikacji yeedi jest jej przejrzystość, czytelność i nie przeładowanie funkcjami. Jeśli zależy nam na tych podstawowych funkcjach, o których wspominałem to użytkowanie jej będzie przyjemnością. Appka yeedi ogólnie jest całkiem przemyślana i intuicyjna w obsłudze. Nie ma jej ciągle jeszcze w języku polskim, podobnie jak komunikaty wydawane przez robota są w kilku językach, ale nadal bez naszego rodzimego. Po pełny opis możliwości aplikacji odsyłam do recenzji yeedi 2 hybrid.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja yeedi vac station - robot ze stacją odsysającą kurz
 
 » Wstęp i wyposażenie
 » Wygląd
 » Aplikacja yeedi, uruchomienie, praca
 » Sprzątanie w akcji
 » Wnioski
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »