Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja Tenda MW5s, szybkie i proste Wi-Fi w całym domu
    

 

Recenzja Tenda MW5s, szybkie i proste Wi-Fi w całym domu


 Autor: DYD | Data: 10/06/19

Recenzja Tenda MW5s, szybkie i proste Wi-Fi w całym domuTenda to firma działająca w obszarze sieci, głównie dla domowego użytku. W ofercie więc znajdziemy produkty typu mesh, routery, wzmacniacze, kamery IP inne urządzenia z segmentu network. Do nas trafił świeży sprzęt z serii nova, który umożliwia szybkie i proste pokrycie domu lub większego mieszkania siecią Wi-Fi 2.4 i 5GHz. Wyróżnia się on eleganckim designem, prostą instalacją i zarządzaniem z poziomu smartfona. Przyjrzyjmy się więc bliżej i sprawdźmy, co oferuje model Tenda MW5s (3-pack).

. . .


(kliknij, aby powiększyć)

Wstęp i specyfikacja



Tenda MW5s, który trafił do naszej redakcji to zestaw trzech "klocków" w skład których wchodzi jeden główny router (nazwany Mesh5) i dwa podległe mu routery (oznaczone jako Mesh3f). System umożliwia wedle producenta pokrycie zasięgiem Wi-Fi do 300m2. Na początek zobaczmy aktualną rodzinę produktów nova i będziemy wiedzieć, gdzie plasuje się nasz model. Warto dodać, że model MW5s można dodatkowo rozbudować i tym samym jeszcze powiększyć zasięg o maksymalnie dodatkowe 3 node'y, co dają łączną ilość wsparcia 6 node'ów przez MW5s.


Rodzina produktów Tendy do rozbudowy Wi-Fi

Tenda MW5s wspiera jednocześnie częstotliwości 2.4 GHz i 5 GHz. Prędkości osiągane przez ten model jakie deklaruje producent to odpowiednio dla 5GHz 867 Mbps oraz dla 2.4GHz - 300 Mbps. Każdy router posiada wbudowane dwie wielokierunkowe anteny 3 dBi. Router główny (Mesh5) posiada dwa porty 10/100/1000Mbps, jeden WAN/LAN (do podłączenia źródła internetu) oraz drugi LAN, do którego możemy podłączyć inne urządzenie przez kabel Ethernet. Routery podrzędne (Mesh3f) posiadają też dwa porty, z tym że już nie gigabitowe, lecz 10/100Mbps.

Jeśli chodzi o funkcje specjalne, które oferuje MW5 to mamy kontrolę rodzicielską, konto dla gościa, funkcję reset, Smart Assistant (wyszukiwanie inteligentnych urządzeń w 2.4Ghz) VPN, Fast Roaming, serwer DHCP, harmonogram pracy z automatycznym restartem urządzania oraz przekierowane portów z UPnP. Całość zarządzania jest tylko z poziomu androida (lub apple), czyli za pomocą smartfona lub tableta. Nie ma dostępnego interfejsu do zarządzania pod przeglądarkę na komputerze PC. Urządzenie może pracować w temperaturze od 0°C do 40°C . W zestawie znajdziemy Tenda MW5s (3-pack) Mesh5 x 1, Mesh3f x 2, zasilacz 12V/1A x 1, zasilacz 9V/1A x 2, skrócona instrukcję instalacji także w języku polskim oraz kabel Gigabit Ethernet. Obszerną instrukcje obsługi aplikacji Tenda Wi-Fi w języku angielskim (Tenda WiFi App User Guide for Whole Home Mesh WiFi System.pdf) można pobrać z sieci ze strony producenta.


Opakowanie


Opakowanie z tyłu


3 zasilacze, jeden główny!



Podsumowując wstęp Tenda nova MW5s to system domowej sieci WiFi obsługiwany przez technologię Tenda mesh, każdy węzeł automatycznie łączy się z drugim, tworząc sieć rozproszoną w całym domu. Główny węzeł obsługuje porty gigabitowe, pozwalając na maksymalne wykorzystanie usług szerokopasmowych, starając się zapewnić płynne odtwarzanie filmów 4K. Drugi węzeł ścienny łączy się automatycznie z istniejącą siecią mesh ze wstępnie sparowaną konfiguracją, co sprawia, że instalacja jest bardzo prosta.

Wykonanie i instalacja



Jakość wykonania routerów jest poprawna i wszystkie trzy są praktycznie identyczne w budowie. Prosta obudowa w kształcie sześcianu o lekko obłych kształtach w kolorze bieli wyróżnia się jedynie z frontowej części delikatną diodą LED sygnalizującą pracę (można ją wyłączyć) oraz logo nova. Kostki są lekkie i przyjemnie leżą w dłoni, zaś z prezencją na biurku czy półce również nie ma problemów. Z tyłu obudowy znajdują się dwa porty WAN/LAN oraz wejścia zasilacza i schowany przycisk reset. Od spodu mamy tabliczki znamionowe z defaultowymi danymi sieci Wi-Fi oraz kod QR. Są tam tez dwa otwory do ewentualnego zawieszenia routerów na ściance.








Node w różnych ujęciach

Zaczynamy instalację. Jak wspominałem we wstępie zestaw ten przygotowano z myślą o możliwe prostym i szybki wystartowaniu. Po otwarciu pudełka czerwona karteczka informuje nas, aby główny router (oznaczony na karteczce jako Primary Node) podłączyć jako pierwszy o koniecznie przy użyciu mocniejszego zasilacza 12V/1A. Podobna adnotacja znajduje się na naklejce w górnej części routera.




Info aby poprawnie podłączyć główny router

Przypominam, że w zestawie są trzy zasilacze i dwa pozostałe mają niższą wartość napięcia 9V/1A. Po wpięciu głównego routera z zestawu MW5s do gniazdka elektrycznego, jeśli mamy w domu podłączenie do internetu np. przez modem, należy kablem Ethernet podłączyć domowy modem/router z głównym routerem Mesh5.

Następnie na smartfona pobieramy aplikację o nazwie "Tenda Wi-Fi" instalujemy ją i w języku polskim przechodzimy prostą instalację, w kilku krokach, którą możecie przejrzeć na poniższych screenshotach. Całość instalacji zajmuje dosłownie "chwilę".






Instalacja

Na ostatnich screenach widać, że są podłączone dwa urządzenia, bo już wcześniej miały wpisane dane Wi-Fi z tej sieci tenda. Jest też opcja, że można logować się zdalnie przez internet, wymagana jest rejestracja (zdefiniowanie hasła i podanie maila) lub logowanie poprzez Gogle+, Facebook czy Twitter.

Następnie po udanej instalacji możemy podłączyć kolejne dwa routery. Producent zaleca aby stawiać je powyżej podłogi i w odległości co między 6 a 9 m od siebie. Po ich podłączeniu jeśli dioda LED świeci się ciągłym kolorem zielonym, oznacza to dobre połączenie i można zacząć pracować z naszym nowym nabytkiem.

W praktyce



Na początek przyjrzyjmy się jeszcze aplikacji Tenda Wi-Fi i zobaczmy co możemy za jej pomocą uczynić. Na ekranie głównym możemy sobie "zlokalizować", gdzie nasze routery (node'y) stoją. Mamy kilka propozycji od producenta typu gabinet, salon, łazienka, etc oraz możemy nadać własną nazwę. Dzięki czemu zamiast mało czytelnych Primary czy Secondary mamy ponazywane ładnie miejsca, w których stoją nasze node'y. Jest także możliwość nazwania urządzeń podłączanych do sieci Tenda, zamiast oznaczeń modeli, można wybierać z predefiniowanych oznaczeń typu "telefon starszego brata", czy "tablet żony", etc lub ustalić własną nazwę.

Z poziomu appki widać ilość podłączonych urządzeń do sieci Wi-Fi, rodzaj połączenia danego urządzania (5G, 2.4G, przewodowe), można grupować urządzania czy dodawać je do czarnej listy blokując im dostęp do sieci. Jest też informacja do którego node'a dane urządzenie jest aktualnie podłączone. Nie definiujemy sieci oddzielnie dla 2.4 i 5GHz. Mamy jedną sieć Wi-Fi i ona jednocześnie działa w obu częstotliwościach sama dobierając rodzaj sieci dla danego urządzenia. Nie ma możliwości ustawienia własnego kanału pracy sieci Wi-Fi 2.4/5GHz, Tenda dobiera ją samodzielnie. Można z poziomu appki szybko sprawdzić wersje firmware'u w urządzaniu i w razie potrzeby szybką aktualizacje. My testowaliśmy na wersji V1.0.0.30(6048).

Z pozostałych funkcji aplikacji jest dostępny tryb pojemności, jeśli w sieci mamy podłączonych ponad 30 klientów jednocześnie (według producenta MW5s maksymalnie może obsłużyć 60 urządzeń). Jest także kontrola rodzicielska, jedynie ograniczenie dostępu do internetu w danych godzinach/dniach dla konkretnego urządzenia czy grupy lub blokuje całkiem ruch internetowy. Jest sieć dla gości o innej nazwie, która wygasa po 4h, 8h lub nie wygasa. Pozostałe funkcje appki Tenda Wi-Fi do wglądu na poniższych screenshotach. Nie ma tego zbyt wiele, dzięki czemu appka nie przytłacza i powinna być do ogarnięcia przez początkujących użytkowników internetu i sieci.












Tenda Wi-Fi app

Środowisko testowe i testy



Mieszkanie ~80 m2, 4 pokoje, profesjonalny plan poglądowy poniżej :)
Główny router Tenda#1 ustawiony w skrajnym pokoju, razem z routerem porównawczym Thomson TWG870. Internet z UPC.
Router Tenda#2 (w salonie) w odległości ~8m od głównego routera.
Router Tenda#3 (w sypialni) w odległości ~15m od głównego routera.
*Przy planowaniu instalacji Wi-Fi lepiej ustawić możliwie centralnie główny router Tendy.


Środowisko testowe | Plan poglądowy

Testy nie były przeprowadzanie w warunkach laboratoryjnych, lecz w bloku w zasięgu około 10-ciu innych sieci Wi-Fi, w większości jednak w paśmie 2.4GHz. Do testów posłużyły dwa smartfony, głównie Samsung SM-A320FL, Huawei P10 i czasem starsza jednostka Honor 7. Pomiary zrzucane były z dwóch aplikacji: FRITZ!App WLAN (funkcja Measure WiFi) oraz prędkość internetu ze Speedtest.

Na początek test metr obok Tendy#1 z poziomu Samsunga SM-A320FL. Wykresy są za aplikacji po angielsku, średnia to average. Wyniki poniżej, testy Internetu wyszły takie same jak na połączeniu przewodowym LAN 1Gbit, czyli max oferowanej sieci UPC w testowym środowisku. Średnia testu Wi-Fi wyszła 226 Mbit/s.


Test @ Tendy#1 @ smartfon @ 1 metr




Teraz test Tendy#2, ale ustawionej w Salonie (patrz "Plan poglądowy" wyżej zamieszczony) z poziomu Samsunga. Średnia testu Wi-Fi wyszła 160 Mbit/s.


Test @ Tendy#2 @ smartfon @ ~10 metrów




Kolejny pomiar to test Tendy#3 (patrz "Plan poglądowy" wyżej zamieszczony) z sypialni z poziomu Samsunga. Średnia testu Wi-Fi wyszła 94 Mbit/s.


Test @ Tendy#3 @ smartfon @ ~15 metrów




Teraz test Tendy#2 z poziomu Huawei P10 (2.4Ghz) z wyjściem na zewnątrz około 45 metrów bez większych przeszkód poza paroma krzakami. Średnia testu Wi-Fi wyszła blisko 38 Mbit/s.


Test @ Tendy#2 @ smartfon Huawei P10 @ ~45 metrów

I ten sam test jednak w paśmie 5GHz i z użyciem Samsunga SM-A320FL. Średnia i transfery lepsze niż powyżej uzyskane na P10.


Test @ Tendy#2 @ smartfon Samsung @ ~45 metrów




Teraz test Tendy#2 z poziomu Huawei P10 (2.4Ghz) z wyjściem na zewnątrz około 55 metrów bez większych przeszkód poza paroma krzakami. Średnia testu Wi-Fi wyszła blisko 23 Mbit/s, ale spadki już do 5 Mbit/s.


Test @ Tendy#2 @ smartfon @ ~55 metrów




I na koniec testów zasięgu, trzy pomiary Internetu z pokładu Samsunga SM-A320FL (5GHz) w odległości 60, 75 i 90 metrów. Node był na piętrze, za ścianą i trochę krzaków na trasie.

  
Test @ Tendy#2 @ smartfon Samsung @ w odległości ~~60, 75 i 90 metrów




Teraz trochę inny test*. Wcześnie było testowane jedno urządzenie, a teraz będą testy jednocześnie Huawei P10 i Honor 7. Porównamy także wyniki do routera Thomson TWG870 z sieci i UPC. Test wyglądał inaczej niż wcześniejsze. Tym razem poruszaliśmy się z obydwoma włączonymi smartfonami po całym mieszkaniu (patrz "plan poglądowy" powyżej). Na początek test z wykorzystaniem routera Thomson TWG870. Po lewej wynik z Huawei P10, po prawej z Honor 7. W P10 sieć prawie całkiem siadła po wejściu do Pokój#2 i "wysiadła" po wejściu do łazienki :) Wróciła na niskim poziomie po wejściu do Sypialni. Wyniki z Honor 7 gorsze, sieć padła po wejściu do Łazienki i już nie wróciła w Sypialni. Wyniki średnie to 32 Mbit/s i 11 Mbit/s (dla P10 i Honor7). Szczegóły poniżej.


Test sieci Wi-Fi @ Thomson TWG870 @ dwa smartfony jednocześnie mierzące Wi-Fi nonstop




Teraz analogiczny pomiar jak powyżej jednak z wykorzystaniem routerów Tenda. Po lewej wynik z Huawei P10, po prawej z Honor 7. Na przykładzie P10 widać że spadki w większości były do poziomu 60 Mbit/s, w łazience spadło poniżej, ale po pewnym czasie przełączyło na twardo (co widać na wykresie) sieć Tendy z znajdującego się w sypialni. Jeśli transfer nie spadał poniżej 60 Mbit/s to przełączanie między node'ami przebiegało płynnie. Wyniki średnie to 78Mbit/s i 60Mbit/s (dla P10 i Honor7). Szczegóły poniżej.


Test sieci Wi-Fi @ Tenda @ dwa smartfony jednocześnie mierzące Wi-Fi nonstop

(*) Ten test jeszcze powtórzę na Samsungu SM-A320FL, gdyż Huawei P10 miał ewidentnie gorszą kartę sieciową Wi-Fi niż Samsung, o czym poniżej jeszcze będzie wzmianka.


Na koniec test obciążeniowy. Podłączone zostały naraz 4 urządzenia do routera głównego Tendy (tablet Chuwi, Huawei P10, Honor 7 i Samsung SM-A320FL) oraz w drugim rzucie jeszcze doszedł Yundo Y8 TV Box podłączony do routera Tenda#3 w sypialni. Porównawczy test zrobiliśmy z routerem Thomson TWG870 z tym że Yundo Y8 TV Box był poza zasięgiem, więc pomiar był bez niego. Wyniki mówią same za siebie - Tenda ma spory zapas przepustowości.


Test kilku urządzeń jednocześnie, porównanie Tenda vs Thomson


Podsumowanie testów



Podsumowując testy i użytkowanie z Tendą mam następujące uwagi. Jako ciekawostka, która wyszła podczas testów są zastanawiające dziwne spadki do poziomu około 60-70 Mbit/s na smartfonie Huawei P10, nawet jak smartfon był umiejscowiony metr od głównego routera Tendy. Pomiar wyglądał tak, że na początku mieliśmy wartości grubo powyżej 150 Mbit/s, po czym następował spadek do 60-70 Mbit/s, a następnie znowu wzrost i tak na zmianę. Podobne zachowanie było, kiedy byliśmy w zasięgu pozostałych routerów Tendy. Poniżej zrzut ekranu z 15 minutowego testu w pobliżu metr od głównego routera Tendy. Z tego powodu musiałem większość testów ponowić, bo okazało się, że jest to dziwna przypadłość smartfona P10 a nie Tendy. Na Samsungu nie było żadnych tego typu nagłych spadków bez uzasadnienia.


Test sieci Wi-Fi @ Tenda #1 @ Huawei P10 1 metr od node, widoczne dziwne spadki transferu, błąd Huawei P10

Co do połączenia to w mieszkaniu smartfony Samsung i Huawei głównie łączyły się z Tendą w paśmie 5GHz. Natomiast podczas połączeń na dużą odległość, testowych na zewnątrz (od 20 do 100 metrów pomiędzy smartfonem a routerem) wybierał 5GHz przy połączeniu z Samsungiem, a na Huawei P10 zawsze 2.4GHz.

Działanie appki Tenda Wi-Fi nie sprawiała problemów, a łatwość i szybkość instalacji do duży plus. Brakowało mi jednak podejrzenia, ile urządzeń jest podpiętych aktualnie pod dany node. Mimo wszystko przydała by się aplikacja także z poziomu przeglądarki, aby na laptopie czy PC móc również zarządzać ustawieniami Tendy.

Wnioski



Po kilkunastu dniach obcowania z Tenda MW5s widać jej spory potencjał zarówno w kwestii poprawy zasięgu jak i obsługi wielu urządzeń jednocześnie. Automatycznie pracująca jedna sieć Wi-Fi zarówno w paśmie 2.4 jak i 5GHz daje wygodną obsługę urządzeń potrafiących wykorzystać pasmo 5GH, jak i tych tylko ze wsparciem dla 2.4GHz. Sprzęt przypadnie do gustu użytkownikom, którym zależy na dobrej przepustowości, łatwości instalacji, konfiguracji i prostym zarządzaniu. Bardziej zaawansowani użytkownicy, pro-userzy, mogą trochę narzekać na pewne ograniczenia w ustawieniach i brak zarządzania z poziomu komputera. Także cena nie jest z niższej półki, jednak gdybyśmy chcieli kupić dobry router i wzmacniacze sygnału (repeatery), wówczas cena wyjdzie jeszcze wyższa niż za ten model. Oobecnie trzeba za sprzęt Tenda MW5s (3pack) liczyć się z wydatkiem około 599zł. Cena za wersja 2pack ustalona została na 449zł.








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja Tenda MW5s, szybkie i proste Wi-Fi w całym domu
 
Wyświetl komentarze do artykułu »