Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Test obudów Fractal Design Arc Midi R2 i Antec Eleven Hundred
    

 

Test obudów Fractal Design Arc Midi R2 i Antec Eleven Hundred


 Autor: DYD | Data: 02/08/13

Konstrukcja Arc Midi R2

Na pierwszy rzut oka po wyjęciu obudowy z opakowania widać, że jej gabaryty różnią się od ostatnio recenzowanych na naszych łamach obudów Nanoxia Deep Silence 1 (i 2) czy Cooltek Antiphon. Obudowa Arc Midi R2 nie jest zbyt wysoka, jest jednak za to dość szeroka, co przełoży się na niewielką ilość zatok 5.25 cala, otrzymując jednak dodatkową przestrzeń wewnątrz. Design Arc Midi R2 jest minimalistyczny i stonowany, czyli tutaj jak najbardziej nawiązuje do wspominanych wcześniej modeli obudów. Przód obudowy składa się z dwóch miejsc na urządzenia typu 5.25 cala (napędy, zewnętrzne panele czy kontrolery) oraz perforowanej blachy przykrywającej przednie chłodzenie. Wokół wspomnianych elementów zastosowano plastik dobrze imitujący szczotkowane aluminium, co wraz z obłymi kształtami po bokach sprawia dobre wrażenie wizualne. Na froncie znalazło się także połyskujące logo producenta.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Blaszaną maskownicę frontu, po wciśnięciu w jej górnej części, można w szybki i łatwy sposób zdemontować. Po jej zdjęciu mamy dostęp do przedniego chłodzenia, zaś sama pokrywa pełni rolę filtra przeciwkurzowego, który w postaci gąbki został umieszczony na stałe po wewnętrznej stronie blaszanej pokrywy. Cały przedni panel jest również demontowalny, wystarczy chwycić go od spodu i odpowiednio pociągnąć, wówczas wyskoczy on z otworów i w całości odejdzie od obudowy. Po zdjęciu przedniego panela otrzymujemy dostęp do chłodzenia, które w standardzie jest zamontowane z opcjonalnym jednym wolnym miejscem na wentylator 120 lub 140mm. Oprócz dostępu do wentylatorów, po zdjęciu przedniego panela można usunąć zaślepki 5.25 cala, jeśli będziemy korzystać z tych zatok. Zdjęcie i powrotne założenie zarówno samego panela, jak i pokrywy trwa kilka sekund i zostało dobrze wykonane.


Szybki dostęp do przedniego filtra (kliknij, aby powiększyć)


Widok po zdjęciu przedniej perforowanej blachy z filtrem (kliknij, aby powiększyć)


Beznarzędziowo można także "pozbyć się" całego przedniego frontu (kliknij, aby powiększyć)

Po froncie, przechodzimy na wierzchnią część obudowy, która wyglądem nieco nawiązuje do przodu. Góra prawie w całości składa się z dziurkowanej blachy, jedynie początkowy fragment pozostawiono na plastikowy panel ze złączami I/O. Znajdziemy na nim patrząc od lewej strony mały przycisk Reset, gniazdo 3.5 mm mikrofonu i audio, włącznik Power z diodą LED, dwa portu USB3.0 oraz kontroler poziomu obrotów wentylatorów w zakresie 5V, 7V i 12V. Szkoda, że nie ma możliwości całkowitego wyłączenia chłodzenia. Wróćmy do panela z perforowaną blachą, który po odkręceniu dwóch śrub można w całości zdemontować. Panel od wewnętrznej strony posiada obicie gąbkowe, pełniące rolę filtra przeciwkurzowego, zaś licznie perforowana blacha zarówno w obudowie jak i w panelu powinna pomagać w korzystnym odprowadzaniu ciepła poza obudowę.


(kliknij, aby powiększyć)


Odkręcany górny panel obudowy (kliknij, aby powiększyć)


Panel wyprowadzeń I/O (kliknij, aby powiększyć)

Panele boczne standardowo są montowane na dwie śruby z każdej strony, które można odkręcić ręcznie. Ze ścian obudowy schodzą poprawnie, bez użycia nadmiernej siły. Znany ze stosowania mat bitumicznych Fractal Design, w przypadku obudowy Arc Midi R2 nie zastosował tutaj tego rozwiązania. Jest za to w lewym panelu okno akrylowe, dzięki czemu część naszego wnętrza będzie widoczna z zewnątrz. Okno zostało zamontowane na panelu poprzez zagięte fragmenty blachy, nie ma tutaj śrub. Jeśli zechcemy je wyjąć z panelu, trzeba poodginać 14 zaczepów. Okno zostało przez producenta zabezpieczone z dwóch stron ochronną folią. Przyjemny efekt wizualny uzyskano poprzez lekkie przyciemnienie tego elementu. Prawy panel nie posiada żadnych dodatków i niczym specjalnym się nie wyróżnia. Oba panele cechuje średnia sztywność, a grubość blachy tych elementów to około 1 mm. Obydwa panele posiadają wygodne uchwyty usprawniające ich ściąganie, zaś dobre spasowanie nie powoduje problemów przy ich powrotnym zakładaniu. Z tyłu obudowy jest miejsce na zasilacz montowany od spodu, 7 miejsc na karty rozszerzeń oraz jedno miejsce zagospodarowane na chłodzenie (140 mm). W porównaniu do innych modeli, nie ma tutaj otworów na wyprowadzenia na zewnątrz okablowania wodnego, jednak opcjonalnie można skorzystać z dodatkowego, poziomego śledzia, który jest ósmym slotem dla kart rozszerzeń. Wnętrze Arc Midi 2 jest na tyle pojemne, że powinno pomieścić większość zestawów do chłodzenia cieczą.


Okno z zabezpieczającą folią i po jej zdjęciu (kliknij, aby powiększyć)


Panel z przyciemnianym oknem (kliknij, aby powiększyć)


Prawy panel i tył obudowy (kliknij, aby powiększyć)

Pozostała ostatnia część obudowy, mianowicie spód. Są tam przede wszystkim wysokie na blisko 15 mm nóżki, przednie o większej średnicy 47 mm, oraz tylne mniejsze 25 mm. Przykręcane na śruby nogi obudowy elegancko wykończono w srebrnym kolorze (styl Hi-Fi), a dzięki użyciu gumowych obić nasza obudowa stoi stabilnie i nie ma obawy o jej nierówne położenie. Na spodzie tradycyjnie w dobrym obudowach znajduje się kolejny filtr przeciwkurzowy. Jest dość długi (328 mm) i wyciągany do tyłu, co jak już nie raz wspominaliśmy nie jest najlepszym rozwiązaniem - boczny dostęp jest wygodniejszy.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test obudów Fractal Design Arc Midi R2 i Antec Eleven Hundred
 
 » Fractal Design Arc Midi R2 wstęp i specyfikacja
 » Konstrukcja Arc Midi R2
 » Wnętrze Arc Midi R2
 » Antec Eleven Hundred wstęp i specyfikacja
 » Konstrukcja Eleven Hundred
 » Wnętrze Eleven Hundred
 » Ładujemy komponenty
 » Testy temperatur CPU, płyty, GPU
 » Rzut okiem na zasilacz Antec HCP-750
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »