Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test Beelink M18, tani MiniPC Android 5.1 ze wsparciem UHD 60fps
    

 

Test Beelink M18, tani MiniPC Android 5.1 ze wsparciem UHD 60fps


 Autor: DYD | Data: 27/01/16

Test Beelink M18, tani MiniPC Android 5.1 ze wsparciem UHD 60fpsTak jak zapowiadaliśmy, za pośrednictwem gearbest.com trafił do nas do testów Beelink M18. Jest to niedrogi mini komputer typu TV Box oparty na platformie Android 5.1, który dzięki połączeniu procesora QuadCore Cortex-A53 (do 2GHz) i pięciordzeniowego GPU ARM Maili-450 ma być w stanie dekodować płynnie materiał UHD do 60 fps oraz wspierać formaty video włącznie z H.265 10-bit. Sprawdzimy go głównie pod kątem 4k i wspieranych obecnie formatów. Zapraszamy do części pierwszej artykułu, który będzie sukcesywnie aktualizowany.

Co nieco o samym Beelinku M18

Oprócz tego co pisałem we wstępie, Beelink M18 posiada wyjście HDMI 2.0 wspierające 4K i odświeżanie 60Hz, kartę WiFi z zewnętrzną anteną pracującą w standardach 2.4 i 5 GHz oraz sieciówkę przewodową 1Gbit. Dodatkowo mamy slot na kartę microSD, slot OTG microUSB do podpięcia urządzeń USB, dwa porty USB2.0, Bluetooth w wersji 4.0 oraz cyfrowe wyjście audio SPDIF. Ilość RAMu w tym mini komputerku to 2GB, zaś pojemność wbudowanej pamięci ROM wynosi 16GB.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Urządzenie zasilane jest przez zasilacz sieciowy, także w wersji EU. Do zestawu dołączony jest pilot pracujący na podczerwień, zasilany dwoma bateriami AAA (brak w zestawie). W prostym pilocie mamy kilka przycisków, które szybko przeniosą nas do danej sekcji (MEDIA, MUSIC, WEB, APP), przycisk powrotu, MENU i ekranu startowego, a także symulacje pracy myszki, ale to raczej bardzo toporne rozwiązanie.


Ekran startowy (kliknij, aby powiększyć)


Skrót do My Apps (kliknij, aby powiększyć)

Uruchomienie systemu Android, podczas którego widać logo GoogleTV trwa 34.5s. Czas i data pobierana jest z sieci, jednak kiedy nie ma z nią połączenia, a zdarza się, że Beelink gubi Wi-Fi, system nie pamięta wcześniej ustawionej daty i godziny i zawsze pokazuje nieaktualną. Dopiero przy aktywnym połączeniu z internetem uaktualnia datę i godzinę. Trochę wygląda to na niedopracowanie systemu. Aktualizacja oprogramowania odbywa się online, obecna wersja to 5.1.1 (Lollipop) API level 22 (kernel: Linux 3.14.29). Warto zaznaczyć, że urządzenie fabrycznie jest zrootowane. Standardowo po pierwszym uruchomieniu urządzenia jest kilka aplikacji wgranych, w tym ze dwie chińskie, które od razu poszły do kosza. Z istotnych appek jest nakładka KODI po aktualizacji w wersji 16.0-Beta3 oraz odtwarzacz video MoviePlayer. Wsparcie 4K w tej edycji KODI jest jednak słabe, więc będziemy testować na odtwarzaczach MoviePlayer i MX Player.


System Info z KODI (kliknij, aby powiększyć)

Po wpięciu HDMI do telewizora UHD można ustawić we właściwościach ekranu rozdzielczości 4K2K w kilku wersjach odświeżania: od 24 do 60Hz oraz smpte. Jeśli ustawimy np. 4K2K-60Hz a puścimy film zakodowany w 24fps to przeskaluje nam obraz do 60 fps. Wybór dźwięku może być automatyczny (lepiej tego nie ustawiać), lub PCM, HDMI i SPDIF. W testach użyłem połączenia SPDIF z zestawem 5.1 wspierającym Dolby Digital i DTS.


Po wpięciu w ekran UHD mamy do wyboru takie opcje (kliknij, aby powiększyć)


Ustawienia dźwięku (kliknij, aby powiększyć)


Ustawienia (kliknij, aby powiększyć)


Ustwienia c.d. (kliknij, aby powiększyć)


Pozostałe ustawienia (kliknij, aby powiększyć)

Pobór mocy przy włączonym urządzeniu z podpiętym dyskiem SSD 256GB pod USB2.0 i myszką i klawiaturą bezprzewodową wynosi 3.30W. Po wypięciu dysku pobór spada do 2.50W. Co ciekawe kiedy system jest uśpiony pobór wynosi 0.57W, a po pełnym wyłączeniu 0.85W. Z trybu uśpienia system, wraca wciągu 2 sekund do pracy.

Beelink M18 TV Box Android jest obecnie dostępny w ofercie azjatyckiego sklepu gearbest.com w cenie 64USD.

poprzednia strona (Co nieco o samym Beelinku M18 )    -   następna strona (Testy, część I )
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test Beelink M18, tani MiniPC Android 5.1 ze wsparciem UHD 60fps
 
 » Co nieco o samym Beelinku M18
 » Testy, część I
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »