Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Test Synology DiskStation DS415+ 4-zatokowy NAS z DSM 5.2
    

 

Test Synology DiskStation DS415+ 4-zatokowy NAS z DSM 5.2


 Autor: DYD | Data: 28/05/15

DSM 5.2 - system operacyjny Synology

Interfejs systemu DSM zmienił się istotnie po przejściu z wersji 4.x na 5.x o czym pisaliśmy tutaj. Pod tym linkiem są szczegółowo opisane zasady działania nowego DSM, widoki, pobieranie aplikacji z centrum pakietów, aplikacje Surveillance Station, Download Station (torrent) i inne, więc tam odsyłam do szerszej lektury. Wersja 5.2 ukazała się 12 maja i nie wprowadza istotnych zmian w interfejsie, lecz usprawnia działanie i bezpieczeństwo samego systemu operacyjnego DiskStation Manager. Przypominając interfejs DSM z wersji 5.x można wyszczególnić następujące jego elementy składowe:
  • W lewym górnym rogu MENU GŁÓWNE, gdzie znajdują się wszystkie odnośniki do usług i aplikacji, które będziemy instalować poprzez Centrum pakietów
  • Na pulpicie możemy przeciągać interesujące nas ikony/funkcje, a także łączyć je w grupy. Są także tutaj widoczne otwarte okna, które możemy minimalizować na górną belkę.
  • W prawym górnym rogu są małe ikony powiadomień, opcji, szukania, a także widgety i pilot view


W lewym górnym rogu jest MENU GŁÓWNE (kliknij, aby powiększyć)


DSM 5.2 - tak prezentuje się system operacyjny Synology (kliknij, aby powiększyć)


A tak można spersonalizować sobie ekran powitalny (kliknij, aby powiększyć)Zarządzanie przechowaniem

W tym miejscu już byliśmy na samym początku przy tworzeniu woluminu RAID5. Zobaczmy co tutaj możemy jeszcze znaleźć, już mając aktywny wolumen. W Przeglądzie widzimy zajętość woluminu i informacje o napędach iSCSI. Możemy podjerzeć temperaturę poszczególnych dysków oraz wykonać testy SMART. Można tutaj także definiować iSCSI LUN/Target, zarządzać pamięcią podręczną SSD o ile używamy takich dysków oraz wykorzystać dyski Hot spare. Są zapasowe dyski twarde, za pomocą których można zreperować zdegradowany wolumen, grupę dysków lub jednostkę iSCSI LUN, automatycznie zamieniając uszkodzony dysk. Dyski Hot spare można przypisywać globalnie, aby chronić dowolny wolumen, grupę dysków lub jednostkę iSCSI LUN w serwerze Synology NAS, pod warunkiem że dany wolumen, grupa dysków lub jednostka iSCSI LUN spełnia następujące kryteria:

- Typ macierzy RAID wolumenu, grupy dysków lub jednostki iSCSI LUN musi zapewniać ochronę danych (np. RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10).
- Rozmiar dysku twardego hot spare musi być większy lub równy rozmiarowi najmniejszego dysku wolumenu, grupy dysków lub jednostki iSCSI LUN.
Zakładki w "Zarządzanie przechowaniem" (kliknij, aby powiększyć)File Station i Download Station

Dzięki "File Station" można zarządzać plikami znajdującymi się zarówno na serwerze NAS jak i na urządzeniach zewnętrznych, podpiętych pod serwer oraz co ważne, plikami z komputera lokalnego. "File Station" umożliwia użytkownikom DSM uzyskiwać przez Internet dostęp do folderów na serwerze NAS przy użyciu przeglądarek internetowych. Podobnie jak w tradycyjnym eksploratorze, operacje na plikach można dokonywać przeciągając i upuszczając je w różnych miejscach. Jak podłączymy pod NAS pamięć na USB, wówczas pokaże się ona w "File Station". Dobrze rozplanowany interfejs umożliwia wygodne przenoszenie/kopiowanie plików. Podczas kopiowania widzimy aktualny transfer oraz inne istotne informacje przy tej czynności (patrz screen poniżej). Jeśli w przeglądarce jest aktywna JAVA, wówczas możemy mieć podgląd do zasobów komputera lokalnego (MÓJ KOMPUTER).

Download Station to oparta na przeglądarce internetowej aplikacja, za pomocą której można pobierać pliki z Internetu przy użyciu protokołów BT, FTP, HTTP, NZB, Thunder, FlashGet, QQDL i eMule, a także subskrybować kanały RSS na temat plików BT. Synology oferuje także dedykowane aplikacje mobilne w App Store i Google Play komunikujące się z Download Station. Umożliwiają one komunikację z serwerem NAS z każdego miejsca, w którym jest sieć Wi-Fi. Aby łączyć się z aplikacją Download Station przy użyciu urządzeń mobilnych, można pobrać aplikację DS download do urządzeń z systemami iOS i Android. W obsłudze aplikacja jest bardzo wygodna. Obsługuje zarówno pliki .torrent, download.nzb jak również można w plik "urls.txt" wpisać kolejkę linków np. magnet linków i NAS sprawnie zacznie zasysać pliki. Można także bezpośrednio wklejać linki czy magnet linki zawierające pliki torrent. Stacja pobierania działa stabilnie, szybko i sprawnie - pobieranie torrentów i innych dużych plików z www czy ftp, to czysta przyjemność.


File Station - z widokiem na komputer lokalny (kliknij, aby powiększyć)


File Station - kopiowanie (kliknij, aby powiększyć)


Download Station - do pobierania torrentów i innych plików (kliknij, aby powiększyć)Serwer multimediów i Video Station

Aby DS415+ mógł przesyłam pliki multimedialne, czyli filmy, zdjęcia i muzykę poprzez DLNA należy zainstalować usługę serwer multimediów. Dzięki temu urządzenia zdolne na strumieniowanie plików z serwera NAS będą mogły wykryć DiskStation jako bibliotekę DLNA. W ustawieniach usługi serwer multimediów można m.in. zarządzać okładkami plików audio/wideo oraz poprawić zgodność DMA, czyli włączyć transkodowanie dźwięku i wideo jeśli nasze urządzenie odbiorcze nie wspiera danych formatów (typu FLAC, OGG czy RM, MKV). Można też nadać uprawnienia, aby np. dane urządzenia miały zablokowany dostęp do bazy DiskStation.


Ustawienia usługi serwer multimediów (kliknij, aby powiększyć)

"Video Station" magazynuje zbiory filmowe z podziałem na Filmy, Programy TV, Wideo domowe i nagrywanie TV. Nagrywanie TV jest możliwe jeśli mamy cyfrowy tuner telewizyjny. Do filmów automatycznie dobierane są metadane na temat filmu z IMDb, w tym także okładka. Jest możliwie odtwarzanie plików multimedialnych na urządzeniach AirPlay i DLNA. Co ciekawe, "Video Station" posiada wbudowany odtwarzacz wideo (coś jak np. VLC Player), który działa z poziomu przeglądarki (otwiera się w nowym oknie) i odtwarza poprawnie formaty włącznie z mkv/h264 1080 wraz z obsługą napisów, poprawnie z polskimi znakami. Można pobrać aplikację DS video i odtwarzać zbiory z NAS-a na urządzeniu mobilnym w sieci lokalnej lub przez Internet. Wówczas np. w smartfonie można przeglądać na różne sposoby bibliotekę filmów, a za odtwarzanie jest już odpowiedzialny wybrany przez nas player typu VLC lub MX Player. Z większą typów napisów nie ma problemów przy odtwarzaniu, a aplikacja DS Video umożliwia także dopasowaniu napisów do danego filmu, choć nie zawsze znajdzie poprawnie napisy.


Ustawienia Video Station (kliknij, aby powiększyć)


Ustawienia Video Station (kliknij, aby powiększyć)


Film odgrywany w oknie przeglądarki, napisy działają (kliknij, aby powiększyć)


Widok appki DS Video z poziomu smartfonaPozostałe aplikacje i narzędzia

Pełna lista pakietów/aplikacji jakie można wgrać do DSM jest pod tym adresem. Z kolei w tym miejscu jest lista aplikacji pod Androida, wśród których znajdziemy DS Video, DS audio, DS cam, DS cloud, DS download, DS file, DS finder, DS note, DS photo+ (nazwy mówią same za siebie). Jakby tego było mało jest także zestaw narzędzi w postaci Synology Assistant, Cloud Station (do synchronizacji plików między serwerem NAS Synology a komputerami), Evidence Integrity Authenticator (do weryfikacji nagrań i zrzutów ekranu wykonanych przez aplikację Synology Surveillance Station), Photo Station Uploader (przesyłanie zdjęć i filmów do aplikacji Photo Station, tworzenie miniatur i konwertowanie filmów do odtwarzalnych formatów wysokiej jakości przy użyciu mocy obliczeniowej komputera) i kilka innych. Będziemy tutaj przez tydzień opisywać wybrane aplikacje, jeśli ktoś chce sprawdzić działanie konkretnej usługi/aplikacji zapraszam do komentarzy.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test Synology DiskStation DS415+ 4-zatokowy NAS z DSM 5.2
 
 » Wyposażenie, specyfikacja i wygląd DS415+
 » Instalacja DS415+
 » DSM 5.2 - system operacyjny Synology
 » Testy i pobór mocy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »