RECENZJE | Killer AX1650 - test bardzo wydajnej karty bezprzewodowej Wi-Fi 6 (11ax)
Killer AX1650 - test bardzo wydajnej karty bezprzewodowej Wi-Fi 6 (11ax)
Autor: Wedelek | DYD | Data: 04/11/19
Dodatkowe funkcje
To co wyróżnia kartę Killer AX 1650 na tle konkurencji to przede wszystkim zestaw dodatkowych technologii, których nie znajdziemy w standardowej karcie sieciowej. Pierwsza z nich to Advanced Stream Detect 2.0, czyli system odpowiedzialny za wyszukiwanie pakietów pochodzących z klienta gry lub strony, na której uruchomiliśmy przeglądarkową wersję ulubionego tytułu. Po zlokalizowaniu odpowiednich paczek danych oprogramowanie przyznaje im wyższy priorytet, redukując tym samym opóźnienia w transmisji. Producent podaje, że jego karta dzieli cały ruch na sześć poziomów ważności. Technologia ta ściśle współpracuje z Killer Intelligence Engine – mechanizmem odpowiedzialnym za ciągłą analizę przesyłanych danych pod kątem jak najbardziej efektywnego ich priorytetyzowania. Mówiąc prościej, nowy Killer z biegiem czasu uczy się który pakiet pochodzi z gry, a który nie. Dzięki temu im dłużej pracuje w sieci WLAN tym lepiej zarządza przepływającym przez niego ruchem.
Na tym jednak nie koniec przydatnych bajerów. Gdy system wykryje że gramy, do akcji wkroczy GameFast. Jest to mechanizm usypiania niepotrzebnych procesów sieciowych. Z jednej strony karta zmniejsza w ten sposób ilość przepływającej przez nią informacji, a do tego odciąża procesor CPU, by ten mógł zająć się ważniejszymi zadaniami. Według producenta w skrajnych przypadkach można w ten sposób zredukować zajętość procesora i pamięci o odpowiednio 10% i 20%.
Jeszcze ciekawiej robi się gdy nasz komputer ma do dyspozycji połączenie Ethernet, a my korzystamy z układu Killer E3000. W takim wypadku dzięki technologii DoubleShot oba moduły zaczynają ze sobą współpracować, zwiększając przepustowość transmisji do 4,9Gb/s.
Producent przygotował też coś specjalnego dla użytkowników korzystających z tzw. sieci MESH. Model AX 1650 korzystając z Wireless xTend nie tylko komunikuje się sprawnie z komputerami i wieloma punktami dostępowymi położonymi nawet kilkadziesiąt metrów dalej, ale również pomaga innym urządzeniom w dotarciu do oddalonych punktów dostępowych, samemu stając się jednym z węzłów w sieci. Według specyfikacji skuteczna propagacja sieci MESH ma być możliwa na powierzchni około 93 metrów kwadratowych – 1000 stóp kwadratowych.