Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test obudowy NZXT S340 Elite - hartowane szkło, VR i minimalizm
    

 

Test obudowy NZXT S340 Elite - hartowane szkło, VR i minimalizm


 Autor: Homzik | Data: 02/03/17

W praktyce

Korzystanie z komputera zamontowanego w NZXT S340 Elite to sama przyjemność. Trzeba jednak pamiętać, że eksponowany jest prawie cały sprzęt, zatem jego strona wizualna i kolorystyka mają duże znaczenie. To obudowa, która stawia na wygląd, a nie ciszę czy wyjątkową izolację od kurzu lub łatwą konserwację.

Na szklany panel trzeba uważać – nie będzie się co prawda rysować tak łatwo, jak te z tworzyw sztucznych, ale to magnes na odciski palców i smugi. Dostęp do filtra zasilacza jest niestety od tyłu, ale za to jest on wygodny do czyszczenia. Przedni filtr można wypiąć bez demontażu frontu – można go wyciągnąć i wpiąć przez górny wlot powietrza. Świetnie sprawdza się magnetyczny „krążek”, który wzorowo trzyma się obudowy i utrzyma słuchawki czy okulary VR. Można go też rozłączyć i owinąć wokół niego kabel. Posiadacze HTC Vive lub Oculusa docenią też obecność portu HDMI na froncie.

Wątpliwości budzi standardowa konfiguracja chłodzenia. Dwa wentylatory wysysające powietrze generują negatywny przepływ powietrza i szczelinami będą wciągać kurz do wnętrza obudowy. Lepiej wyposażyć się w wentylatory na front, najlepiej dwa o rozmiarze 140 mm. Jeśli procesor chłodzimy cieczą, to radiator 240 mm lub 280 mm na froncie rozwiąże problem.

Dodatkowe wentylatory na front to konieczność także w celu uzyskania niższych temperatur. Do testów zamontowałem dwa wentylatory Fractal Design GP-14 na froncie, a bezpośrednim porównanie stanowiła obudowa Corsair Carbide 400C – mocniej wentylowana, w pełni otwarta na górze, z dwoma wentylatorami GP-14 na froncie oraz na szczycie i jednym GP-12 na wylocie. Procesor i7-6700K z jednym wentylatorem Fractal Venturi HP-14 w 15 minutowych teście OCCT CPU osiągnął 79ºC, natomiast podkręcona karta Asus Strix GTX 1080 (2050 MHz/5400 MHz, max power limit, max voltage) przy obciążeniu Unigine Heaven Benchmark 4.0 Extreme rozgrzała się do 68ºC. W obu przypadkach bardziej otwarta obudowa Corsair 400C okazała się lepsza tylko o jeden stopień Celsjusza. Testy zostały przeprowadzone w temperaturze otoczenia wynoszącej 22-23ºC. Jak na obudowę nastawioną głównie na design, rezultaty są więc bardzo dobre.

Podobnie jest w kwestii hałasu. W przypadku testowanej konfiguracji zasilacz działał pasywnie, nie też korzystałem z dysków talerzowych. Zamocowane wentylatory pracowały cicho i nie terkotały na niskich obrotach. Ze standardowymi wentylatorami na maksymalnych obrotach zanotowałem 39,7 dBa z odległości jednego metra od zamkniętej obudowy, przy poziomie ciszy 30 dBa. Zamontowanie dodatkowych 140-ek Fractal GP-14 zwiększyło hałas do 40 dBa. To wyraźnie słyszalna wartość, ale w normalnej odległości i podczas grania ze słuchawkami lub nawet na głośnikach, nie sprawia to większych problemów. Wentylatory i tak nie muszą pracować na pełnych obrotach. Nie można natomiast liczyć na mocne tłumienie – maksymalnie rozkręcony wentylator chłodzenia CPU generował 36,4 dBa z panelem i 37,4 dBa bez założonego bocznego panelu. W przypadku karty graficznej było to kolejno 48,5 dBa oraz 53,7 dBa. To jednak ręczne ustawienia, a komponenty z ustawioną automatyczną krzywą nie generują aż takiego hałasu. Osobiście jestem wielbicielem ciszy, a pod tym względem NZXT S340 Elite mi nie podpadła.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test obudowy NZXT S340 Elite - hartowane szkło, VR i minimalizm
 
 » Specyfikacja i wyposażenie
 » Konstrukcja zewnętrzna
 » Konstrukcja wewnętrzna
 » Montaż
 » Galeria zdjęć
 » W praktyce
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »