TEST: Noctua NH-D15 : Cryorig R1 : RaiJintek Nemesis Autor: DYD | Data: 26/05/14
|
|
Noctua NH-D15
Noctua w kwietniu b.r. ogłosiła dostępność nowego, flagowego modelu NH-D15 zbudowanego na bazie swojego poprzednika - NH-D14 z konstrukcją dwuwieżową. Inżynierowie trzy lata pracowali nad kontynuatorem, chcąc wycisnąć jeszcze więcej wydajności chłodzącej ze swojego produktu. Wyposażony w dwa wentylatory NF-A15 z automatyczną kontrolą obrotów PWM, w których dodatkowo można zredukować maksymalne obroty (1500rpm) do poziomu 1200rpm poprzez znany adapter Low-Noise. Radiator w NH-D15 został poszerzony względem swojego poprzednika o 10 mm do poziomu 150 mm, co umożliwia bardziej równomierny rozkładu ciepła na większej powierzchni i przyczynia się tym samym do wyższej efektywności. Spód radiatora został bardzo solidnie wypolerowany, widać na nim pewne ślady "polerki", ale jest maksymalnie gładki. Waga zestawu chłodzenia Noctua NH-D15 wynosi 1320 g wraz z wentylatorami.
Konstrukcja radiatora została odpowiednio przeprojektowana, że tym razem nie powinno być problemu z włożeniem chłodzenia na płycie głównej wyposażonej w pamięci RAM z wysokimi radiatorami. I tak też było podczas montażu, co widać doskonale na zdjęciach poniżej. Specjalne wycięcie w radiatorze daje swobodny dostęp dla pamięci. Wysokie pamięci RAM trzeba jednak włożyć przed zamontowaniem chłodzenia na płycie głównej. Obydwa wentylatory dostarczone przez producenta w zestawie posiadają czteropinowe gniazda FAN, a dodatkowo kabel typu "Y" umożliwia podpięcie dwóch wentylatorów do jednego gniazda FAN/PIN4. Są także dwa adaptery L.N.A (Low-Noise Adaptor), dzięki którym można ograniczyć jeszcze bardziej poziom hałasu z wentylatorów (minimum 300rpm, maksimum 1200 z L.N.A i 1500rpm bez L.N.A). Jak przystało na austriackie dopieszczenie, sprzęt zapakowano bardzo starannie, akcesoria są oddzielone od pozostałych elementów koniecznych do montażu, które także pogrupowano wedle gniazd Intel / AMD. W kartonowych pudełeczkach mamy oddzielne, bardzo czytelne kolorowe instrukcje, dzięki czemu montaż powinien być szybki i bezproblemowy. Nie zabrakło śrubokręta, pasty termoprzewodzącej w strzykawce i firmowej naklejki. Czas montażu na płycie Intela Socket 1150 zajął nam 10 minut. Konieczne jest dostanie się do spodu płyty głównej, aby włożyć tam płytkę backplate. Żadne elementy na płycie nie kolidowały z chłodzeniem NH-D15. Radiator wedle potrzeby można zamontować w odwróconym o 90 stopniu położeniu niż standardowo. Można także doczepić wedle zapotrzebowania trzeci wentylator pod radiator, od strony pamięci RAM, jednak jeśli mamy wysokie radiatory na modułach RAM, wówczas cooler o sporych gabarytach będzie wystawał ponad radiator. Jedynie do czego można się lekko przyczepić to mało widoczne oznaczenia kierunku przepływu powietrza w wentylatorach. Można było je dwustronnie oznaczyć.
Model NH-D15 dostępny jest od połowy kwietnia w sprzedaży w cenie SRP wynoszącej EUR 89.90 / USD 99.90. U nas w kraju aktualnie wyceniony został na 369 zł. Producent oferuje na niego 6 lat gwarancji.
Noctua NH-D15 (kliknij, aby powiększyć)
Noctua NH-D15 (kliknij, aby powiększyć)
Noctua NH-D15 (kliknij, aby powiększyć)
Noctua NH-D15 (kliknij, aby powiększyć)
Noctua NH-D15 (kliknij, aby powiększyć)
Noctua NH-D15 (kliknij, aby powiększyć)
|